می خواهید بدانید که آیا ارتباط اینترنتی شما قطع است یا نه؟ و یا اینکه کیفیت ارتباط شما با اینترنت خوب است یا نه؟ برای این کار به منوی Start رفته و در Rnu یکی از دستورات زیر را تایپ کنید:

 • ping 4.2.2.1 -t
 • ping 4.2.2.2 -t
 • ping 4.2.2.3 -t
 • ping 4.2.2.4 -t
 • ping 4.2.2.5 -t
 • ping 4.2.2.6 -t
 • ping 8.8.8.8 -t

البته این دستورات مقداری با هم فرق دارند و آن این است که هر کدام از این ها مربوط به کشورهای مختلف است! به هر حال یکی از فرامین را توسط run اجرا کنید.

اگر عبارت Request Time Out ظاهر شود، نشان دهنده این است که ارتباط شما قطع و وصل دارد و اگر این نوشته مدام تکرار شود یعنی این که ارتباطتان کلا قطع و یا خراب است! و اگر عبارتی مانند زیر:

Reply from 4.2.2.1: bytes= 32 time=400ms TTL=240

ظاهر شود یعنی این که ارتباط شما صحیح است. البته هر دوی این پیام ها ممکن است در طول روند ظاهر شوند و این طبیعی است!!!

نکته ای که هست این است که هر چه مقدار time کمتر باشد بهتر و سرعت شما بیشتر است. در صورتی این مقدار زیر 200 باشد، ارتباط ایده آلی دارید. TTL مقدار گام های برنامه را مشخص می کند.

 

در این ترفند قصد داریم روشی کارآمد را به شما معرفی کنیم که بهره گیری از آن میتوانید مطمئن باشید که سرعت اینترنت شما بالاتر خواهد رفت. این کار از طریق تنظیمات مودم شما صورت خواهد گرفت ، در نتیجه تنها برای کاربران Dialup قابل استفاده است. 

 
بدین منظور:
از منوی Start وارد Control Panel شوید ، سپس بر روی آیکون Phone and Modem Option دوبار کلیک کنید.
در پنجره باز شده به تب Modems رفته و روی دکمه Properties کلیک کنید.
حالا در پنجره جدید به تب Advanced بروید و در قسمت Extra Initialization Commands کد زیر را وارد کنید:


AT&FX+MS=V34
 

تمام پنجره ها را OK کرده و خارج شوید.
سپس در ادامه کار در همان Control Panel و وارد قسمت Network Connection شوید. بر روی کانکشنی که با آن به اینترنت متصل میشود راست کلیک کنید و Properties را برگزنید.
در پنجره باز شده و در همان تب General روی دکمه Configure کلیک کنید.
در پایان در پنجره باز شده بخش Maximum Speed را روی 921600 تنظیم کنید.
تمام پنجره ها را OK کرده و خارج شوید. 

تاثیر این کار پس از اولین اتصال با آن کانکشن است.

 

اگر در هنگام حذف کردن یک فایل با هر پیغام خطایی مواجه شدید ( مثلا : این فایل در حالت اجرا است و نمیتوان آن را پاک کرد ) فقط کافی است کلید های Ctrl+Alt+Del را زده و بعد وارد زبانه Processes شده و در لیست زیر آن برنامه EXPLORER.EXE را از طریق زدن دکمه End Process ببندید. بعد میتوانید به راحتی فایل مورد نظر را پاک کنید.
توجه : برای اجرای مجدد برنامه EXPLORER.EXE باید مجددا کلیدهای Ctrl+Alt+Del را زده و این بار از منوی File گزینه New Task (Run…) را کلیک کرده و در پنجره Create New Task عبارت EXPLORER.EXE را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.

 

 

1) بوت کردن بدون نیاز به برنامه خاص 

در اینجا قصد داریم شما را با ترفندی جالب آشنا کنیم که به وسیله آن و در محیط یاهو مسنجر و بدون نیاز به برنامه خاصی بتوانید شخصی را بوت کنید و به وسیله آن کاری کنید که سیستم شخص مورد نظر هنگ کند و در نتیجه از یاهو مسنجر Sign out شود. 

تنها کافیست که در قسمت : 

send to
در yahoo messenger جلوی id طرف shift رو بگیرید بعد 2 تا + بذارید مثلا ((++send to:MeteorPolice)) بعد در قسمت text box (همان قسمتی که می نویسید) بروید و همزمان کلید های shift و enter و هر حرفی که دلتون میخواد رو بزنید این کار باید خیلی سریع انجام بشه مثلا 30 دفعه پشت سر هم چنین کاری رو کنید. حالا برای طرف به تعداد دفعاتی که این کار میکنید صفحه باز میشه اگر چنین کاری رو بیش از 100 مرتبه انجام بدید ممکن که کامپیوتر طرف هنگ کنه!!!! اگه بخواهید ببینید که چه اتفاقی برای طرف میفته میتونید id خودتون رو امتحان کنید. 

 

ممکن است که شما یک سی دی ویندوز غیر اورجینال خریداری کنید ولی پسورد نداشته باشد. شما با این پسورد می توانید به ادامه ی نصب تمام نسخه های ویندوز xp بپردازید.

JBC46-Q42FD-PGGMC-KP38Y-6MQD8

 

 

ابتدا تمام فایل هایی را که می خواهید آن ها را مخفی کنید را در درون یک فولدر قرار می دهید. بر روی فولدر راست کلیک کرده و از گزینه ی New گزینه ی send to را انتخاب و بر روی compressed (zipped) folder کلیک می کنید. حالا بر روی فایل جدید زیپ راست کلیک می کنید و گزینه ی Rename را انتخاب و پسوند فایل را به dll تغییر دهید. حالا این فایل که یک فایل برنامه ای است را می توناید در بین فایل های یک بازی و .. قرار دهید

 

کلیدهای میانبر (Shortcut keys) یک جایگزین برای ماوس به هنگام کار با ویندوز میباشند و این امکان را میدهند تا بدون نیاز به ماوس بین پنجره های مختلف، گزینه و اجزای درونی آنها حرکت کنیم، منوی Start  را باز و بسته کنیم و به پویش درون آن بپردازیم، به کپی، حذف و جایگزین کردن و تغییر نام فایلها بپردازیم و بسیاری از اعمال دیگر که گاهاً باعث راحتی کار با کامپیوتر در صورت استفاده از آنها در کنار ماوس میشود و به عنوان تنها کمک در مواقعی که مشکلی برای ماوس پیش آمده باشد به حساب میایند و به خاطر سپردن تعدادی از آن پیشنهاد میشود.
شما میتوانید بر حسب نیاز خود میانبرهای مورد نیاز خود را از جداول زیر به خاطر بسپارید و به یاد داشته باشید که آنچه در اینجا ارائه شده در برگیرنده همه کلیدهای میانبر نیست و فقط آنهایی ذکر شده که کاربرد بیشتری دارند: ...

CTRL+C

 

کپی کردن (Copy)

CTRL+X

بریدن (Cut)

CTRL+V

جایگزین کردن (paste)

CTRL+Z

خنثی کردن آخرین عملیات (Undo)

CTRL+A

انتخاب همه اقلام در یک پنجره (Select All)

DELETE

حذف فایل و انتقال به درون Recycle Bin

SHIFT+DELETE

حذف دائمی فایل بدون انتقال به Recycle Bin

 

CTRL while dragging an item

کپی کرن یکی از اقلام به مکان دیگر

CTRL+SHIFT while dragging an item

ایجاد یک میانبر برای یکی از اقلام در مکان دلخواه

F2

تغییر نام اقلام (مانند تغییر نام فایل)

F3

جستجو به دنبال فایل و یا پوشه

ALT+ENTER

مشاهده خصوصیات هر یک از اقلام انتخاب شده

ALT+F4

بستن سند و یا برنامه فعال

ALT+TAB

سوئیچ کرن بین برنامه ها و پنجره های مختلف

ALT+ESC

حرکت پرخشی بین برنامه ها به ترتیبی که باز شده اند

SHIFT+F10

نمایش منوی میانبر برای جزء انتخاب شده

CTRL+ESC

نمایش و بستن منوی Start

F10

فعال کردن قسمت منو در برنامه ها

F5

refresh کردن پنجره فعال

SHIFT when you insert a CD into the CD-ROM drive

جلوگیری از اجرای Autorun هنگام قرار دادن 

 

ترفند های کامپیوتر

 

 

.:: 5 کاربرد جالب کلید Alt ::.

ترفند کیبورد: Alt، این کلید کوچک که در سطر آخر کیبورد در میان کلید ویندوز و Space جا خوش کرده است را چندان دست کم نگیرید! چون کلید بسیار کار آمد و با استفاده ای برای حرفه ای هاست. در این جا قصد داریم شما را با 5 کاربرد جالب کلید Alt آشنا کنیم تا شما نیز به اهمیت آن پی ببرید.

1. برای رسیدن به properties کافیست Alt را نگه داشته و روی فایل مورد نظر دوبار کلیک کنید.
2. کلید Alt در هر پنجره ای، با یک فشار منوهای پنجره را فعال می کند و با ترکیب آن با هر کدام از حروف منوها، که زیر آن خط کشیده شده است، پنجره مربوط به آن منو را باز میکند.
3. در مرورگر اینترنت اینترنت اکسپلورر، ترکیب Alt و End شما را به آخرین صفحه ای که مشاهده کرده اید خواهد برد.
4. در مرورگر اینترنت اینترنت اکسپلورر، ترکیب Alt با یکی از دو کلید جهت راست و چپ، عمل Back و Forward را انجام می دهد.
5. با ترکیب Alt و Tab شما می توانید به سهولت پنجره های فعال ویندوز را جابه جا کنید.

 

 

.:: خاموش کردن رایانه با چند روش کیبورد ::.

ترفند کیبورد: در این ترفند قصد داریم روش هایی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آنها میتوانید سیستم خود را تنها با استفاده از چند کلید موجود بر روی صفحه کلید Standby ، Hibernate ، Logoff ، Restart ، Shutdown و Switch User نمایید. لازم به ذکر است که کمتر کسی از این ترفندها آگاه است و همچنین با استفاده از آنها میتوانید سرعت کار با کامپیوتر را بیشتر کنید.

برای Shutdown نمودن سیستم با کیبورد :
ابتدا دکمه Win (مابین کلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start حرف U انگلیسی را دوبار با اندکی مکث میزنیم. خواهید دید که سیستم خاموش میشود.

برای Restart نمودن سیستم با کیبورد :
ابتدا دکمه Win (مابین کلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار کلیدهای U و سپس R را با اندکی مکث میزنیم. خواهید دید که سیستم Restart میشود.

برای Standby نمودن سیستم با کیبورد :
ابتدا دکمه Win (مابین کلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار کلیدهای U و سپس S را با اندکی مکث میزنیم. خواهید دید که سیستم Standby میشود.

برای Standby نمودن سیستم با کیبورد :
ابتدا دکمه Win (مابین کلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار کلیدهای U و سپس H را با اندکی مکث میزنیم. خواهید دید که سیستم Hibernate میشود.

برای Loggoff نمودن سیستم با کیبورد :
ابتدا دکمه Win (مابین کلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار کلید L را دوبار با اندکی مکث میزنیم. خواهید دید که سیستم Logoff میشود.

برای Switch User نمودن سیستم با کیبورد :
ابتدا دکمه Win (مابین کلیدهای Alt و Ctrl) را فشار داده و پس از نمایش منوی Start این بار کلیدهای L و سپس S را با اندکی مکث میزنیم. خواهید دید که سیستم Switch User میشود.

 

.:: خودتان ویندوزتان را فارسی کنید ::.

ترفند ویندوز: در این ترفند قصد داریم روشی بسیار جالب را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن خودتان میتوانید بدون نیاز به اطلاعات پیچیده کامپیوتری و نرم افزار خاصی و تنها از طریق رجیستری ویندوز قسمتهای اساسی ویندوز را فارسی کنید. این ترفند روی تمامی نسخه های ویندوز قابل اجراست.

برای این کار:

از منوی Start وارد Run شوید و در آن عبارت regedit را وارد کنید Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.

به آدرس زیر بروید: (برای ویندوز اکس پی)

HKEY_USERS > S-1-5-21-515967899- 1454471165- 839522115- 1003 > Software > Microsoft > Windows > ShellNoRoam > MUICache

به آدرس زیر بروید: (برای ویندوز ویستا)

HKEY_USERS > S-1-5-21-3848882638 -3234196439- 1274506236- 1000_Classes > Local Settings > Software > Microsoft > Windows > Shell > MuiCache

حالا در قسمت سمت راست رجیستری، شما میتوانید تمامی اطلاعات زبان را مشاهده کنید. کافی است روی هر کدام از آنها دوبار کلیک کنید و در پنجره جدید و قسمت Value Data به جای نام انگلیسی آن، نام فارسی مورد نظر خودتان را بنویسید. نهایتأ OK را بزنید و کامپیوتر را ریستارت کنید تا تغییرات اعمال شود.

 

.:: چگونه جستجوی تصویری گوگل را به روزهای خوش گذشته برگردانیم؟! ::.

 

ترفند گوگل: حتما می‌دانید که مدتی است، گوگل قالب و ظاهر جستجوی تصویری خود را عوض کرده است. اما خیلی‌ها عقیده دارند که جستجوی جدید تصویری گوگل چنگی به دل نمی‌زند و همان سبک و سیاق جستجوی قدیمی بهتر بود.

من بسیاری اوقات برای پیدا کردن تصاویر متناسب با پست‌های خودم از جستجوی تصویری گوگل استفاده می‌کردم و نتایج به دست آمده در همان صفحه اول یا دوم، من را به سرعت به عکس مورد نظرم می‌رساند. به علاوه خیلی سرراست اندازه و حجم هر عکس را هم می‌دیدم.

اما در قالب تازه از آنجا که باید منتظر لود شدن عکس‌های چند صفحه ماند، جستجوی عکس‌ها کندتر می‌شود. به علاوه آدم به تمیزی جستجوی قدیمی گوگل، نمی‌تواند، اندازه و حجم عکس‌ها را با یک نگاه ببیند. بنابراین ممکن است سراغ عکس‌هایی با اندازه کوچک برود که به کارش نمی‌آید. خوشبختانه شیوه‌های وجود دارد که با کمک آن می‌توانید مجددا از همان جستجوی تصویری قدیمی استفاده کنید:

 

- ساده‌تر از همه آن است که در زیر صفحه جستجوی تصویری، روی Switch to basic version کلیک کنید. شیوه ساده‌ای است، اما دو عیب دارد! اول آنکه در جستجوهای بعدی باز هم باید هر بار روی همین عبارت کلیک کنید تا جستجوی قدیمی تصویری فعال شود و دوم این است که شما باید مدت زیادی منتظر بمانید تا کل صفحه لود شود و این گزینه ظاهر شود.

-
روش دوم: بعد از اینکه عکس مورد نظر را جستجو کردید به انتهای آدرس sout=1& را اضافه کنید.

- روش سوم: از جستجوی تصویری کشورهای دیگر استفاده کنید! فرضا http://www.google.fr

- روش چهارم: از افزونه NoScript استفاده کنید. ( http://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/722 )

- روش پنجم که من ترجیح دادم: بعد از نصب افزونه گریزمانکی (http://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/748)، این اسکریپت (http://userscripts.org/scripts/show/82140) را نصب کنید.

به نقل از: یک پزشک

 

.:: دو ترفند کوچک بوسیله کیبورد در ویندوز ::.

ترفند کیبورد: هم اکنون قصد داریم دو ترفند ساده و کوچک و در عین حال کاربردی در محیط ویندوز را برای شما بازگو کنیم. دو ترفندی که به وسیله دو کلید Shift و Ctrl صفحه کلید امکان پذیر است.
Highlight و انتخاب متون توسط کیبورد و دیگری بستن چندین برنامه به شکل همزمان این دو ترفند هستند.

-
انتخاب متون به وسیله کیبورد
در محلی که متنی در آن قرار گرفته، یکبار توسط موس یک تک کلیک کنید (یا از طریق دکمه Tab به محلی که متون تایپ شده بروید)، سپس دکمه Shift را بگیرید و دکمه های چپ یا راست موجود روی کیبورد را متناوب وارد نمایید تا آن قسمت از متن به حالت انتخاب درآورده شود. جالب اینکه اگر اینکار را به وسیله گرفتن دکمه Ctrl+Shift به شکل همزمان صورت دهید سرعت کار 2 برابر میشود!

- بستن چندین برنامه به شکل همزمان
برای اینکار کافی است کلید Ctrl را گرفته و بر روی برنامه های در حال اجرا در نوار وظیفه یا Taskbar کلیک کنید. خواهید دید که برنامه هایی که در این حالت بر روی آنها کلیک میکنید به حالت انتخاب در می آیند. حال کافی است بر روی یکی از برنامه ها راست کلیک کرده و Close Group را انتخاب کنید تا برنامه های برگزیده بسته شوند.

به نقل از: ترفندستان

 

.:: نحوه ساخت یک نقطه بازگردانی در ویندوز 7 ::.

ترفند ویندوز: System Restore ابزاری است که شرکت مایکروسافت با عرضه ویندوز ME در سال 2000، آن را رونمایی کرد. ابزار و قابلیتی خوب که در نسل‏های بعدی ویندوز نیز تکرار شده و پیشرفته‏تر نیز شد. با استفاده از System Restore می‏توان ویندوزی را که به دلیل خاصی دچار مشکل و ایراد شده است را به همان حالت خوب گذشته بازگردانی کرد. این ابزار در حقیقت تنظیمات صحیح ویندوز را به خاطر می‏سپارد و آن را در محلی در هارددیسک برای مواقع اضطراری ذخیره می‏نماید. در ویندوز 7 نیز شاهد حضور System Restore با مقداری تغییرات هستیم. هسته اصلی System Restore همانی است که در ویندوز XP وجود داشت، اما ساخت یک نقطه بازگردانی (Restore Point) تا حدودی متفاوت از پیش شده است. نقطه بازگردانی زمانی است که ویندوز شما خوب کار می‏کند و شما یک نقطه بازگردانی یا Restore Point می‏سازید که در زمان خرابی ویندوز از آن استفاده کنید. در این ترفند قصد داریم به معرفی نحوه ساخت یک نقطه بازگردانی در ویندوز 7 بپردازیم.

برای این کار:
در صفحه دسکتاپ یا در منوی Start، بر روی Computer راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.
در پنل سمت چپ بر روی System Protection کلیک نمایید.
حال بر روی دکمه Create در پایین صفحه کلیک کنید.
در پنجره باز شده یک نام دلخواه برای نقطه بازگردانی مورد نظر انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید یک نقطه بازگردانی پیش از نصب از یک برنامه خاص ایجاد کنید، نامی را بنویسید که یادآور این موضوع باشد.
سپس بر روی دکمه Create کلیک کنید.
اکنون اندک زمانی صبر کنید تا نقطه بازگردانی ایجاد شود.
مشاهده پیغام The restore point was created successfully به منزله موفقیت ‏آمیز بودن این مرحله است و نقطه بازگردانی ایجاد شده است.

 

.:: میانبرها برای کاربران یاهو میل ::.

ترفند یاهو میل: کلید های میانبر همواره موجب سهولت کاربران در استفاده از کامپیوتر و برنامه های جانبی آن بوده است. همگی ما حداقل با تعدادی از این کلیدهای میانبر در ویندوز و نرم افزارهای دیگر آشنایی داریم. اما این کلیدها تنها به محیط ویندوز و یا نرم افزارهای تحت آن محدود نمیشود ؛ بلکه کاربردهای دیگری نیز دارد. در نسخه جدید سرویس ایمیل یاهو، کلیدهای میانبر متعدد و کاربردی گنجانده شده است که سرعت کارکرد شما را افزایش میدهد. در این ترفند به معرفی این کلیدهای میانبر در محیط یاهو میل جدید خواهیم پرداخت.

پیش از هر کاری وارد http://mail.yahoo.com شوید.
نام کاربری و رمز عبور سرویس ایمیل یاهوی خود را وارد کرده و لاگین کنید.
اکنون دقت نمایید یاهو میل شما در حالت نسخه جدید قرار گرفته باشد.
اگر اینگونه نیست و همچنان در حالت Classic قرار دارد (در این حالت در پایین لوگوی اصلی یاهو ، عبارت Classic درج شده است)، کافی است از بالای صفحه و سمت راست بر روی All-New Mail کلیک کنید تا یاهو میل شما به نسخه جدید تغییر پیدا کند. اگر اصلأ All-New Mail را نمیبینید، نسخه یاهو میل شما جدید است. پس از ورود موفقیت آمیز به ایمیل با استفاده از کیبورد از کلیدهای تکی یا ترکیبی زیر در محیط اصلی یاهو میل یا در درون هر میل استفاده کنید:

کلید M : چک کردن تک تک ایمیل ها
کلیدهای Shift + M : چک کردن همه ایمیل ها
کلیدهای \ + Ctrl : بستن زبانه (Tab) جاری
کلید N : ارسال ایمیل جدید
کلیدهای Shift + N : ارسال ایمیل جدید در همان پنجره
کلید C : ایجاد یک چت جدید (همچنین کلیدهای Ctrl + Shift + C)
کلید R : پاسخگویی به ایمیل
کلید A : پاسخگویی به ایمیل همه افرادی که در قسمت To قرار دارند
کلیدهای Shift + A : پاسخگویی به ایمیل همه افرادی که در قسمت To قرار دارند در پنجره جدید
کلید F : ازجاع دادن (Forward) ایمیل
کلیدهای Shift + F : ازجاع دادن (Forward) ایمیل در پنجره جدید
کلید K : علامت گذاری ایمیل به عنوان خوانده شده
کلیدهای Shift + K : علامت گذاری ایمیل به عنوان خوانده نشده
کلید L : نشانه گذاری ایمیل (Flag)
کلیدهای Shift + L : برداشتن نشانه ایمیل
کلید Delete : پاک کردن (ایمیل، مخاطبین و …)
کلید P : پرینت گرفتن (همچنین کلیدهای Ctrl + P)
کلیدهای Ctrl + S : ذخیره کردن به عنوان پیش نویس (Draft)
کلیدهای Ctrl + Enter : ارسال ایمیل (همچنین کلیدهای Alt+ S)
کلید V : نمایش یا عدم نمایش محتوای ایمیل های دریافتی در قسمت پایین پوشه جاری
کلیدهای [ + Ctrl : حرکت بین Tabها از راست به چپ
کلیدهای ] + Ctrl : حرکت بین Tabها از چپ به راست
کلید Enter (در لیست ایمیل های دریافتی) : باز کردن ایمیل در پنجره جدید
کلید Enter (در لیست مخاطبین) : باز کردن صفحه ویرایش مخاطب
کلیدهای Ctrl + F : جستجوی کلمه یا عبارتی خاص در متن ایمیل
کلید D : انتقال ایمیل به یک پوشه
کلید F11 : گسترش پنجره به صورت بیشترین ارتفاع
کلید Esc : بستن پنجره ایمیل در حال مطالعه
کلیدهای . + Ctrl : ایمیل بعدی (هنگام باز بودن یک ایمیل)
کلیدهای , + Ctrl : ایمیل قبلی (هنگام باز بودن یک ایمیل)

 

.:: محاسبه سریع جمع سلول‏ها در نرم افزار اکسل ::.

 

ترفند آفیس: در صورتی که با نرم‌افزار Microsoft Office Excel آشنایی دارید حتماً می‌دانید که جهت جمع زدن اعداد داخل دو یا چند سلول بایستی از فرمول SUM استفاده کرد. اما هر بار تایپ نمودن این فرمول جهت انجام عمل جمع ممکن است خسته کننده و وقت گیر باشد. در این ترفند قصد داریم نحوه محاسبه سریع جمع سلول‌ها در اکسل را به صورت سریع و با استفاده از از کلیدهای ترکیبی کیبورد برای شما بازگو نماییم.

بدین منظور:
ابتدا سلولی که قصد دارید نتیجه عمل جمع در آن نمایش داده شود را انتخاب کنید.
حال ابتدا کلید Alt را گرفته و نگه دارید، سپس کلید = را فشار دهید.
اکنون سلول‌هایی که قصد دارید جمع زده شوند را انتخاب کنید و نهایتاً کلید Enter را فشار دهید.
خواهید دید که جمع اعداد، درون سلول مورد نظر درج خواهد شد.

به نقل از: ترفندستان

.:: نابودی غدد سرطانی موجود در لیست نتایج گوگل ::.

ترفند گوگل: قطعاً برای شما نیز پیش آمده است که در موتور جستجوی گوگل در جستجوی یک مطلب خاص بوده‌اید، اما با کلیک بر روی نتیجه ظاهر شده، سر از یک وب‌سایت تبلیغاتی درآورده‌اید. این روزها رشد قارچ‌گونه سایت‌های اسپم در موتورهای جستجو به ویژه گوگل، به یکی از مصائب ایرانیان در محیط اینترنت تبدیل شده است. این گونه سایت‌ها با استفاده از یک الگوریتم خاص، هر آنچه که شما در جستجوی آن هستید را به عنوان یک نتیجه در صفحه نتایج گوگل نمایش می‌دهند. پس از ورود به این گونه سایت‌ها نیز نتیجه‌ای خلاف آنچه انتظار داشتید مشاهده خواهید کرد. معمولاً صفحه‌ای پر از تبلیغ که مجدد آنچه شما جستجو کرده‌اید را تحویل‌تان خواهد داد. با توجه به این الگوریتم، چنین سایت‌هایی خیلی زود دارای یک بازدید پوشالی خواهند شد و در موتورهای جستجو در نتایج اولیه قرار می‌گیرند. اما راه مقابله با این گونه سایت‌ها و حذف آنها از گوگل راه چندان سختی نیست، به ویژه اگر از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید. در این ترفند قصد داریم به نحوه حذف این غدد سرطانی از لیست نتایج گوگل بپردازیم.

بدین منظور:
بهترین راه استفاده از مرورگر فایرفاکس و بهره‌گیری از یک افزونه خاص است.
این افزونه که OptimizeGoogle نام دارد امکانی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید این سایت‌های اسپم را از لیست نتایج گوگل حذف کنید. به این صورت که با قرار دادن آدرس هر یک از سایت‌های اسپم در آن، دیگر خبری از نتایج مربوط به آن سایت در لیست نتایج گوگل نخواهد بود. برای نصب این افزونه از لینک زیر اقدام نمایید:
http://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/52498
پس از نصب افزونه، در فایرفاکس از منوی Tools به Add-ons بروید. سپس بر روی دکمه Options مربوط به این افزونه کلیک کنید. حال با ورود به قسمت Filter میتوانید آدرس سایت‌های اسپم را در هر سطر وارد نمایید. با انتخاب دکمه OK، از این پس سایت‌های وارد شده، در لیست نتایج گوگل نمایش داده نخواهد شد.

در این خصوص به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:
- سایت‌های اسپم با توجه به استفاده از اسکریپت‌های یکسان با کمی تبحر در همان نگاه اول در لیست نتایج، قابل شناسایی هستند. به این صورت که همگی، آنچه که شما جستجو کرده‌اید را عیناً در آدرس خود دارند و عناوینی نظیر src و search در آدرس‌های آنها قابل مشاهده است.

- شما می‌توانید این گونه سایت‌ها را به گوگل گزارش دهید تا خود گوگل آنها را پس از بررسی از لیست نتایج خود حذف کند. بدین منظور می‌توانید از فرم زیر استفاده نمایید:

http://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=fa

- آنتی‌ویروس‌های مختلف نیز معمولاً قسمت‌هایی جهت اضافه کردن سایت‌های بلوکه شده در موتورهای جستجو را دارا هستند.

به نقل از: ترفندستان

.:: هفت راه برای بستن پنجره‏های ویندوز! ::.

 

ترفند ویندوز: مطمئناً شما هم به این موضوع آگاه هستید که برای انجام امور خاصی در ویندوز علاوه بر یک راه، نهایاتاً دو یا سه راه دیگر نیز وجود دارد. اما این بار ما قصد داریم تا 7 راه مختلف برای بستن پنجره‌های ویندوز به شما معرفی کنیم که هر یک از روشی متفاوت صورت می‌گیرد. فراگیری این نوع راه‌ها و ترفندها، بسیار به بالا رفتن تبحر و دانش شما در علم کامپیوتر کمک می‌کند.

هفت راه مختلف برای بستن یک پنجره و کادرهای محاوره‌ای ویندوز عبارتند از:
1. کلیک بر روی دکمه مربع شکل قرمز رنگی که علامت ضربدر بر روی آن دیده می شود.
2. انتخاب منوی File و کلیک بر روی گزینه Exit در پنجره.
3. استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt + F4 به هنگام باز بودن پنجره.
4. استفاده از Ctrl+Alt+Delete) Task Manager) و انتخاب پنجره مورد نظر و کلیک بر روی گزینه End Task و بستن آن.
5. در یک پنجره باز، بر روی بالاترین قسمت پنجره (قسمت آبی) و در سمت مخالف علامت ضربدر، بر روی نام پنجره راست کلیک کرده و Close را انتخاب کنید.
6. استفاده از این کلید ترکیبی Ctrl+W (این 2 کلید ترکیبی در بعضی موارد استثنا نیز دارد).
7. کافی است در منتهی‌الیه سمت چپ نوار بالایی هر پنجره دوبار کلیک کنید.

به نقل از: ترفندستان
.:: 9 روش سریع برای رفع بعضی مشکلات کامپیوتر ::.

1. کیفیت صفحه نمایش یا display بسیار بد است
با کلیک راست بر روی desktop، تنیم صفحه نمایش را بررسی کنید، در ویندوز XP به بخش Properties و در ویندوز ویستا به Personalize بروید و از آنجا Settings را انتخاب کنید. اگر نمیتوانید رزولوشن یا کیفیت رنگ را افزایش دهید، دکمه Advanced, Adapter را انتخاب کنید. اگر اداپتور VGA استاندارد یا هر اداپتور دیگر در آنجا فهرست شده بود، یک درایور مخصوص به نوع PC را دانلود کنید.
اگر اداپتور موجود بود، یک نسخه از درایور قبل از آن را امتحان کنید. در ویندوز XP به ترتیب بر روی Properties, Driver, Roll Back Driver کلیک کنید در ویستا Personalization Control Panel را باز کرده و به ترتیب بر Display Settings, Advanced Settings, Properties کلیک کرده و در نهایت Driver, Roll Back Driver را انتخاب کنید.

2.
چاپگر شما مطالب بی ربطی را چاپ میکند
این احتمال وجود دارد که یک دستور چاپ کنسل شده به خوبی از حافظه چاپگر پاک نشده باشد، چاپگر را چند دقیقه خاموش و مجددا روشن کنید. در این بین این کار را انجام دهید: بر روی منوی Start در ویندوز XP به سراغ Printers and Faxes و در ویستا به Printers بروید و تمام دستورات چاپ را پاک کنید. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، درایور چاپگر را مجددا نصب کنید.

3.
چاپگر از پیش تعیین شده یا default دیگر عمل نمیکند
بعضی از برنامه های کاربردی مانند OneNote مایکروسافت، به عنوان انتخاب خروجی خود نوعی ابزارهای مانند چاپگر را نصب میکنند و بعضی از آنها این چاپگر مجازی را به عنوان چاپگر اصلی تعیین میکنند. برای حل این مشکل به منوی Start رفته، گزینه Run را انتخاب کنید و در آن عبارت control printers را تایپ کرده، دکمه Enter را بزنید. سپس چاپگر مورد نظر خود را با کلیک راست انتخاب نموده و گزینه Set as Default Printer را انتخاب کنید.

4.
کامپیوتر شما به شدت آهسته آغاز به کار میکند
در منوی Start، گزینه Run را انتخاب کرده و در آن عبارت msconfig را تایپ کنید. سپس بر روی Startup کلیک کرده و تمام برنامه های کاربردی که بر روی روی آن بالا می آیند را بررسی کنید. هر یک از مواردی را که در زمان روشن شدن و بالا آمدن وبندوز نمیخواهید، حذف کنید. اما هر بار تنها یکی از برنامه ها را حذف کنید زیرا در این میان برنامه هایی وجود دارند که برای راه افتادن سیستم لازم هستند.

5.
فایلهای ویدئویی بدون صدا یا تصویر پخش میشوند
به احتمال زیاد رمزگذار یا codec دستگاه شما تاریخ گذشته است. بهترین راه به روز رسانی کامل آن است که از طریق برنامه هایی چون ACE Mega CodecS و K-Lite Codec انجام پذیر است.

6.
یکی از کلیدهای صفحه کلیدتان شکسته است.
اگر بخشی از کلید شکسته است، آن را با یک کلید بدون استفاده مانند کلید Insert عوض کنید. کلیدهای لپ تاپ برای جایگزین شدن یا تعویض روشهای مختلفی دارند که معمولا در وب سایتهای آنها وجود دارد.

7.
شما یکی از پینهای ورودی port یا کابل را کج کرده اید
معمولا استفاده از انبردست، وضعیت را بدتر میکند، برای این کار بهترین وسیله یک مداد اتود با اندازه مغزی بزرگ است که معمولا به انواع این پینها میخورد. کافی است پین را در محل قرار گیری مغزی مداد قرار دهید و آنرا صاف کنید.

8.
موارد موجود در فولدرها تنها با نشانه های بزرگ نمایش داده میشوند
برای تصحیح این حالت باید تنظیم از پیش تعیین شده یا default را در ویندوز تغییر دهید. شکل نمایش مورد نظر خود را در هر فولدری که باز باشد انتخاب کنید، سپس بر روی گزینه های Tools, Folder Options کلیک کرده، گزینه tab را انتخاب کنید و سپس بر روی Apply to All Folders کلیک کنید تا این شیوه نمایش برای تمام فولدرها منظور شود.

9.
شبکه Wi-Fi شما به شدت کند است
اگر دلیل این کندی قطع شبکه نباشد، احتمالا تداخلی ایجاد شده است. ابتدا جای روتر (router یا همان مودم) را تغییر دهید تا آنرا از معرض موارد مشکل زایی چون امواج مایکرو ویو یا تلفن بیسیم دور کنید. شاید شما از یک کانال شلوغ استفاده میکنید؟ کانال را از طریق صفحه configuration روتر تغییر دهید، بخش Channel را پیدا کنید و ۱، ۶ یا ۱۱ را امتحان کنید.

یکی ازامکانات جدید گوگل این می باشد که شما می توانید هر کلمه و یا هر سایتی را به هر زبانی که دوست دارید ترجمه کنید برای این کار کافی است به آدرس http://translate.google.com بروید سپس درصفحه باز شده در قسمت Home کلمه مورد نظر خود را تایپ نمایید و در واقع این بخش همان دیکشنری است البته شما باید زبان دلخواه تان را از قبل انتخاب کرده باشید مثلا می خواهیم کلمه کتاب را به انگلیسی ترجمه کنیم در فسمت Home به فارسی می نویسیم کتاب حال در پایین در قسمت چپ زبان را English می نماییم و در قسمت راست زبان را به persian ALPHA را بر می گردانیم سپس روی کلمه ی TRANSLATE کلیک می کنیم . وا اگر خواستید سایتی را به زبان فارسی باز کنید در همان صفحه به قسمت Text and Web بروید و سایت مورد نظر را در آنجا تایپ کنید زبان را نیز طبق توضیحات بالا انجام دهید

 

 

خنثی کردن قفل کلیک راست:
در برخی از سایت ها یا وبلاگ ها برای امنیت بیشتر مطالب و جلوگیری از کپی رایت کلیک راست را قفل می کنند.
برخی از روش های خنثی کردن قفل کلیک راست:
۱- نگه داشتن کلیک وسط موس و بعد کلیک راست کردن.
۲- نگه داشتن کلیک چپ موس و بعد کلیک راست کردن.
۳- زدن کلیک راست وبعد زدن کلید esc یا enter و….
۴- کلیک راست کردن با کیبورد.

 

 

ترفند ۳

ارسال شده توسط ali zafar : علی ظفر در ۲۱م مرداد ۱۳۸۸

جلوگیری از فراموش کردن پسورد ویندوز:
با این کار شما در واقع یک نسخه پشتیبان(backup) از پسوردتان تهیه می کنید.
برای این کار شما به یک دیسکت خام (بهتر است فرمت شده باشد) احتیاج دارید.
مراحل زیر را انجام دهید:
۱- به Control Panel بروید.
۲- بر روی User Accounts کلیک کنید.
۳- حال بر روی کاربری که می خواهید از پسوردش backup بگیرید کلیک کنید.
۴- با این کار شما وارد صفحه تنظیمات مربوط به آن کاربر خواهید شد.
۵- در قسمت بالای سمت چپ و در زیر بخش Related Tasks روی گزینه دوم
یعنی Prevent a forgotten password کلیک کنید.
۶- با این کار یک پنجره جدید باز می شود. در صفحه اول بر روی گزینه Next کلیک کنید.
۷- در صفحه دوم از شما می خواهد که یک دیسکت خالی وارد فلاپی درایو کنید.
این کار را انجام دهید. و برای ادامه کار بر روی Next کلیک کنید.
۸- حال از شما می خواهد که پسورد جاری خود را وارد کنید. پس از انجام این کار
دوباره بر روی Next کلیک کنید.
۹- منتظر بمانید تا ساخته شود. پس از ساخته شدن دکمه Next فعال می شود. بر روی آن کلیک کنید.
۱۰- در مرحله آخر که موفقیت آمیز بودن این مراحل را نشان می دهد بر روی Finish کلیک کنید.
خب تا اینجای کار شما دیسکت پشتیبان را ایجاد کرده اید. حال نحوه استفاده از آن را شرح می دهم:
اگر زمانی قصد وارد شدن به ویندوز را داشتید و پسورد خود را فراموش کردید طوری که با تایپ کردن پسورد اشتباه، ویندوز به شما هشدار می دهد که رمز اشتباه است و دوباره آن را وارد کنید.در این هشدار (و در صورتی که دیسکت را قبلا آماده کرده باشید) همچنین گفته شده که شما می توانید از دیسک reset پسورد استفاده کنید
(You can use your password reset disk) که بصورت یک لینک می باشد.
بر روی آن کلیک کنید.با این کار یک پنجره با نام Password Reset Wizard باز خواهد شد.با کلیک بر روی Next به مرحله بعد بروید.در این مرحله از شما می خواهد که دیسکت شامل پسورد را در درایو قرار دهید. پس از انجام این کار بر روی Next کلیک کنید.سپس از شما می خواهد که پسورد جدید و تایید آن را وارد کنید. قسمت Password hint هم برای این است که اشاره ای به رمزتان کنید تا در صورت فراموش کردن آن و با دیدن آن اشاره رمزتان را به یاد آورید.پس از انجام این کار بر روی Next کلیک کنید و در مرحله آخر هم بر روی Finish کلیک کنید.حال با رمز جدید وارد ویندوز شوی

 

 

 

ترفند ۲

ارسال شده توسط ali zafar : علی ظفر در ۲۱م مرداد ۱۳۸۸

روشن کردن کامپیوتر در زمان دلخواه :
وارد محیط setup شوید.
بعد بدنبال گزینه Power Management Setup بگردید.
حالا گزینه PWron/Resume by alarm را پیدا کنید.
گزینه فوق را از حالت غیر فعال به فعال تغییر دهید.
حالا گزینه date alarm در زیر فعال شده و می توانید تاریخ خود را ثبت کنید.
زمان را می توانید با گزینه Time alarm ثبت نمایید.
با فشردن کلید F10 و ذخیره اطلاعات و تغییرات کامپیوتر خود را خاموش کنید و فقط سیم برق کامپیوتر به پریز باشد حال در تاریخ و تایم مورد نظر شما کامپیوتر بصورت اتوماتیک روشن می شود.

 

 

 

نصب اتوماتیک و بدون دردسر ویندوز XP

ارسال شده توسط ali zafar : علی ظفر در ۲۱م مرداد ۱۳۸۸

در صورتی که حداقل یک بار مراحل نصب ویندوز XP را طی کرده باشید ، حتما دیده اید که در مراحل پایانی نصب بایستی سوالاتی پیرامون نام کامپیوتر ، کلمه عبور کاربری ، تنظیمات گرافیکی و … را پاسخ دهید. این موضوع موجب میشود که شما دقایقی طولانی را در کنار سیستم خود باشید تا نصب ویندوز پایان یابد. هر چند این مسأله برای یک بار چندان خسته کننده به نظر نمی آید اما اگر لازم باشد شما روزانه چندین بار ویندوز نصب کنید این مشکل حادتر میشود. از این رو قصد داریم ترفندی را به شما معرفی کنیم که کلیه این امور را به طور اتوماتیک انجام میدهد و حتی نیازی به نوشتن سریال نامبر نیز برای نصب ویندوز XP ندارید. کافی است دکمه نصب را بزنید و تا مرحله پایانی نصب استراحت کنید!

با استفاده از ابزاری که در سی دی ویندوز xp در فولدر support قرار داده شده ، آن هم در یک فایل Cab براحتی نسبت به نصب خودکار ویندوز اقدام نمایید.

بدین صورت که:

۱- در سی دی ویندوز xp به مسیر زیر مراجعه نمایید :

Support/tools

2- فایل deploy.cab را بر روی یکی از درایوهای هارد کپی نمایید. سپس آنرا باز کرده (از طریق برنامه zip magic یا winzip یا در خود ویندوز xp اگر بر روی فایل کلیک کنید باز میشود ) و فایل setupmgr.exe را از درون این فایل cab کپی کرده و درون یک درایو از هارد کپی کنید.
۳- بر روی setupmgr.exe کلیک کنید. پنجره ای باز میشود. آنرا next کنید. سپس گزینه زیر را انتخاب کرده و next کنید :

Create a new answer file

4- مطمئن شوید که گزینه windows unattended installation علامت زده شده باشد سپس next کنید.
۵- در این صفحه نوع ویندوز خود را انتخاب نمایید در اینجا ویندوز xp پروفشیونال را انتخاب میکنیم. سپس next میکنیم.
۶- گزینه Fully automated را علامت بزنید و next کنید.
۷- در اینجا صفحه Distribution Folder نمایش داده میشود. در این صفحه به شما اجازه داده میشود که تعیین نمایید که آیا ویزارد یک پوشه توزیعی را بر روی کامپیوترتان بسازد یا پوشه توزیعی را بر روی درایو شبکه ای که شامل سورس فایلهای ویندوز میباشد ایجاد نماید.

نکته ! ساخت یک پوشه توزیعی نه تنها به شما اجازه نصب ویندوز بدون استفاده از cd را میدهد بلکه اجازه افزودن فایلهای اضافی (همانند درایورهای قطعات) برای انجام یک نصب سفارشی را میدهد. اگر قصد انجام نصب خودکار را به دفعات زیاد دارید و درایور یا پوشه مناسب را در اختیار دارید میتوانید از این گزینه استفاده کنید.

ما در این آموزش گزینه زیر را انتخاب کرده سپس next میکنیم :

No, this answer file will be used to install from a CD

8- در این صفحه گزینه مربوط به I Accept … را علامت زده و next میکنیم.
۹- حال شما صفحه ای را مشاهده میکنید که با کمی دقت متوجه میشوید گزینه هایی درون این صفحه وجود دارند که شما در حین نصب ویندوز با آن برخورد میکنید. شروع به تکمیل گزینه ها به دلخواه خود کنید.
۱۰- بعد از اتمام کار گزینه finish را بفشارید. در این قسمت مسیری برای ذخیره تنظیماتی که انجام داده اید در قالب یک فایل پرسیده میشود. شما میبایستی نام فایل را که به صورت UNATTEND.TXT انتخاب شده به WINNT.SIF تغییر دهید و یک نسخه بر روی یک فلاپی ذخیره نمایید.
۱۱- از منوی FILE گزینه EXIT را انتخاب نمایید.
۱۲- اکنون شما فایل اصلی را ساخته اید. فایل برای انجام عملیات نصب آماده میباشد اما ممکن است قبل از شروع عملیات مایل باشید که نگاهی به محتویات فایل بیندازید. (ممکن است بخواهید پارامترهای اضافه تری را نیز به فایل بیفزایید. در صورت امکان با بخش HELP برنامه SETUP MANAGER مشورتهای لازم را انجام دهید.) برای این کار فایل ساخته شده را در برنامه NOTEPAD باز نمایید. شما میتوانید خطوط دیگری را نیز برحسب نیاز برای فعالیتهای دیگر مثل تعیین پارتیشن نصب دیسک سخت یا تبدیل سیستم فایل به NTFS معین نمایید. جزئیات مربوط به چگونگی انجام این کارها را میتوانید در داخل فایلهای کمکی موجود در داخل Deploy.CAB مشاهده نمایید. اگر در داخل فایل هرگونه تغییری را اعمال کردید ، فایل را ذخیره کرده و آنرا ببندید
۱۳- فایل را بر روی فلاپی دیسک کپی نماید. سپس کامپیوتر را از طریق سی دی راه اندازی کرده و فلاپی را در داخل درایو فلاپی قرار دهید. ویندوز به صورت خودکار تنظیمات معین شده را مورد استفاده قرار میدهد.

 

 

 

خرید بهترین کامپیوتر با نکات و ترفندهای مختلف

برچسب ها : نوت بوک | راهنمای خرید | لپ تاپ | notebook | کارت گرافیک | CPU گروه مطلب : کامپیوتر و اینترنت | لپ تاپ و رایانه همراه  [۱۳۸۹/۰۲/۲۹]

قصد داریم تا ترفندها و راه های مختلفی را برای خرید کامپیوتر و لوازم جانبی آن به شما معرفی کنیم که بیشتر جنبه یک راهنما را برای شما خواهند داشت. مطمئن باشید با مطالعه این راهنما با خیال راحت میتوانید یک سیستم ایده آل را برای خود خریداری کنید.

CPU

برای CPU ها دو انتخاب اساسی بین سرعت و قیمت وجود دارد. مارک اینتل دارای کارایی خوبی است. اما در برابر آن AMD انتخاب خوبی است برای کسانی که بودجه کمتری دارند. اما همیشه جنسی را که از حد معمول بازار گرانتر است نخرید زیرا نسبت کارایی به قیمت مقدار زیادی افت می کند به عبارت دیگر به همان اندازه که که پول بیشتری می دهید قدرت CPU خریداری شده بیشتر نیست. اما اینکه چگونه بفهمیم که خرید چه CPUای با چه سرعتی به صرفه است کافیست از چند فروشنده لیست قیمت بخواهیدمتوجه خواهید شد که از یک سرعت خاص به بالا ناگهان قیمت به شدت بالا می رود ( که البته این موقت است ) پس پول خود را بیهوده تلف نکنید. فاکتور دیگری که برای CPU ها مهم است حافظه پنهان یا cache memory آن است که هر چه این مقدار بیشتر باشد CPU زمان کمتری را صرف نقل انتقال بیهوده اطلاعات می کند و علت آن این است که این حافظه مستقیماً روی CPU قرار دارد البته توجه داشته باشید cache بالا برای مصارف حرفه ای مانند ساخت انیمشن بدرد می خورد پس در این مورد هم به قیمت توجه داشته باشید زیرا ممکن است در مصارف روزمره اختلاف آن خیلی محسوس نباشد.

حافظه

میزان RAM برای کامپیوتر شما مهم است. برای کارکرد بهینه کامپیوتر باید به مقدار کافی RAM داشته باشید RAM علاوه بر مقدار حافظه یک فاکتور مهم دیگر هم دارد و آن سرعت باس آن است که نشان می دهد اطلاعات با چه سرعتی می توانند به RAM منتقل شود نکته مهم دیگر این است که در هنگام خرید مادربرد به تعداد اسلاتهای RAM (یا همان DIMM ) آن توجه داشته باشید تا به تعداد کافی موجود باشد تا در آینده امکان ارتقا حافظه سیستم وجود داشته باشد. این مخصوصاً زمانی بدرد می خورد که به علت گرانی موقت RAM ( بازار ناپایدار کامپیوتر ) یا کمبود بودجه به طور موقت RAM کمتری خریداری می کنید و می خواهید در آینده به مقدار کافی به RAM سیستم خود اضافه کنید.

HARD DRIVE یا دیسک سخت

دو فاکتور برای انتخاب وجود دارد میزان حافظه یا حجم که با واحد GB (گیگا بایت ) مقدار آن تعیین می شود و سرعت که هر چه بیشتر باشد زمان کمتری برای خواندن و نوشتن روی HARD DRIVE لازم است. اکثر HARD DRIVE های امروزی بیشتر از مقدار بیشتر نیاز شما فضا در اختیارتان قرار می دهند. البته این بستگی به شما دارد که چه نوع اطلاعاتی را بخواهید روی HARD DRIVE خود ذخیره کنید مثلاً اگر تعداد زیادی فیلم روی HARD DRIVE خود آرشیو کنید به فضای نسبتاً زیادی احتیاج دارید ولی برای اکثر مصارف خانگی فضای HARD DRIVE های موجود بازار که دارای قیمت مناسبی هم هستند بیش از نیاز فضا در اختیارتان قرار می دهد. یکی از عواملی که در کارایی HARD DRIVE شما تاثیر دارد این است که به مقدار کافی حافظه cache داشته باشد.

OPTICAL DRIVES

بیشتر کامپیوتر های فروخته شده امروزی دارای رایتر یا DVD هستند. اگر قصد دیدن فیلم با کامپیوتر را ندارید، بهتر است از DVD در برابر رایتر CD صرفنظر کنید. برای سی دی رایتر 3 سرعت ذکر می شود سرعت رایت (سرعت نوشتن اطلاعات ) ، سرعت ری رایت ( که برای سی دی های با قابلیت چندین بار رایت استفاده می شود ) و سرعت خواندن اطلاعات. از درایوی استفاده کنید که حداقل 40X سرعت رایت، 12X سرعت ری رایت و 40X سرعت خواندن اطلاعات و حداقل 2مگابایت بافر داشته باشد.

کارت گرافیک

کارتهای گرافیک تقریباً هر 6ماه تغییر می کنند و نوع پیشرفته تر و جدیدتر آن وارد بازار می شود که قابلیتهای بیشتری برای بازی های کامپیوتری با گرافیک سطح بالا و قابلیتهای سه بعدی امروزی ساخته می شوند بنابراین انتخاب درست کار مشکلی است.

 

مطالبی در مورد عدد ۱۳

با اینکه عدد ۱۳ را ما در فرهنگ قدیمی خود عدد نحس می دانیم ولی در ریاضی بسیار دارای کاربرد است .در این مورد چند نوع آنرا در اینجا می آوریم :

● 13 عدد اول است.
● 1-13^2 عدد اول مرسن است.
● 13جسم ارشمیدسی موجود است. (اجسام ارشمیدسی اجسامی هستند که وجوه آنها چند ضلعی بوده، نه لزوما از یک نوع ، و کنجهای آنها مساوی هستند.)
● عدد 13کوچکترین Emirp است. (Emirp عدد اولی است که اگر ارقام آن را معکوس کنیم مجددا عددی اول خواهد بود مثلا اعداد 13، 17،31، 37،.....)
● 169=2^13 بامعکوس کردن ارقام آن داریم: 961="2^31 یعنی رقم های آن مجددا معکوس می شود."
●2^13، 1+!12 را عاد می‌کند.
● 13عدد Happy است.(برای دانستن این که عددی Happy است، مجموع مربعات رقمهای عدد را پیدا کرده و دوباره مجموع مربعات عدد بدست آمده را حساب می‌کنیم با ادامه این روند اگر به عدد 1 دست پیدا کردیم آنگاه به آن عدد Happy گفته می‌شود. مثلا برای عدد سیزده 10="2^3+2^1 و 1=2^0+2^1 بنابراین13" عدد Happyاست.)
● 13نیمی از 3^3+ 3^1- است.
●شاخه زیتونی که در پشت دلارهای آمریکا کشیده شده است 13 برگ دارد.
●2^13عدد !(1 -13)+ 1را عاد می‌کند بنابراین یک عدد اول ویلسون(Wilson Prime) است. ( هر عدد اول p که،p و p^2، مقدار p-1)!+1 ) را عاد کنند، عدد اول ویلسون نامیده می‌شود. مثلا عدد 5 عدد ویلسون است. تنها اعداد شناخته شده 5 و 13و 563 است .)
●چرتکه چینی دارای سیزده ستون مهره‌ برای محاسبات است.
● 13بزرگترین عدد اولی است که می تواند به دو عدد متوالی به صورت n^2+3 افراز می شود.
● 1+13- 13^13 عدد اول است.
● نخستین حفره‌ی اول با طول سیزده بین دو عدد 113و 127اتفاق می‌افتد. (منظور از حفره‌ی اول تعداد اعداد مرکب بین دوعدد اول متوالی است.)
● 13 کوچکترین عدد اول جایگشت‌پذیر (Permutable Number) است. ( این اعداد، اعداد اولی حداقل با دو رقم مجزا هستند که با تجدید آرایش در رقم هایشان همچنان عددی اول باقی می مانند مثلا برای عدد 337 ، 733 و 373 و 337 عدد اول است از دیگر اعداد از این قسم می‌توان به 13,17,37,79,113,119و جایگشتهای آن اشاره کرد.)
● هشت عدد اول دیگر می‌تواند به وسیله تغییر یک رقم از 13 تولید شود.{11, 17, 19, 23, 43, 53, 73, 83}
● نخستین بار پرچم امریکا 13 ستاره و 13 خط داشت که نشان دهنده تعداد مستعمرات اصلی این کشور بود.
● عدد 13 کوچکترین عددی است که ارقام آن در پایه چهار معکوس 13 است. ( 13 در پایه چهار 31 است.)
● رویه‌ی بیضوی روی اعداد گویا که دارای نقطه‌ی گویا از مرتبه‌ی 13 باشد موجود نیست.
● 2^13= 19+...+8+7
● عدد 2^13توسط مربعات مجزای اعداد 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 بیان می‌شود.
●طولانی ترین رکورد پرواز یک جوجه 13 ثانیه است.
●131211109876543212345678910111213عدد اول است.
● معکوس عدد 2^13 عددی اول است.
● ELEVEN + TWO = TWELVE + ONE(عبارت فوق تحریفی از حل معادله‌ی 13 است.)
● 13کوچکترین عدد اولی است که از مجموع مربعات دو عدد اول مجزا یعنی 2^3+2^2 بدست می آید.
●اقلیدس و دیافانتی هر کدام 13 کتاب نوشته‌اند.
●با به کار بردن نخستین سه عدد اول داریم : 13="5+3^2
●فیلم" 13 نوامبر" ، آلفرد هیچکاک هیچگاه به پایان نرسید.
● بعضی از افراد فکر می کنند که عدد 13 عددی نحس است.
●مجموع نخستین 13عداد اول برابر 13 امین عدد اول است.
●رساله 13 جلدی Almagestبزرگترین کار بطلمیوس بود. قضیه‌ی ریاضی را با توجه به حرکتهای ماه ،خورشید و سیاره ها را فراهم ساخت.
● مجموع باقی مانده های حاصل از تقسیم عدد 13 برنخستین اعداد اول تا 13 برابر 13 است.
● 13کوچکترین عدد اولی است که مجموع ارقام آن مربع است.
●13کوچکترین عدد اولی است که به شکل p^2+4( که p اول است) نوشته می شود.
● اویلر 13 فرزند داشت که 5 فرزند او به سن نوجوانی رسیدن و تنها 3 نفر باقی ماندند.
● مجموع توانهای چهارم نخستین 13عدد اول به علاوه‌ی عدد یک ، عددی اول(6870733) است.
● 13 کوچکترین عدد اول -است این عدد برابر است با :
(p = (x^6+y^6)/(x^2+ y^2
● اگر برای عدد اول pداشته باشیم:p-1)!="-1 " mod p^2 ) آن عدد، عدد ویلسون است. ( تنها اعداد شناخته شده 5 ،13 و 563 است.)
● (13+1)13-13^(13+1) عددی اول است.
● بد یمن بودن روز جممعه ایی که 13امین روز ماه باشد یکی از خرافات رایج در جوامع است.
●13کوچکترین عدد اولی است که به صورت مجموع مجزا از اعداد اول به شکل 4n+3نیست.
●به طور طعنه آمیز گفته می شود که : 13 ، 15 امین عدد خوشبختی است.
●13بزرگترین عدد اول فبوناچی است که(13)Fاول است.
●13 از متصل شدن دو عدد نخست مثلثی ساخته می‌شود.( 1, 1+2, 1+2+3 ... اعداد مثلثی هستند.)
● مجموع نخستین 13 عدد اول 238که مجموع ارقامش 13 است.
● .به طور طبیعی هر سال 12 ماه دارد اما در حقیقت 13 ماه داریم تعجب نکنید ماه آسمان را فراموش کردید با دوازده ماه سال 13 می شود.
● 13="2^3+1^3+0^3
● کوچکترین عدد اولی است که به صورت مجموع دو عدد اول ( 2+11) نمایش داده می‌شود و همچنین کوچترین عدد اولی است که به صورت مجموع دو عدد مرکب (4+9 ) نوشته می‌شود.
● 13بزرگترین عدد اول مینیمال در پای 3 است.
● 13/13333333333333 عدد اول است. (توجه کنید که تعداد ارقام 3 بعد 1 ، 13 عدد است.)
● 13="3+7+3(توجه" کنید که3^13="(7+3)+7^3)
● 0^10+2^10+3^10+5^10+7^10+11^10+13^10عدد" اول است که بزرگترین عدد اول نا تیتانیک (Titanic Number) است. ( NumberTitanicاعداد اولی هستند که تعداد ارقام آن بیشتر از 1000 است.)
● 13-13^2عدد اول است.
● 13+13+13/13+13*13+!13+13^13 و13+13+13/13+13*13+13^13 دو عدد پانزده رقمی اول هستند.
● 13جوابی برای معادله‌ی دیوفانتوسی (Diophantine Equation) z^2="x^3-y^3" است. یعنی؛ 3^7-3^8="2^13
● 13/(13+13+13+13+13+13+13+131313+13^13) عددی اول است که شامل 13بار ترکیباتی از عدد 13 است مثلا 131313سه بار 13 در آن آمده است.
● ماموریت قمر" آپولو 13" در مسیر ماه بی نتیجه ماند علت انفجار در قسمتی از سفینه بود . نکته جالب این است که این قمر در ساعت 13:13 پرتاب شده بود و این اتفاق در 13 اوریل شکل گرفت. ( احتمالا روز جمعه!!!!!!!!)
● 13امین عدد اول مرسن عدد 1-521^2 و 13امین عدد لوکاس (Lucas Number) عدد521است.)اعداد لوکاس اعدادی هستند که به نام ریاضیدان فرانسوی EdouardLucasنامگذاری شده اند و در دنباله 1 و3و4و7 و11و.... قرار دارند این دنباله به صورت ذیل ساخته می شود که جمله اول 1 و دومین جمله 3 جمله های بعدی از مجموع دو جمله قبلی ساخته می شود مثلا جمله سوم مجموع جمله اول با دوم یعنی 1+3 است.
● (13="(!3*!1)+(!3+!1)13" و 31تنها اعداد مرسن Emirp شناخته شده هستد.
● 13کوچکترین عدد اولی است که به شکل p^2+pq+p نوشته می‌شود.
● معکوس ((1+13^13)^13) یک عدد Brilliantاست. ( به اعدادی Brilliantگویند که دو فاکتور اول با طول یکسان دارند.)

 

مطالبی درباره ناتوانی در یادگیری

||

هروز همه وقتش را به درس خواندن می گذراند. دوستانش بعد از مدرسه برای بازی فوتبال میرفتند اما او صاف به خانه برمی گشت و درسهایش را دوباره و دوباره می خواند. بااینکه اینقدر سخت تلاش می کرد اما نمی توانست چیزی را به خاطر بسپرد و نمره هایش همیشه در حد متوسط بودند. این درحالی بود که دوستش احسان، که به نظر می رسید هیچوقت درس نمی خواند، همیشه بهترین نمره ها را می گرفت. این به نظر عادلانه نبود.

چون دیگر از این وضعیت خسته شده بود، پدرش و معلمانش از روانشناس مدرسه برایش وقت گرفتند. روانشناس تشخیص داد که بهروز ناتوانی یادگیری دارد. بهروز بااینکه چون فهمیده بود موضوع از چه قرار است کمی خیالش راحت شده بود اما هنوز هم نگران بود. اصلاً از آن اصطلاح “ناتوانی” که بهش چسبانده بودند خوشش نمی آمد. نمی دانست که این مشکل چه بلایی سر آینده اش می آورد. آیا می توانست به دانشگاه برود و رشته مورد علاقه اش مهندسی را دنبال کند؟

ناتوانی های یادگیری به چه مشکلاتی گفته می شود؟

آنهایی که تشخیص داده شده دچار مشکل ناتوانی یادگیری هستند، ممکن است درابتدا دچار ترس و واهمه شوند. اما ناتوانی یادگیری هیچ ارتباطی با هوش فرد ندارد—از این گذشته، افراد بسیار موفقی مثل والت دیزنی، الکساندر گراهام بل، وینستون چرچیل، همه دچار ناتوانی یادگیری بوده اند.

ناتوانی یادگیری مشکلاتی هستند که بر توانایی مغز در دریافت، پردازش، آنالیز و ذخیره اطلاعات تاثیر می گذارد. این مشکلات باعث می شود یک دانش آموز بسیار کندتر از فردی که این مشکل را ندارد، مطالب را یاد بگیرد. ناتوانی یادگیری انواع و اقسام مختلف دارد. اکثر دانش آموزانی که دچار این مشکل هستند، به بیش از یک نوع از آن مبتلا هستند. برخی از انواع خاص آن می تواند در توانایی فرد در تمرکز کردن نیز اخلال ایجاد کند و درنتیجه باعث پریشانی و سردرگمی فکر فرد شود. سایر انواع ناتوانی های یادگیری می تواند خواندن، نوشتن، تلفظ کردن، یا حل مسئله های ریاضی را برای فرد مشکل کند.

طریقی که مغز ما اطلاعات را پردازش می کند بسیار پیچیده است—پس جای تعحب نیست که چرا بعضی اوقات همه چیز درهم برهم می شود. عمل ساده نگاه کردن به یک تصویر را در نظر بگیرید: مغز ما نه تنها باید خطوط را به شکل تصویر درآورد، بلکه باید تشخیص دهد که این تصویر چیست و آنرا به سایر اطلاعاتی که در ذهن ما وجود دارد مرتبط کند و بعد این اطلاعات جدید را ذخیره کند. درمورد حرف زدن هم وضع به همین صورت است—ما باید کلمات را تشخیص دهیم، معنای آن را دریابیم و اهمیت آن جمله را برای خودمان پیدا کنیم. خیلی از این فعالیت ها در بخش های مختلفی از مغز صورت می گیرند و این بستگی به مغز دارد که آنها را به هم وصل کند یا نه.

اگر برای شما هم مثل بهروز پزشکان تشخیص داده اند که دچار ناتوانی یادگیری هستید، باید بدانید که تنها نیستید. تقریباً چهار میلیون بچه مدرسه ای و نوجوان دچار ناتوانی یادگیری هستند و حداقل ۲۰% آنها دچار آن نوع مشکلی هستند که تمرکز را برایشان سخت می کند.

علائم ناتوانی یادگیری

نمی توانید با نگاه کردن به یک فرد تشخیص دهید که وی دچار ناتوانی یادگیری است یا نه و این مسئله باعث می شود تشخیص این مسئله کمی دشوار باشد. ناتوانی یادگیری اولین بار زمانی نمود پیدا می کند که فرد در صحبت کردن، خواندن، نوشتن، حل مسائل ریاضی، برقراری ارتباط با پدر یا مادر و یا توجه کردن در کلاس درس مشکل داشته باشد. ناتوانی یادگیری خیلی از بچه ها در دوران دبستان وقتی معلم یا والدین کودک متوجه می شوند که او نمی تواند جهت یک  بازی را دنبال کند یا تکالیفی که باید انجام دهد را تکمیل کند، تشخیص داده می شود. اما بقیه بچه ها راه های پیچیده ای برای پوشاندن مشکلات یادگیری خود پیدا می کنند و به خاطر همین این ناتوانی یادگیری تا زمانی که وی به سن نوجوانی برسد و مشکلات درسی و زندگی اش بیشتر شود، نمود پیدا نمی کند.

اکثر ناتوانی های یادگیری دو یکی از این دو دسته قرار می گیرد: کلامی و غیر کلامی.

افرادیکه دچار ناتوانی یادگیری کلامی هستند با کلمات چه نوشتنی و چه گفتنی مشکل دارند. متداولترین و شناخته شده ترین نوع این ناتوانی، خوانش پریشی نام دارد که در آن فرد با تشخیص و پردازش حروف و صداهای مربوط به آن مشکل دارد. به این دلیل، افراد مبتلا به خوانش پریشی، با خواندن و نوشتن تکالیف خود مشکل دارند.

برخی افراد که دچار ناتوانی یادگیری کلامی هستند ممکن است قادر به خواندن یا نوشتن درحد معمول باشند اما با بقیه جنبه های زبان مشکل دارند. مثلاً ممکن است بتوانند یک جمله یا پاراگراف را به خوبی بلند بخوانند اما قادر نیستند مفهوم آنچه میخوانند را دریابند (درمورد چیزی که میخوانند تصویرسازی کنند). برخی دیگر از افراد با عمل نوشتن مشکل دارند به این صورت که مغزشان قادر به کنترل آنچه وارد آن می شود نیست—از تکان دادن دست برای شکل دادن به حروف تا به خاطر آوردن قوانین گرامری صحیح مربوط به نوشتن یک جمله.

افرادیکه دچار ناتوانی یادگیری غیرکلامی هستند، با پردازش آنچه می بینند مشکل دارند. آنها قادر به دریافت جزئیات تصویری مثل اعداد نوشته شده روی تخته سیاه و امثال این نیستند. مثلاً برخی از افراد مبتلا به ناتوانی یادگیری غیرکلامی ممکن است علاوت بعلاوه را با منها اشتباه بگیرند.

یک وضعیت رفتاری که اختلال فزونکاری فقدان توجه (ADHD) نامیده می شود، معمولاً با ناتوانی های یادگیری همراه است چون افراد مبتلا به این اختلال قادر به تمرکز کافی برای یادگیری و مطالعه نیستند. دانش آموزان مبتلا به اختلال فزونکاری فقدان توجه خیلی راحت حواسشان پرت می شود و در تمرکز کردن مشکل دارند. همچنین ممکن است بیش از اندازه فعال باشند و قادر به کنترل حرکات و تکانه های خود نباشند.

عوامل ایجاد ناتوانی یادگیری

هیچکس نمی داند که دلیل اصلی ناتوانی یادگیری چیست. اما محققان تئوری هایی درمورد علت بروز این مشکل ارائه داده اند. این تئوری ها از این قرار است:

تاثیرات ژنتیکی: متخصصین دریافته اند که ناتوانی های یادگیری به صورت ارثی در خانواده ها منتقل می شود و از اینرو تصور می کنند که ژنتیک و وراثت می تواند در این زمینه موثر باشد. اما، محققان هنوز بر سر این مسئله بحث دارند  که آیا ناتوانی های یادگیری ژنتیکی و ارثی هست یا بچه ها به این خاطر دچار این مشکل می شوند که از کودکی کارها و اعمال پدرو مادرهایشان را می بینند و الگو  می گیرند.

رشد مغز: برخی متخصصین تصور می کنند که ناتوانی های یادگیری را می توان به رشد مغز، قبل و بعد از تولد، مربوط دانست. به این دلیل، مشکاتی مثل وزن کم هنگام تولد، کمبود اکسیژن، و تولد زودرس می تواند با ناتوانی های یادگیری مربوط باشد. خردسالانی که دچار آسیبهایی در ناحیه سر شده باشند نیز ممکن است در معرض ناتوانی یادگیری قرار داشته باشند.

تاثیرات محیطی: نوزادان و خردسالان در معرض سموم محیطی قرار دارند. برای مثال، ممکن است شنیده باشید که سرب ممکن است با ناتوانی یادگیری در ارتباط باشد. تغذیه ضعیف در سالهای اولیه زندگی می تواند بعدها منجر به ناتوانی یادگیری شود.

از کجا باید بفهمید که دچار ناتوانی یادگیری هستید؟

فقط به این دلیل که برای درس خواندن برای یک امتحان مشکل دارید به این معنی نیست که دچار ناتوانی یادگیری هستید. افراد مختلف روش های متفاوتی برای درس خواندن دارند. مثلاً بعضی افراد با انجام دادن و تمرین کردن یاد می گیرند، بعضی با گوش دادن (مثلاً در کلاس) و خیلی ها هم با خواندن مطالب. بعصی افراد ذاتاً کندتر می خوانند یا یاد می گیرند اما با این وجود بازهم درحد سن و توان خودشان خوب کار می کنند. گاهی اوقات، چیزی که به نظر یک ناتوانی یادگیری می آید فقط یک تاخیر رشد است و فرد سرانجام می تواند مطلب را دریابد.

اما خیلی افراد مبتلا به ناتوانی یادگیری قبل از اینکه کسی تشخیص دهد دلیلی برای مشل آنها در یادگیری وجود دارد، مدت زیادی وچار مشکل هستند. برای اکثر افراد در دوران نوجوانی، اولین نشانه بارز اکثر ناتوانی های یادگیری زمانی اتفاق می افتد که متوجه می شوند مدت زمانی که برای درس خواندن وقت می گذارند با عملکرد آنها مطابقت ندارد. یا فرد ممکن است احساس کند که اشکالی در او وجود دارد و یک جای کار لنگ می زند. اگر شما هم نگران هستید، حتماً فکرتان را با یکی از معلمان یا والدینتان درمیان بگذارید.

اولین قدم برای تشخیص ناتوانی یادگیری بررسی مشکلات شنوایی یا بینایی است. بعد از آن فرد به یک روانشناس یا متخصص یادگیری معرفی می شود تا وی با استفاده از آزمایشات مخصوص به تشخیص این بیماری کمک کند. معمواً این متخصصین می توانند نقاط ضعف و قدرت یادگیری فرد را بعلاوه ناتوانی های خاص فرد در یادگیری تشخیص دهند.

کنار آمدن با ناتوانی یادگیری

گرچه تشخیص ناتوانی یادگیری ممکن است باعث ناراحتی فرد شود اما درواقع اولین قدم در حل این مشکل است. وقتی متخصصی ناتوانی و مشکل خاص فرد را تشخیص داد، آنوقت او می تواند برای کنار آمدن با این مشکل، از استراتژی ها و داروهای خاصی استفاده کند. پیمودن این مراحل برای کنترل این ناتوانی می تواند به برگشت اعتماد به نفس دانش آموز کمک کند.

بعضی از دانش آموزان که دچار ناتوانی یادگیری هستند چند ساعت در هفته برای یادگیری تکنیک های ویژه برای درس خواندن، یادداشت برداری یا تکنیک هاس سازمان دهید که می تواند به آنها برای جبران ناتوانیشان در یادگیری کمک کند، با یک معلم مخصوص کار می کنند. اگر پزشکان تشخیص داده اند که شما نیز مبتلا به ناتوانی یادگیری هستید، احتمالاً فقط در درسهایی به کمک نیاز دارید که بیشترین مشکل را در آن دارید. مدرسه تان ممکن است کلاسهای خاصی با معلمین متخصص داشته باشد که میتواند به شما برای غلبه بر مشکل یادگیریتان کمک کند.

بعضی از مدارس برنامه های خاصی برای چنین شاگردانی دارند که نقاط قوت و ضعف توانایی یادگیری فرد را می سنجد و  برای انجام فعالیت های یادگیری برای دانش آموز برنامه ریزی می کند. در این برنامه ها دانش آموز اوقاتی را در یک کلاس خصوصی با معلم می گذراند و روی یک درس خاص کار می کند.

داروهایی نیز معمولاً برای این دانش آموزان تجویز می شود که توانایی و قدرت تمرکز و توجه آنها را بالا می برد و به آنها برای کنترل رفتارهای هیپراکتیو کمک می کند.

واقعیت این است که ناتوانی یادگیری هیچ درمان قطعی ندارد. اما هیچوقت برای کمک به مشکل دیر نیست. اکثر افراد مبتلا به ناتوانی یادگیری یاد می گیرند که چطور با تفاوتهای یادگیری خود کنار بیایند و استراتژی هایی می آموزند که به آنها برای رسیدن به اهداف و آرزوهایشان کمک میکند.

 

مقدمه ای کلی و تاریخچه ای از الگوی مصرف در کاهش زباله

 

مقدمهتوسعه شهرها، افزایش جمعیت و تغییرات شیوه های زندگی از جمله الگوهای مصرف مشکلات و معضلات متعدد و متنوعی ایجاد نموده که چاره اندیشی و تلاش برای مقابله با آنها اجتناب ناپذیر است و سهم کلان شهرها از تبعات زندگی شهری بیش از روستاها و شهرهای کوچک می باشد.

کلان شهر تهران نیز با گسترش جغرافیایی و افزایش جمعیت، معضلات فراوانی را پیش رو دارد و از اهم آنها می توان به رشد روز افزون تولید زباله اشاره نمود، مشکلی که گاه به شکل یک تهدید جدی، سلامت جامعه را به خطر انداخته و در صورت مسامحه و عدم توجه دست اندرکاران امور شهری، فجایع زیست محیطی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

اگر چه در این زمینه، تدبیر، راه کاریابی و اجرای شیوه های نوین از وظایف مدیریت شهری بوده و ما را ملزم می نماید تا با تلاش مسئولانه و بی وقفه در جهت حفظ بهداشت و سلامت جامعه در انجام وظایف خود بکوشیم لیکن مشارکت شهروندان نیز در امور شهری بسیار حایز اهمیت و ضروری است.

از این روی برآنیم تا با آشنا نمودن عموم شهروندان با معضلات و مشکلات زیست محیطی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از تولید زباله و دفع نامناسب آن، مشارکت بیش از پیش شهروندان را جلب نماییم تا در ساختن شهری عاری از هرگونه آلودگی از همکاری آنها بهره مند باشیم و در پرتو تعامل سازنــده، فردای روشنی برای فرزندان این مرز و بوم ترسیم نماییم.

 

تاریخچـــــه

پس از چند دهه عملکرد سنتیدر زمینه دفع زباله در ایران به ویژه دفن زباله در اطراف شهرها، برای اولین بار در سال 1346 اولین واحد تولید کمپوست از زباله توسط بخش خصوصی و به صورت نیمه صنعتی در شهر اصفهان احداث گردید و درپی آن در سال 1348 شهرداری تهران طی قراردادی با یک شرکت انگلیسی کارخانه کمپوست تهران را در صالح آباد، محلی در جنوب شهر تهران، احداث نمود تا بخش عمده زباله شهر تهران به کود گیاهی تبدیل گردیده تا علاو ه بر جلوگیری از انتشار آلودگی ناشی از زباله در محیط زیست، کود تولید شده نیز در کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

در این راستا اداره کل کود گیاهی شهرداری تهران تشکیل و مسئولیت راهبری کارخانه کمپوست به این اداره محول گردید.

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و با توجه به گسترش شهر تهران و افزایش جمعیت به منظور نظارت عالیه بر کلیه امور و فعالیت های مرتبط با دفع زباله، اداره کل کود گیاهی به سازمان بازیافت و تبدیل مواد تغییر نام یافته و در سال 1370 با تصویب وزارت کشور به عنوان متولی مدیریت مواد زاید جامد شهر تهران شناخته شد.

این سازمان در مسیر رشد و توسعه در سال های گذشته همگام با انجام مطالعات گسترده و بهره برداری از منابع علمی و تجارب کشـورهای دیگر در زمینه دفع و پردازش زباله، طرح ها و شیــوه های نوین دفع بهینه و بازیافــت مواد را به اجــرا در آورده که اهم آنها عبارتند از احداث کارخانه های کمپوست، کارخانه های بازیافت کاغذ و پلاستیک، اجرای شیوه های بهداشتی دفن زباله، استحصال گاز متان از مرکز دفن زباله و سایر طرح ها و پروژه هایی که به آنها اشاره خواهد شد.

و اکـنون پس از سال ها تلاش کارشناسـان این سازمان و کسب تجارب بسیار ارزنده که مــی توانـــد در زمینـه های حفـظ محیــط زیســت، ارتقــاء سطـح بهـداشت جامعــه و بهره برداری مناسب از منابع و کسب در آمد، مورد استفاده کلیه شهرهای کشور قرار گیرد تا با به کارگیری روش های بهینه مدیریت مواد زائد جامد، در سراسر کشور شاهد شکوفایی و بالندگی باشیم.

 

پسماند یا زباله چیست؟

پسماند یا زباله به مواد جامد، مایع و گاز( غیر از فاضلاب) گفته می شود که بطور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کنــنده زاید تلقی می گردد.

پسماندها به پنج گروه تقسیم می شوند:

۱. پسماندهای عادی: به پسماندهایی گفته می شود که به صورت معمول از فعالیت های روزمره انسان ها در شهرها، روستاها و خارج از آْنها تولید می شود. از قبیل زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی.

۲. پسماندهای پزشکی: به کلیه پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستانها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاههای تخصصی طبی و سایر مراکز مشابه گفته می شود.

۳. پسماندهای ویژه: به کلیه پسماندهایی گفته می شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد.

۴. پسماندهای کشاورزی: به پسماندهای ناشی از فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی گفته می شود از قبیل فضولات، لاشه حیوانات، محصولات کشاورزی فاسد یا غیر قابل مصرف.

۵. پسماندهای صنعتی: به کلیه پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی، پسماندهای پالایشگاهی، صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن گفته می شود از قبیل براده ها، سرریزها و لجن های صنعتی.

 

با مروری بر انواع پسماندها متوجه می شویم که پسماندهای عادی و در راس آنها زباله خانگی مهم ترین بخش مورد نظر و مرتبط با شهرونـــــدان است و می کوشیم تا نقش شهروندان در تولید و دفع بهینه زباله را تبیین و اهداف ذیل را تعقیب نماییم:

 

۱. کاهش تولید زبالــــــه

۲. بازیافت و استفاده مجدد از پسمانـــــــدها

۳. دفع اصولی و همگن با محیط زیست

 

اثرات بهداشتی و زیست محیطی زباله:

عدم کنترل زباله های شهری و روستایی، اعم از مواد زاید انسانی، حیوانی و گیاهی در محیط، به علت وجود انواع مختلف پسماندهای غذایی با رطوبت و حرارت مناسب و پناهگاه هایی که همواره در توده های زباله وجود دارد، از عوامل اصلی و مولد بسیاری از بیماری های انسان و حیوانات است.

انتشار زباله های بیمارستانی در محیط و پراکندگی مواد زاید خانگی و صنعتی از یک سو و تداوم فصول گرم سال با توجه به کثرت بیماری های عفونی و طولانی شدن زمان برداشت زباله از معابر و اماکن عمومی از سوی دیگر، از جمله عواملی هستند که محیط مناسبی را برای تکثیر و رشد سریع بسیاری از باکتریها، انگل ها و ... فراهم می آورند.

به عنوان مثال مگس با انتقال فیزیکی بسیاری از باکتری ها و انگل ها موجب ابتـلای انسـان به تراخـم، اسهـال و بیماریهای قارچی و مسمومیت غذایی و ... می شود. همچنین گربه ها و سگ های ولگرد که همچون موش و مگس از سفره رنگین غذایی و پسماندهای زباله های شهری تغذیه می کنند، نیز عوامل بسیاری از بیماریهای عفونی و انگلی هستند که البته با برنامه ریزی صحیح و قابل کنترل می باشند. طبق گزارش محافل بهداشتی، بیش از 118 نوع از عوامل بیماریهای ویروسی، انگلی و میکروبی که در انسان شناخته شده است که به حیوانات از جمله سگ نسبت داده می شود. علاوه بر بیماریهای مذکور، عدم کنترل زباله های شهری در حد بسیار وسیعی موجب آلودگی آب، خاک و هوا می شود.

 

مشکلات ناشی از عدم رعایت مسائل بهداشتی و زیست محیطی زباله:

مضرات بهداشتی حاصل از عدم کنترل زباله های شهری و عکس العمل های سوء آن در جوامع بشری، بخش مهمی از بیماریها را به خود اختصاص داده است. وجود مواد غذایی، پناهگاه های مناسب، رطوبت و شرایط زیست مساعد در زباله های شهری، امکان تکثیر و رشد سریع حشرات و موجودات موذی را به وجود می آورد که مقابله با آنها بسیار مشکل است. همچنین انتشار آلودگی یا انتقال بسیاری از بیماری های مهلک در جامعه ما موجب گردیده است که کشور ما در زمره مصرف کننده اصلی داروها قلمداد شده و آلودگی شیمیایی بر آلودگی های محیط ما اضافه گردد.

زباله، مخصوصا پسماندهای غذایی و بخش فساد پذیر آن، هنگامی می تواند مفید واقع شود که با روش های مناسب توسط انسان کنترل شده و یا به وسیله بازیافت بهداشتی قسمت هایی از مواد آن مورد استفاده مجدد قرارگیرد. این مواد هنگـامی برای آدمـی مضرنــد که خـارج از اصـول بهداشتی، ذخیـره سازی، جمع آوری، بازیافت و یا دفع شوند. در این صورت با انتشار زباله ها در محیط و یا تلنبار آن در حواشی شهرها، محیط مناسب برای تولید ، رشد و نمو حشرات، جوندگان و دیگر موجودات موذی به وجود آید که به علل مختلف موجب آلودگی محیط و انتشار بیماریهای مختلف در آن می گردند. علی الاصول در راستای پیشگیری از حوادث، ناشی از دفع غیر بهداشتی این مواد، لزوم شناخت متدهای جمع آوری و دفع زباله و از همه مهمتر آشنایی با خطرات و بیماری های ناشی از آنها اهمیت خاصی دارد.

 

اصلاح الگوی مصرف و کاهش تولید زباله

"بخورید، بیاشامید ولی اسراف نکنید" ( قران کریم )

 

تولید زباله محصول فعالیت انسانی است و کمیت و کیفیت زباله با الگوی مصرف کالا و مواد توسط قشرهای گوناگون اجتماع رابطه مستقیم دارد، لذا در چرخه کامل تولید و دفع زباله، "مصرف" اولین حلقه شناخته می شود، از این رو تامل و تعمق در الگوی مصرف بسیار ضروری و حایز اهمیت است.

در جوامعی که مصرف کالاها ارزش تلقی می گردد، ارائه تبلیغات تجاری و آموزه های نادرست، میزان مصرف مواد و کالا از حد معقول و ضروری فراتر رفته و نتیجتا پسماند یا زباله بیشتری تولید می گردد که معضلات و مشکلات خاص خود را در پی دارد.

در فرهنگ اسلامی، بر پایه و اساس موازین شرعی، اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از مناظر گوناگون بر پرهیز از اسراف تاکید گردیده و حفظ منابع و موهبت های خداوند همواره مورد توجه قرار گرفته است.

با عنایت به موارد فوق ضرورت دارد در شیوه های تهیه و مصرف کالا و مواد تجدید نظر نموده و با رعایت اصول به اصلاح الگوی مصرف بپردازیم تا در گام اول تولید زباله، تفاوتها و تاثیرات چشمگیر و بسیار قابل ملاحظه ای را شاهد باشیم .

مهم ترین نکاتی که در زمینه اصلاح الگوی مصرف قابل ذکر و تاکید می باشند عبارتند از:

۱. خرید کالا و مواد غذایی در حد نیاز و نگهداری و مصرف در کوتاه مدت

۲. تولید (پخت) غذا به اندازه مصرف در وعده غذایی به میزان افراد

۳. خرید و استفاده از لوازم و وسایل با عمر طولانی

۴. عدم استفاده از کالاهای یک بار مصرف و مشابه

 

دفع بهینه زباله به روش تفکیک در مبداء

ضرورت زندگی سالم اقتضاء می کند به صورت مستمر روش های مدیریت شهری و اجتماعی خود را بهبود بخشیم. به این منظور سازمان بازیافت با استفاده از تجربیات گذشته و دانش روز اقدام به تدوین طرح تفکیک و جمع‌آوری پسماندها به روش "تر و خشک" نموده و قصد دارد با کمک و همکاری شهروندان نسبت به اجرای آن اقدام نماید تا انشاا... بتوانیم با رسیدن به اهداف طرح، محیط زیست شهری خود را سالم تر ساخته و در پرتو آن زندگی بهتری داشته باشیم.

 

اهداف طرح:

۱. بهبود روش ذخیره سازی، جمع آوری و بازیافت پسماندها

۲. خالص سازی پسماندهای تر برای تولید کمپوست مرغوب

۳. خالص سازی پسماندهای خشک (مواد مصنوعی) برای بازیافت و بازگشت بهینه این گونه مواد به چرخه تولید

۴. جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های ملی و کمک به اقتصاد کلان کشور

۵. به حداقل رساندن دفن پسماند و حذف آن در آینده

۶. ارتقاء سطح کیفیت خدمات شهری

۷. حفظ محیط زیست و جلوگیری از تولید و انتشار آلودگی ها

۸. ارتقاء سطح فرهنگ عمومی در برخورد با پسماندها

 

دسته بندی پسماندها به تر و خشک:

پسماندهای تر:

پسماندهای غذایی: برنج، انواع خورشت، گوشت، مرغ، ماهی، روغن های خوراکی سوخته و فاسد شده و ...

سبزی و میوه: پسماند میوه، سبزی و میوه فاسد شده، تفاله چای و ...

 

پسماندهای خشک:

کاغذ و مقوا: انواع روزنامه، مجله، کتاب، دستمال کاغذی، عکس، ظروف کاغذی شیرو آبلیمو، جعبه های شیرینی، کفش، لباس، شانه تخم مرغ و ...

پلاستیک: انواع ظروف پلاستیکی، روکش ها و کیسه های پلاستیکی، طناب های پلاستیکی، اسباب بازی های پلاستیکی، فیلم های عکاسی، انواع ابر و اسفنج و ...

فلزات: انواع قوطی فلزی کمپوت، کنسرو، نوشابه، رب، وسایل فلزی آشپزخانه، شیرآلات ، لوله ها و توری های فلزی، ظروف و لوله های مسی، چدنی، آهنی، فویلهای آلومینیومی، رادیاتور و ...

شیشه: انواع ظروف شیشه ای، لامپهای ساده و فلورسنت، آیینه ، سرامیک، چینی، بلور و ...

منسوجات و چرم: انواع لباس های کهنه و پارچه های مستعمل، حوله، انواع وسایل پارچه ای، انواع کیف و کفش، البسه و وسایل چرمی و ...

چوب: انواع جعبه های چوبی، سرشاخه، برگ درخت، مبل، میز، وسایل چوبی آشپزخانه و ...

لوازم الکتریکی و الکترونیکی: سیم، کابل، پریز، دیسکت، سی دی، نوارکاست، ماشیــن حساب، ساعت، لوازم کامپیوتر، چراغ قوه، انواع باطری، تلفــن، تلویزیون و ...

- لازم است زباله های پزشکی ( بیمارستانی ) و ویژه نیز که در منــازل تولید می شود مورد توجه شهروندان قرار گرفته و به صورت جداگانه با رعایت اصول بهداشتی دفع گردد.

 

روش اجرای طرح:

در این روش، پسماندها در محل تولید به دو دسته تر و خشک تفکیک شده و به صورت جداگانه در دو مخزن نگهداری می گردد.

پسماندهای تر طبق روال هر شب و ترجیحآ راس ساعت 21 در مخازن ویژه پسماندهای تر تخلیه گردیده و پسماندهای خشک پس از فشرده سازی در مخازن ویژه و یا کیسه نایلون آبی رنگ که در اختیار شما قرار می گیرد، ذخیره و در ساعتی از روزهای هفته که از طرف شهرداری اعلام خواهد شد، تحویل پیمانکاران مربوطه می گردد.

 

بازیافت و پردازش

تفکیک پسماندها به دو دسته تر و خشک در مبداء تولید از آلودگی ناشی از مخلوط شدن و فعل و انفعالات شیمیایی و تولید شیرابه پیش گیری می نماید و تبدیل مواد به محصولات جدید و قابل استفاده را در بردارد.

پسماندهای خشک به ویژه کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلزات و شیشه از ارزش اقتصادی و زیست محیطی برخوردار بوده و در صورت تفکیک، در واحدها و کارخانـجات بازیافت به محصـولاتی با کاربـردهای مشـابه و یا جدیـد تبـدیـل می شوند تا از اتلاف منابع و سرمایه های ملی جلوگیری به عمل آید.

تفکیک کامل زباله های تر از زباله های خشک نیز بهبود کیفیت و خلوص کود کمپوست را در پی دارد و با توجه به اینکه نزدیک به 70% زباله های شهر تهران از نوع زباله تر ( پسماند مواد غذایی، میوه و سبزی و ...) می باشد و این پسماندها طی فرایندی به کود گیاهی (کمپوست) تبدیل می شوند که مورد استفاده امور زراعی و باغبانی خواهد بود.

همچنین بازیافت و استفاده مجدد از مواد و کالاهای معرفی موجب جلوگیری از دفن زباله و آلودگی زمین و آب های سطحی می گردد.

            بازیافت انواع زباله

برای دفع صحیح و بهداشتی زباله ها، بایستی زباله ها را با توجه به جنس اجزاء تشکیل دهنده آن جدا سازی کرد. زباله ها شامل

 

زباله های تر و خشک است.زباله های تر مثل پوست میوه، سبزیجات، پسمانده های فضای سبز و ... زباله های خشک و فساد

 

ناپذیر مانند انواع فلزات، پلاستیکها، پارچه، شیشه، چوب و کاغذ است.

 

پس مانده های گیاهی و حیوانی برای ساخت کود و کمپوست استفاده می شود. به کود تهیه شده از مواد آلی موجود

 

در زباله، کمپوست گفته می شود. شیشه را برای تبدیل و بازیافت آن، کاغذ را برای استفاده مجدد در ساخت کاغذ و مقوا باید در

 

محل های جداگانه گذاشت. از این مواد بی مصرف می توان با انجام اعمال و تغییراتی بر روی آنها، دوباره استفاده کرد.

 

بازیافت ضایعاتی مثل آلومینیم، شیشه و کاغذ و لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه است.

 

بازیافت فلزات

      جستجو درباره بازیافت فلزات در نشریات چاپ شده می تواند بسیار مشکل باشد زیرا منابع جداگانه زیادی با اطلاعات مربوطه

 

موجودند.گروه هایی که با این موضوع سر و کار دارند عبارتند از:مهندسین متالورژی.مهندسین شیمی.مهندسین معدن.شاغلان

 

مدیریت زباله.مهندسان محیط زیست و دانشمندان و هر کدام از این ها با بحث هایی که به منابع انرژی و آلودگی اشاره دارند ارتباط

 

نزدیک دارند.مانند بحث های اجتماعی.اقتصادی و سیاسی.بنابراین نتایج مطالعات و اطلاعات علمی می تواند در شمار عظیمی از

 

مجله ها.گزارش ها و کتاب ها ظاهر شود.هدف این فصل عبارت است از: بررسی مختصر بحث های مهمتر این موضوع .معین

 

کردن نشریات مهم و معرفی کردن واژگان و تعریفاتی که برای صنعت فلزات ثانوی استفاده می شوند.یکی از اهداف اصلی این کار

 

مهیا کردن شرح کامل تکنولوژی مدرن فلزات ثانوی است.

 

      بقای منابع به وسیله استفاده دوباره و بازیافت مواد شاید به هزار سال افزایش یابد که بازیافت فلزات و آلیاژها می تواند

 

نمونه ای از این فعالیت ها باشد.به طوری که تخمین زده می شود از زمانی که تمدن شکل گرفته تا سال 1900 یک میلیارد تن فلز

 

تولید شده است.این رقم تا سال 1950 به پنج میلیارد تن افزایش یافته است و در سال 1980 به تنهایی ۵.۸ میلیارد تن فلز تولید

 

شده است.این افزایش سرسام آور تولید فلزات گروه های مربوط به محیط زیست و جنگل ها را برانگیخت که در طی بیست سال

 

اخیر برای کاهش آلودگی مقدار مصرف اولیه را تعدیل کنند و سطح بازیافت را افزایش دهند.به گونه ای که به ازای هر تن فلزی که

 

بازیافت می شود زباله هایی که از تولید مواد اولیه به وجود می آید کاهش می یابد:

چهار تن برای آهن

دویست تن برای مس

دویست هزار تن برای پلاتین

در مجموع 50 الی 90 درصد کاهش مصرف انرژی

به علاوه با توجه به آمارهای بالا سالانه دویست الی سیصد میلیون تن فلز قراضه کاهش می یابد.

      در سال 1974 در ایالت کینگ دام نشریه ای با عنوان "جنگ با زباله و سیاست بازیافت" چاپ شد.که گر چه فقط شامل چند

 

توصیه بود ولی باعث شد که امر بازیافت به طور عمومی و سیاسی افزایش یابد. به دنبال آن در سال 1976 اولین گزارش انجمن

 

مدیریت زباله (W.M.A.C) منتشر شد تحت عنوان "یک مدیریت فراگیر زباله باید در کنار علم و اقتصاد به عنوان یک هدف

 

مطرح شود به گونه ای که از تولید بیشتر زباله جلوگیری شود و از موادی که تولید می شوند در تمام مراحل استفاده بهینه

 

شود."مهمتر عمل "کنترل آلودگی" در سال 1974 و عمل "حفاظت محیط زیست" در سال 1990 بود که موجب شد بسیاری از

 

نوشته ها به سیاست بازیافت به عنوان تنها راه چاره بنگرند.

 

اهمیت بازیافت مواد از زباله ها از چند لحاظ است:

 

۱.افزایش بهای بعضی از سنگ های معدنی.

۲.این حقیقت که بهره برداری طولانی از منابع سبب تمام شدن آن ها خواهد شد اگر بازیافت صورت نگیرد.

۳.تلاش ملی و بین المللی برای حفظ بهای معادن مانند اعمال سازمان OPEC

۴.حفظ واردات (فلزات و انرژی)

۵.افزایش فشار بر کشورها برای خود کفایی در استراتژیک کالا

۶.افزایش اهمیت کنترل آلودگی

۷.افزایش پس اندازها

۸.و اینکه افزایش بهای موادی که مستقیم از سنگ معدن به دست می آیند موجب استفاده بیشتر از مواد بازیافتی می شود.

 

      قابل توجه است که هر جامعه به طور کلی هنگامی که دارای تجهیزات کمی است متوجه منابع خود نیست و هنگامی که در

خطر و تهدید است به محیط زیست خود توجهی نمی کند.

 

برای استفاده بهتر از منابع باید با بقای مواد و هزینه انرژی تعادل برقرار کنیم.بحران انرژی 1973 باعث شد که بسیاری از

 

پروژه ها به بقای انرژی توجه کنند.اما بعد از آن به نظر می رسد که مصرف انرژی و مواد اولیه افزایش یافته است.یکی از دلایل

 

کاهش بهره برداری از معادن و سنگ های معدنی تولید بیشتر زباله است که این باعث توجه بیشتر به زباله ها نیز شده است.به

 

علاوه احساس نیاز به زمین جمع آوری زباله در حال افزایش است.در بعضی کشورها زمین جمع آوری خود یک منبع کمیاب

 

است.چنین عواملی باعث شده است که بهره برداری از منابع محدود شود.

 

      مباحثه های زیادی در این مورد و موضوع های وابسته وجود داشته است که بعضی از مناسب ترین مشاهدات به طور خلاصه

 

اینگونه است:

 

"ممکن است روزی بیاید که سیاستمداران ما منابعی را که در طی 350 سال به وجود آمده اند مصرف کنند.که به خاطر این گناه

 

نسل آینده هرگز ما را نخواهند بخشید."

 

 "جامعه مدرن بیشتر به انهدام تاکید دارد تا کنترل و بازیافت.و اینکه منابع ما محدود هستند و از آن جایی که روش های دفع زباله

 

هنوز خیلی ابتدایی است. از قبیل سوزاندن. دفن کردن.ریختن در رودخانه ها و دریاها که اینها توام شده اند با تکنیک های پیشرفته

 

فشردن و سوزاندن که به عنوان انهدام زباله به کار می روند. "

 

" تقریبا خیلی دیر است برای بیدار شدن از کابوسی که ممکن است جهان ما در میان زباله های خود غرق شود."

 

"دستاوردهای محیطی حاصل از افزایش بازیافت کاهش می یابند به خاطر استخراج ته مانده های معدنی و افزایش آشغال ها و

 

آلودگی ها که خود اینها سبب کاهش انرژی و گسترش زمین های زباله دانی می شوند."

 

از این ملاحظات مختصر می توان چنین دریافت کرد که بازیافت نقش مهمی در مورد محیط زیست.انرژی.منابع و آلودگی ایفا می

 

کند که در مورد هر کدام ذیلا توضیح داده شده است.

 

      انرژی:بقای درست به این معنا است که از منابع حداکثر استفاده شود با حداقل تلفات هم برای مواد و هم برای انرژی.به طور

 

متوسط مصرف کننده به مشکلات دفع زباله فکر نمی کند.بی مقدمه می توان گفت شیئی که به سطل زباله انداخته می شود فراموش

 

شده است.مثلا دور انداختن یک ظرف نوشیدنی آلومینیومی معادل است با اتلاف انرژی برابر با دور ریختن بنزین به اندازه نصف

 

همین ظرف.(ساختن یک پوند آلومینیوم از مواد اولیهBTU 95000 انرژی مصرف می کند در مقایسه با ساختن یک پوند

 

آلومینیوم به وسیله بازیافت که BTU 4300 انرژی مصرف می کند) جدول زیر به وضوح کاهش انرژی را که به وسیله بازیافت

 

حاصل می شود برای بعضی از مواد معمولی نشان می دهد.

 

آهن و فولاد       آلومینیوم            کاغذ

7۰-60%           95-90 %           55-30%       کاهش انرژی مصرفی

   95%                100%                130%        کاهش زباله های جامد

  30%                  95%                  95%           کاهش آلودگی هوا

      انرژی مورد نیاز برای تولید آلومینیوم بیشتر در سلول های کاهش مصرف می شود.به همین دلیل هزینه کل انرژی مانند

 

بیشتر فلزات به قیمت سنگ معدن وابسته نیست.با وجود این انرژی مورد نیاز برای برای استخراج آلومینیوم به وسیله معدن کاری

 

بوکسیت تا رسیدن به شمش نهایی حدود 300000 مگاژول بر تن است.در مقایسه با انرژی مورد نیاز برای آلومینیوم ثانوی که

 

9288 مگاژول بر تن برای قطعات و صفحه ها و 17996 مگاژول بر تن برای سیم ها و کابل های کهنه است.از این رو حتی

 

کاهش قیمت ها تاثیر چندانی در هزینه نهایی تولید از سنگ معدن ندارد و این خود مزیتی است که گرایش را به سوی مواد ثانوی

 

(قابل بازیافت) افزایش می دهد.

 

بازیافت کاغذ

معمولاً به نامه ها و دست نوشته های به درد نخور و آگهی های تبلیغاتی به عنوان خطری زیست محیطی فکر نمی کنیم، فقط

 

وجود آنها را مزاحم به حساب می آوریم. ولی اگر یک سال تمام کاغذهای ناخواسته (به ازای هر نفر) جمع آوری شود معادل 5/1

 

اصله درخت خواهد بود اگر همه این کار را انجام دهند مجموع کل آن به 100 میلیون اصله درخت در سال می رسد. کاغذ بازیافت

 

شده می تواند به سهولت و بدون افت کیفیت، جانشین کاغذ تازه شود. روزنامه ها، راحت ترین مواد برای بازیافت کاغذ هستند.

 

کاغذهای بازیافتی که معمولاً در رنگ های تیره تر موجود هستند از نظر بهداشتی با کاغذهای سفید تفاوتی ندارند.

 

کاغذهای تحریر سفید، کاغذ روزنامه، دفتر مشق، کاغذ دستگاه تکثیر، مجله و مقوا برای بازیافت مناسب هستند. کاغذهایی مانند

کاغذهای قدیمی زرد شده، کاغذ فاکس، کاغذ کاربن، کاغذ گلاسه و براق، کاغذ برچسب دار از کاغذهای نامناسب برای بازیافت

 

هستند.

 

آیا می دانید برای تولید یک تن کاغذ جدید باید پانزده درخت تنومند را قطع کنیم، در حالی که برای تهیه  همین مقدار کاغذ از کاغذ

 

بازیافتی احتیاج به چوب نیست. در روش بازیافتی، میزان انرژی مورد نیاز به یک چهارم کاهش می یابد و همچنین آب مورد نیاز

 

در این فرآیند به کمتر از یک صدم تقلیل می یابد.

 

بازیافت پلاستیک و شیشه

در حال حاضر می توان مانند گذشته به جای کیسه های پلاستیکی از کیسه های پارچه ای و یا کیف های با دوام برای خرید کردن

 

استفاده کرد. برای صرفه جویی در مصرف کیسه پلاستیک، می توان از کیسه پلاستیکهای مصرف شده به جای کیسه زباله استفاده

 

کرد.

 

برای نگاهداری مواد غذایی می توانیم از ظروف آلومینیومی، لعابی و یا پلاستیکی در دار به جای کیسه های فریزر و یا طلق های

 

پلاستیکی چسبان استفاده کنیم.

 

بهتر است بطری ها و شیشه ها پس از مصرف محتویات آن شسته شود.

 

در موقع خریدن وسایل پلاستیکی، هرگز پلاستیک های رنگی را انتخاب نکنید و تا آن جایی که ممکن است از مصرف ظروف یک بار

 

مصرف اجتناب کنید.

 

آیا می دانید با به کاربردن شیوه های صحیح و ساده زندگی، می توان مصرف پلاستیکها را محدود کرد. پلاستیک ها از نفت که

 

منبعی غیر قابل تجدید است، ساخته می شود. پلاستیکها به علت اینکه غیر قابل تجزیه هستند از زباله های پایدار آلودة محیط

 

زیست محسوب می شوند.

 

در ضمن یادتان باشد شیشه های حاوی مواد شیمیایی، داروها و ... را در داخل جعبه های مخصوص جمع آوری شیشه برای

 

بازیافت قرار ندهید.

 

شیشه ای که امروز دور انداخته می شود، ممکن است پس از هزار سال دیگر هم روی زمین قرار داشته باشد. برای تولید شیشه

 

مقدار زیادی انرژی به مصرف می رسد و این در حالی است که با بازیافت شیشه های قدیمی علاوه بر استفاده از شن و ماسة

 

کمتر، انرژی کمتر نیز مصرف خواهد شد.

بازیافت آلومینیم

برای حفظ بهداشت محل نگهداری قوطی های مصرف شده آلومینیمی و بازیافت صحیح تر وبهداشتی تر می توان آنها را شسته و

 

در جایی معین جمع آوری نمود. ظروف وضایعات آلومینیم به هر شکلی که باشد قابل بازیافت است، بنابراین فویل آلومینیمی

 

قوطی های نوشابه و کنسرو، بشقاب، چارچوب پنجره ها و حتی تراشه های آلومینیم در کارگاهها و حلقه های بازکننده قوطی

 

نوشابه ها را می توان جمع آوری و بازیافت کرد.

 

آیا می دانید تولید آلومینیم از آلومینیم بازیافت شده به 90 درصد انرژی کمتری از تولید آن از سنگ معدن نیاز دارد و همچنین

 

 بازیابی آلومینیم، آلودگی های مربوطه را 95 درصد کاهش می دهد.

 

بیایید با جمع آوری و بازیافت آلومینیم، آلودگی های زیست محیطی را به مقدار زیاد کاهش داد و در مصرف انرژی صرفه جویی

 

نماییم.

 

کاهش زباله از طریق پیروی از الگوی صحیح مصرف و بهبود رفتارها چگونه است؟

1- حتی الامکان باید از مصرف نایلون خودداری کنیم زیرا پلاستیک هایی که مورد استفاده ما هستند اغلب قابل استفادة مجدد نیستند. پلاستیک ها از مواد غیر قابل تجزیه هستند و محیط زیست را به شدت آلوده می کنند.

2- تا جایی که امکان دارد باید از ظروف یک بار مصرف استفاده نکنیم.

3- بهتر است خریدهای هفتگی یا روزانه را محاسبه کرده و به اندازه نیاز خود و خانواده خرید کنیم تا مواد غذایی سالم را به خاطر کهنه شدن و فساد به زباله تبدیل نکنیم.

4- در خریدهای روزانه، غالباً بیش از حد لزوم از پاکت، نایلکس، مقوا و ... برای حمل جنس های خریداری شده استفاده می شود. باید از مصرف بی مورد این موارد خودداری کنیم.

5- از ظروف پلاستیکی با دوام و در دار برای نگهداری مواد غذایی در یخچال و یا مواد غذایی خشک مانند قند و شکر و یا ادویه استفاده کنیم.

6- از تمام قسمتهایی کاغذ و همین طور دوروی کاغذ استفاده کنیم.

7- بهتر است به همراه دستمال کاغذی، یک یا دو دستمال پارچه ای نرم وقابل شستشو به همراه داشته باشیم تا به این ترتیب مصرف دستمال کاغذی را کاهش دهیم.

8- از لامپ های کم مصرف و یا لامپ های مهتابی که برق کمتری نسبت به لامپ های معمولی مصرف می کنند، استفاده کنیم.

9- باید غذا را به اندازه ای که می خواهیم بخوریم در ظرف بریزیم  تا به این ترتیب مواد غذایی را تبدیل به زباله نکنیم.

10- از خرده نان، پس مانده های سبزی ها، می توانیم برای تغذیه طیور خانگی و پرندگان استفاده کنیم.

11- به پس مانده های غذایی، آب اضافه نکنیم و آنها را به صورت خشک در ظرف مخصوص زباله و پس مانده مواد غذایی قرار دهیم.

 

طرح مدیریت زباله های جامد

اهداف

به علت سرویس دهی نا کافی جهت جمع آوری زباله جامد و همچنین عدم آگاهی زیست محیطی ساکنین، برخی زباله های جامد

تولید شده به داخل رودخانه ها رها شده و سپس وارد تالاب می شوند. همچنین مکانی جهت دفن زباله های خطر ناک موجود نمی

باشد و ظرفیت دستگاههای زباله سوز جهت سوزاندن زباله های بیمارستانی کافی نمی باشد. بنابر این دیدگاه این طرح کاهش

میزان زباله های کنترل نشده و کاهش آلودگی ناشی از زباله های خطرناک کارخانجات است.

آموزش زیست محیطی برای مشارکت در امر بازیافت زباله

حتی در مناطق شهری نیز که زباله های جامد هر روزه جمع آوری می شوند،  زباله ها درون رودخانه تخلیه می شوند این مشکل

ریشه در عادت ساکنان منطقه دارد و در طویل المدت باعث استمرار درانجام این کار شده است. بنا براین ارتقای آگاهیهای زیست

محیطی ساکنان منطقه امری ضروری است. در این فعالیتها، مردم به  بازیافت همگانی زباله های قابل بازیافت نظیر بطری ها،

قوطیها و کاغذ تشویق می شوند. این فعالیتهابه صورت ماهانه هماهنگ شده و سپس پس از جمع آوری زباله های قابل بازیافت،

آنها را به کارخانه های بازیافت زباله می فروشند.

معرفی سیستم جمع آوری زباله جامد با صرف حد اقل هزینه

به منظور  توسعه سرویس دهی سیستم جمع آوری زباله لازم است که باز دهی این  سیستم  را در مناطق شهری بهبود بخشیم.

سیستم زیر بر اساس شبیه سازی گزینه  ها پیشنهاد می شود و بستگی به موارد زیر دارد:(1) جمع آوری مداوم زباله(2) تعداد

مکانهای جمع آوری(3) نوع و میزان زباله جمع آوری شده و تفکیک زباله از مبدأ

·         زباله های  قابل بازیافت توسط گروههای مردمی جمع آوری شده و به بازیافت کنندگان فروخته  شود.

·          دفعات جمع آوری زباله باید سه بار در هفته باشد نه بصورت جمع آوری هر روزه کنونی

·         بجای جمع آوری زباله از خانه ها ، مکانهایی برای 20 خانوار در نظر گرفته شده و از آنجا جمع آوری گردد.

این تغییرات هزینه جمع آوری زباله فعلی را تا 70 % کاهش خواهد داد. هزینه کاهش یافته باعث می شود که سیستم جمع آوری

زباله تمامی نواحی روستایی رانیز پوشش دهد . به شرط آنکه  زباله ها یکبار در ماه جمع آوری شوند و هرجامعه روستایی فقط

یک مکان جمع آوری زباله داشته باشد.

 

مدیریت همگانی زباله جامد در جوامع روستایی

با یک دید واقع گرایانه در می یابیم که اصلا  لازم نیست  سیستم جمع آوری زباله در روستاها  کاملا مشابه نقاط شهری باشد.

 

بنابر این یک سیستم مدیریت همگانی زباله جامد معرفی شده است.(به تصویر زیر توجه کنید).

·          زباله های  قابل بازیافت  توسط گروههای مردمی جمع آوری شده و به باز یافت کنندگان فروخته می شود. 

·         پسماند های مواد غذایی باید توسط جوامع مردمی به کمپوست تبدیل شود .

·         سایر زباله ها ماهانه یکبار توسط شهرداری یا دیگر موسسات محلی جمع آوری می شوند.

 

احداث محل دفن بهداشتی زباله

زباله های جمع آوری شده  باید با استفاده از تسهیلات مناسب نابود گردند. اولین مرحله احداث مکانهایی برای دفن بهداشتی زباله

 

می باشد به طوری که بتوان شی را به های حاصله را کاملأ کنترل نمود. یک شبیه سازی رایانه ای از انتخابهای انجام گرفته نشان

 

می دهد که هزینه جمع آوری زباله، بیشتر  ازهزینه احداث و راه اندازی مرکز دفن زباله می باشد و هزینه ای بیشتراز  مدیریت

 

زباله جامد می طلبد. بنابراین توصیه می شود که سه مکان دفن زباله مشترک در بندر انزلی، رشت، خمام، سنگر و د یگر نواحی

 

احداث گردد.

 

 

 

احداث تسهیلات پیش تصفیه ای برای زباله های جامد خطر ناک کارخانجات

زباله های خطر ناک که حاوی فلزات می باشند،  باید ابتدا با سیمان مخلوط شده و به شکل جامد در آیند و سپس به صورت

بهداشتی در محل دفن زباله دفن شوند .

 

احداث دستگاه زباله سوز برای زباله های عفونی بیمارستانی

زباله های عفونی بیمارستانی باید سوزانده شوند. دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال تحقیق در مورد تهیه دستگاههای مجهز 

زباله سوز برای سوزاندن زباله های عفونی بیمارستانی در بیمارستانهای مهم می باشد. ظرفیت پیشنهادی تقریبأ 3 تن در روز می

باشد.

هماهنگی بین موسسات و سازمانها

به منظور ایجاد سیستم مدیریت پایدار زباله جامد در زمینه مالی، توصیه شده است که جهت جمع آوری زباله ، از مردم شهریه

دریافت شود. بر طبق محاسبات صورت گرفته، هزینه مدیریت زباله جامد(شامل مبلغ سرمایه گذاری) پس از کسر هزینه مربوط به

جمع آوری زباله ، به میزان 000/50 ریال/تن بر آورد شده است. این میزان برای هر خانوار 4 نفره برابر با 000/70 ریال در

سال می باشد.

 

برپایی جلساتی به منظور بهبود وضعیت زباله جامد

یک یا دوبار در طول سال باید جلساتی با حضور افراد تأثیر گذار و تأثیر پذیر در خصوص بهبود وضعیت زباله جامد و تبادل تجارب

بر پا گردد. جلسه بهبود زباله جامد باید شامل سه جلسه فرعی باشد. این جلسات فرعی شامل جلسه مربوط به زباله های شهری(

که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست هماهنگ می شود)، جلسه مربوط به زباله های بیمارستانی ( که توسط دانشگاه علوم

پزشکی هماهنگ می شود) و جلسه مربوط به زباله های خطر ناک است( که توسط سازمان صنایع و معادن هماهنگ خواهد شد).

این جلسات باید در صورت لزوم بر پا شوند.

بازیافت به  تکنیک ها و روشهایی گفته می شود که بر اساس آن موادی از زباله که قابلیت استفاده مجدد را دارا می باشند ، تفکیک و به چرخه صنعت وطبیعت  برگردانده می شوند 


بازیافت و پردازش

تفکیک پسماندها به دو دسته تر و خشک در مبداء تولید از آلودگی ناشی از مخلوط شدن و فعل و انفعالات شیمیایی و تولید شیرابه پیشگیری می نماید و تبدیل مواد به محصولات جدید و قابل استفاده را در بر دارد
پسماندهای خشک به ویژه کاغذ،مقوا ،پلاستیک،فلزات و شیشه از ارزش اقتصادی و زیست محیطی برخوردار بوده ودر صورت تفکیک ،در واحدها و کارخانجات بازیافت به محصولاتی با کاربردهای مشابه و یا جدید تبدیل می شوند تا از اتلاف منابع و سرمایه های ملی جلوگیری به عمل آید . تفکیک کامل زباله های  تر از زباله های خشک ، نیز بهبود  کیفیت و خلوص کود کمپوست را در پی دارد و با توجه به اینکه نزدیک به 70% زباله های شهر تهران از نوع زباله تر (پسماند مواد غذایی ، میوه ، سبزی و....) میباشد و این پسماندها طی فرایندی به کود گیاهی کمپوست تبدیل می شوند که مورد استفاده امور زراعی و باغبانی خواهد بود.همچنین بازیافت و استفاده مجدد از مواد و کالاهای معرفی موجب جلوگیری از دفن زباله و آلودگی زمین و آبهای سطحی می گردد.
ذذذ
هدف از بازیافت

 الف)استفاده مجدد از مواد و انرژی
 ب) کاهش آلودگی بهداشتی،جهت حفاظت از محیط زیست
ج  ) کاهش دفن زباله و عدم از بین رفتن زمین های مناسب در طبیعت
د  )اشتغال زایی
ذ )کاهش هزینه ها و ایجاد منافع اقتصادی

ده دلیل عمده بازیافت و چرا شما باید کالاهای بازیافتی خریداری کنید اگر چه قبلا این کار را انجام نمی دادید

الف)بازیافت باعث نجات درختان می گردد زیرا نیمی از جنگلهای زمین از بین رفته اند و در حدود 95% از جنگلهای اصلی در ایالت متحده امریکا تقلیل یافته اند .این حقیقت تلخ قابل تامل و مهم یکی از اولین درسهای محیط اطراف می باشد که خیلی از بچه ها بدون اقرار آنرا به دیگران میآموزند و تبدیل به محافظان کوچک زمین می شوند

ب  ) بازیافت باعث حفظ محل سکونت حیوانات وحشی و گیاهان زنده می گردد .استفاده کردن از مواد بازیافتی باعث کاهش نیاز بریدن ، استخراج ، فرایند تصفیه نمودن و حمل و نقل منابع طبیعی مثل الوار ، مواد پتروشیمی خام و منابع معدنی میگردد به عنوان نتیجه ویرانی جنگلها ، تالاب ها ، رودخانه ها و مکانهای ضروری برای زندگی وحوش کاهش می یابد

ج  ) بازیافت باعث کاهش استفاده از مواد شیمیایی سمی می گردد که برای ساختن محصولاتی که از مواد خام تهیه می شود ،استفاده میگردد

د  )بازیافت به جلوگیری کردن از گرم کردن کره زمین کمک می کند .استفاده از مواد بازیافتی ،انرژی مورد استفاده در پروسه تولید و تششع امواج گازهای گلخانه ای و سایر آلوده کننده های هوا را کاهش می دهد . برای مثال بازیافت یک تن شیشه در ذخیره انرژی بیشتر از 300% نتیجه داده و همچنین باعث کاهش امواج دی اکسید کربن تا 3.46 تن میگردد

ذ  ) بازیافت سبب کاهش آلودگی آب میگردد.ساخت کالاها از مواد بازیافتی باعث کاهش آلودگی آب نسبت به تولید محصولات از مواد بکر میگردد  .تبدیل درختان به کاغذ نیاز به آب بیشتری نسبت به سایر صنایع تولیدی در ایالت متحده دارد و سبب انباشته شدن بیلیونها گالن فاضلاب می گردد
مواد آلوده ای چون کلرینیتد دایکسین هر ساله به سمت رودخانه ها ، دریاچه ها، جریانهای آب روانه می گردد.بازیافت کاغذ و آسیاب آن هرگز به آن اندازه که پروسه تولید آن از چوب درخت باعث آلودگی میشود ،آلودگی تولید نمی کند  به علاوه بعضی از کارخانه های بازیافتی از فاضلاب برای پروسه تولیدشان استفاده می کنند

ر  ) بازیافت سبب کاهش نیاز به محل دفن زباله میگردد .آلودگی سمی از محل دفن زباله شامل سیانید ، دی اکسین اسید هیدروکلریک ، مرکوری ، ،متان،اسید سولفوریک وسرب به سمت هوا متصاعد گردیده و همچنین به طرف آبهای زیرزمینی می رود

ز  ) بازیافت سبب کاهش نیاز به کوره های زباله سوز میگردد .خاکستر نمودن مواد زاید توسط شهرداری سبب فوران کردن انواع مختلف آلوده کننده ها به هوا و همچنین تولید خاکستر خطرناک و نشت آن به درون زمین و آلوده کردن آب های زیرزمینی میگردد که منجر به تهدید سلامت جامعه میشود.نگهداری کاغذ ،شیشه ، پلاستیک،و آهن خارج از کوره های زباله سوز و بازیافت آنها ،آلودگی را به آن اندازه که کوره ها آلودگی و انرژی تابشی مضر تولید می کنند ،کاهش می دهد

ژ  ) بازیافت باعث ایجاد کار و پیشرفت اقتصادی میگردد .این بررسی توسط کمیسیون حفظ منابع طبیعی دریافت که بازیافت باعث افزایش در حدود18.5 میلیون دلار به بوجه ایالت جنوبی و همچنین پرتوریکو در سال1995 گردید

س) بوسیله فروش مواد بازیافتی سود عظیمی حاصل کشور میگردد و ما نباید به زباله های دفن شده در مکانهای دفن زباله به چشم آشغال بنگریم،بلکه از اینها می توان به عنوان سرمایه ملی مملکت نام برد.شهرهایی که نرخ بازیافتی بالایی دارند ،می توانند پول زیادی را از طریق فروش مواد بازیافتی بسازند که بازار قابل توجهی دارد

ش)خرید محصولات بازیافتی درخواست بیشتر این محصولات را انتشار می دهد و به صورت چرخه ای منابع بیشتری را ذخیره می کند وآلودگی بیشتر را کاهش می دهد و در نتیجه سلامتی مردم را تضمین می کند .زمانیکه این صنعت به حد اکثر رشد خود برسد در پی آن محصولات بازیافتی قیمتشان پایین تر می آید

                                                                                                            

 

چهار شنبه, 06 خرداد 1388 01:11

در تهران 700 کیلومترمربعی با حدود هشت میلیون جمعیت روزانه، بیش از هفت هزار تن زباله تولید می‌شود که این میزان در طول سال به ۲/۵ میلیون تن می‌رسد که نزدیک به 80 درصد زباله‌های خانگی دفن و کمتر از 20 درصد آن بازیافت یا تبدیل به کود کمپوست می‌شود. هزینه جمع‌آوری و دفن هر تن زباله 35 هزار ریال است.

همچنین براساس برآوردهای سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری تهران با تولید هر تن کاغذ می‌توان هفت کارگر را در روز مشغول به کار کرد که در این صورت فقط با بازیافت کاغذهای تهران بیش از 5600 نفر می‌توانند در سال اشتغال دائم داشته باشند.
با توجه به اهمیت بازیافت زباله به لحاظ اقتصادی و زیست‌محیطی که در بالا به آن اشاره شد، فراهم‌سازی سازوکار این اقدام برعهده مدیریت‌های شهری است و هر روز تاخیری که در این زمینه صورت می‌گیرد، موجب وارد آمدن حدود 250 میلیون دلار زیان به اقتصاد شهری پایتخت و میلیون‌ها دلار دیگر آسیب‌های زیست‌محیطی می‌شود.
در اغلب کشورهای پیشرفته، بزرگ‌ترین مشکل زیست محیطی، بعد از مساله تغییرات اقلیمی، مانند گرم شدن زمین، زباله و معضلات ناشی از آن است. با وجود این، اگرچه از زباله به‌عنوان یک معضل یاد می‌شود، اما این کشورها پس از سال‌ها فرهنگ‌سازی و تلاش پژوهشی در زمینه بازیافت به راه‌های استفاده بهینه از زباله دست یافته‌اند و از آن به‌عنوان «طلای کثیف» نام می‌برند. امروزه به‌رغم آن‌که استفاده از زباله و سود حاصل از بازیافت آن در جهان بسیار بالا گرفته است، در ایران چندان اهمیتی به این «طلای کثیف» داده نمی‌شود.
متاسفانه به دلیل نبود مدیریت نوین زباله، از چرخه مصرف خارج می‌شود. این در حالی است که برای تولید یک تن کاغذ، که تنها کفاف چاپ حدود هفت هزار نسخه روزنامه را می‌دهد، باید ۱۷ اصله درخت قطع شود، ضمن این‌که برای تولید همین یک تن کاغذ به ۴۴۰ هزار لیتر آب، یک‌هزار و 450 لیتر نفت و هفت هزار کیلووات برق نیز نیاز است. حال آن‌که برای تولید این مقدار کاغذ از کاغذهای باطله (زباله) میزان آب مصرفی به کمتر از پنج هزارم درصد و انرژی مصرفی نیز به یک‌چهارم کاهش می‌یابد و فقط یک‌هزار و 800 لیتر آب و دو هزار و ۵۰۰ کیلووات برق مصرف می‌شود که هزینه‌های این دو روش قابل مقایسه با هم نیستند.
از سوی دیگر قطع درختان علاوه بر افزایش مشکلات زیست‌ محیطی به صنعت داروسازی کشور نیز لطمه می‌زند زیرا حداقل ۲۵ درصد از مواد موردنیاز صنعت داروسازی مستقیما از درختان به‌دست می‌آید و طرفه این‌که در سال گذشته تنها برای تهیه کاغذ لازم برای چاپ کتاب‌های درسی تعداد زیادی درخت تنومند قطع شد. همچنین با بازیافت کتاب و دفتر باطله دانش‌آموزان تهرانی می‌توان از خروج حداقل ۷۰۰ هزار دلار ارز جلوگیری کرد. بد نیست بدانیم از ۶۰۰ هزار تن مصرف سالانه کاغذ در کشور می‌توان بیش از ۱۲۰ هزار تن را با بازیافت به‌دست آورد.
اما این همه تنها گوشه‌ای از مزایای استفاده بهینه از زباله و آن هم زباله خشک است. چرا که زباله تر، مثل پس‌مانده‌های میوه، سبزی و مواد غذایی که بیشترین بخش زباله را تشکیل می‌دهد نیز قابل بازیافت و تبدیل به کمپوست است که کود مناسبی برای مصارف کشاورزی است. کمپوست‌ دارای عناصر غذایی غنی برای گیاهان است و نه‌تنها فعالیت‌های بیولوژیکی خاک را تشدید می‌کند، به حاصلخیزی آن یاری می‌رساند و به آن غنا می‌بخشد، بلکه در جلوگیری از فرسایش خاک هم نقش ارزشمندی ایفا کرده و حتی توانایی احیای خاک‌های غیرقابل استفاده را نیز دارد.
از این‌رو، مطالعات و تحقیقات زیادی در جهان در این خصوص روی محصولات مختلف انجام گرفته که جملگی آثار مثبت کمپوست در افزایش و بهبود کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را به اثبات می‌رساند.
علاوه بر این از زباله می‌توان «سوخت جامد» که جایگزین مناسبی برای سوخت‌های فسیلی است تولید کرد. طبق تحقیقات و مطالعات مدیریت مواد زائد در آمریکا، از هر کیلوگرم زباله‌‌های خانگی یا شهری، می‌توان معادل یک کیلوگرم زغال‌سنگ انرژی تولید کرد. با سیستمی که متخصصان مدیریت زباله در این کشور طراحی کرده‌‌اند، زباله تکه‌تکه و فشرده می‌شود و سپس پوشش پلاستیکی بر روی آنها کشیده می‌شود و برای استفاده در کوره‌های سیمان به‌عنوان بسته‌های انرژی به بازار عرضه می‌شود. این بسته‌های انرژی میزان اکسیدهای نیتروژن منتشره در کوره‌های سیمان را تا ۳۷ درصد کاهش می‌دهد.
در انگلستان نیز از تایرهای مستعمل برای سوخت کوره‌های سیمان استفاده می‌کنند و استفاده از این لاستیک‌ها در کوره‌های سیمان علاوه بر این‌که ۲۰ تا ۲۵ درصد در مصرف زغال‌سنگ صرفه‌جویی به‌عمل می‌آورد، مشکل مربوط به تایرهای مستعمل را نیز حل می‌کند. با وجود چنین وضعیتی در کشورهای توسعه‌یافته و با توجه به رشد جمعیت و گسترش مصرف‌گرایی در کلانشهر تهران، ضرورت اتخاذ تمهیدات اساسی و عملی بیش از پیش احساس می‌شود. تهران هزینه بسیار سنگینی برای جمع‌آوری و دفع بهداشتی زباله متحمل می‌شود، در حالی که بازیافت، نه‌تنها کاهش حجم زباله تولیدی را به‌همراه دارد بلکه همچنین منجر به کاهش هزینه‌های جمع‌آوری، حمل‌ونقل و دفع زباله می‌شود. از سوی دیگر تفکیک، جمع‌آوری، حمل‌ونقل و فرآیندهای تبدیلی مواد بازیافتی به نیروی انسانی نیز نیاز دارد و در نهایت منجر به اشتغالزایی می‌شود. ضمن این‌که با توسعه بازیافت در تهران، صنایع وابسته به آن نیز رشد خواهد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر فقط زباله تهران بازیافت شود، سالانه ۱۶۷ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی صورت می‌گیرد. به‌عنوان نمونه از آنجا که پنج درصد از زباله تهران را پلاستیک تشکیل می‌دهد، تنها با بازیافت این مقدار پلاستیک می‌توان کل کیسه‌های زباله مورد نیاز تمام خانوارهای تهرانی را فراهم کرد.
اگرچه زباله در صورت فرآوری به «طلای کثیف» تبدیل و ارزشمند می‌شود اما در عین حال ممکن است بر اثر مدیریت ناصحیح به بلای جان انسان و محیط‌زیست مبدل شود. برای مثال، شهر تهران با میزان بارندگی ۲۵۰ میلی‌متر در سال جزو مناطق نیمه‌خشک محسوب می‌شود و آب شرب تهران عمدتا از آب‌های سطحی سلسله جبال البرز تامین می‌شود. در سال‌های اخیر بر اثر افزایش بی‌رویه جمعیت و افزایش شهرک‌های اطراف تهران و بروز خشکسالی‌های پی‌درپی، بخشی از آب تهران از طریق چاه تامین می‌شود. لذا توجه به بهداشت حوضچه‌های آب زیرزمینی و آلوده نساختن این منابع ارزشمند باید مورد توجه مسوولان و سیاستگذاران واقع شود. در بسیاری از موارد، ورود شیرابه مراکز دفن زباله به سفره‌های آب زیرزمینی، هزینه‌های هنگفتی برای تصفیه آب تحمیل کرده و از آنجا که در کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته، قوانین سخت یا ضمانت‌های اجرایی قوی در زمینه محدودیت‌های دفن زباله یا سایر روش‌های دفع مواد زائد وجود ندارد، طبعا استانداردی نیز برای رعایت آن باقی نمی‌ماند و همین امر تهدید‌آمیز بودن مساله زباله را تشدید می‌کند. به گفته آگاهان، شیرابه‌های سمی که در محل‌های دفن زباله تولید می‌شود اگر جمع‌آوری و تصفیه نشود به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین عوامل تهدیدکننده سفره‌های زیرزمینی سر بر خواهد آورد.
از سوی دیگر یکی از عواقب زیست‌محیطی دفن زباله‌ها تولید گاز متان است که به علت فعل و انفعالات باکتریایی تولید و وارد محیط‌زیست می‌شود. در این خصوص گفته می‌شود، در حال حاضر، مرکز دفن زباله کهریزک دیگر جایی برای دفن زباله ندارد و از این مرکز که در طول سالیان گذشته به‌عنوان مرکز دفن زباله‌های تهران استفاده می‌شد حجم عظیمی گاز متان که از جمله گازهای گلخانه‌ای است متصاعد می‌شود که اما اگرچه در حال حاضر یک شرکت کانادایی مشغول مذاکره با ایران برای سرمایه‌گذاری جهت استحصال گاز متان است و در صورت عقد قرارداد علاوه بر کسب درآمد برای کشور، این گاز را که مخرب لایه ازن است از بین می‌برد، اما به گفته مدیرعامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری تهران «با توجه به مقررات پیمان کیوتو، در صورتی که با این گازها مقابله نشود باید خسارت آلوده کردن و از بین بردن لایه ازن را بپردازیم.»
اگرچه مدیریت صحیح مواد زائد جامد شهری، مخاطرات جدی بهداشتی ناشی از زباله را مهار خواهد کرد اما وجود ترکیبات مختلف در زباله‌های شهری، مانند پسماندهای غذایی، محیط مناسبی برای رشد، تکثیر و پرورش انواع و اقسام میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، حشرات و جوندگان موذی فراهم می‌آورد. تلنبار کردن غیرصحیح زباله‌ها و نبود مدیریت صحیح زباله، مشکلات جبران‌ناپذیری پدید می‌‌‌آورد. به گفته کارشناسان، استفاده از گوشت، لبنیات و پوست دام‌های آلوده‌ای که از مواد زائد گیاهی موجود در زباله‌ها تغذیه می‌کنند، موجب ابتلای انسان به بیماری‌های مختلف و مشترک بین انسان و حیوان می‌شود. تب مالت، کیست هیداتیک و طاعون از جمله بیماری‌هایی است که بر اثر عدم کنترل زائدات شهری و روستایی و برنامه‌ریزی علمی و مهندسی برای جمع‌آوری و دفع آنها به سرعت تکثیر و انتشار یافته، ممکن است در حالت حاد آن همه‌گیر شود. با توجه به این‌که حدود ۱۱۸ نوع بیماری و عوامل بیماری‌های ویروسی، انگلی و میکروبی مشترک میان انسان و حیواناتی مثل سگ، موش، گربه و انواع مختلف حشرات شناخته شده است، براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده گفته شده است که کنترل صحیح زباله‌های تولیدی و اعمال مهندسی زباله می‌تواند تا حدود ۹۰ درصد در مهار رشد و تکثیر و ازدیاد مگس‌ها و ۶۰ تا ۶۵ درصد در مهار پرورش و تکثیر موش‌ها موثر واقع شود. از همین‌رو، طرح مقدماتی مدیریت مواد زائد جامد شهر تهران با کمک بانک جهانی و همکاری متخصصان داخلی و خارجی از شش ماه قبل آغاز شده و بانک جهانی برای اجرای این طرح مبالغی اعتبار بلاعوض و وام در اختیار شهرداری تهران قرار داده است. از طرف دیگر آلمانی‌ها نیز با تجربه چندین ساله خود در جمع‌آوری و دفن و بازیافت زباله در حال اجرای طرح نوین و بهداشتی زباله در دزفول هستند و نماینده شرکت آلمانی معتقد است: «مهم‌ترین مساله در اجرای طرح مدیریت مواد زائد، آموزش فرهنگ تولید و تفکیک زباله به مردم است چرا که این کار در آلمان نیز ۱۵ سال به طول انجامید.»
باری، مشارکت مردم و آموزش به آنان برای تفکیک زباله از مبدا همان چیزی است که بسیاری از کارشناسان نیز بر آن تاکید می‌ورزند. می‌توان با استفاده از راهکارهایی به خانوارهای ایرانی آموخت که همان گونه که نان را به سبب مسائل اعتقادی و ارزشی در کیسه‌های جداگانه می‌ریزند به جداسازی دیگر زباله‌ها در منزل نیز دست زنند و صرفه‌جویی بسیار بالای ارزی را به ارمغان آورند. بی‌تردید این امر نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش و تبلیغ فراوان دارد. اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، استفاده از تجربیاتی است که دیگران طی سال‌های طولانی کسب کرده‌اند. برای تهران که هر یک از شهروندان آن روزانه ۸۰۰ گرم زباله تولید می‌کنند، هم می‌توان از طریق رسانه‌های پرمخاطب به آموزش مردم پرداخت و هم می‌توان از تجربیات سایر کشورها درس گرفت. برای نمونه در ایالت کالیفرنیای آمریکا پیش‌بینی شده که با اجرای برنامه جامع مدیریت مواد زائد با هدف بازیافت ۵۰ درصد آن تا سال ۲۰۰۵ میلادی، دو میلیارد دلار به درآمد کالیفرنیا افزوده شود، ضمن آن‌که برآورد شده طی این مدت و در این زمینه ۴۵ هزار شغل جدید نیز ایجاد می‌شود.
جالب است بدانیم در سال ۱۹۹۰ میلادی، تنها دو درصد از افراد شاغل در بخش مدیریت مواد کالیفرنیا در بخش بازیافت اشتغال داشتند، حال آن‌که این رقم هم‌اکنون به بیش از هفت درصد رسیده است.

 

مقدمه ای کلی و تاریخچه ای از الگوی مصرف در کاهش زباله

 

مقدمهتوسعه شهرها، افزایش جمعیت و تغییرات شیوه های زندگی از جمله الگوهای مصرف مشکلات و معضلات متعدد و متنوعی ایجاد نموده که چاره اندیشی و تلاش برای مقابله با آنها اجتناب ناپذیر است و سهم کلان شهرها از تبعات زندگی شهری بیش از روستاها و شهرهای کوچک می باشد.

 

پسماند یا زباله چیست؟

پسماند یا زباله به مواد جامد، مایع و گاز( غیر از فاضلاب) گفته می شود که بطور مستقیم یا غیر مستقیم حاصل فعالیت انسان بوده و از نظر تولید کنــنده زاید تلقی می گردد.

اهداف ذیل را تعقیب نماییم:

 

۱. کاهش تولید زبالــــــه

۲. بازیافت و استفاده مجدد از پسمانـــــــدها

۳. دفع اصولی و همگن با محیط زیست

 

اثرات بهداشتی و زیست محیطی زباله:

عدم کنترل زباله های شهری و روستایی، اعم از مواد زاید انسانی، حیوانی و گیاهی در محیط، به علت وجود انواع مختلف پسماندهای غذایی با رطوبت و حرارت مناسب و پناهگاه هایی که همواره در توده های زباله وجود دارد، از عوامل اصلی و مولد بسیاری از بیماری های انسان و حیوانات است.

انتشار زباله های بیمارستانی در محیط و پراکندگی مواد زاید خانگی و صنعتی از یک سو و تداوم فصول گرم سال با توجه به کثرت بیماری های عفونی و طولانی شدن زمان برداشت زباله از معابر و اماکن عمومی از سوی دیگر، از جمله عواملی هستند که محیط مناسبی را برای تکثیر و رشد سریع بسیاری از باکتریها، انگل ها و ... فراهم می آورند.

ذخیـره سازی، جمع آوری، بازیافت و یا دفع شوند. در این صورت با انتشار زباله ها در محیط و یا تلنبار آن در حواشی شهرها، محیط مناسب برای تولید ، رشد و نمو حشرات، جوندگان و دیگر موجودات موذی به وجود آید که به علل مختلف موجب آلودگی محیط و انتشار بیماریهای مختلف در آن می گردند.

"بخورید، بیاشامید ولی اسراف نکنید" ( قران کریم )

 

تولید زباله محصول فعالیت انسانی است و کمیت و کیفیت زباله با الگوی مصرف کالا و مواد توسط قشرهای گوناگون اجتماع رابطه مستقیم دارد، در جوامعی که مصرف کالاها ارزش تلقی می گردد، ارائه تبلیغات تجاری و آموزه های نادرست، میزان مصرف مواد و کالا از حد معقول و ضروری فراتر رفته و نتیجتا پسماند یا زباله بیشتری تولید می گردد که معضلات و مشکلات خاص خود را در پی دارد.

بازیافت و پردازش

تفکیک پسماندها به دو دسته تر و خشک در مبداء تولید از آلودگی ناشی از مخلوط شدن و فعل و انفعالات شیمیایی و تولید شیرابه پیش گیری می نماید و تبدیل مواد به محصولات جدید و قابل استفاده را در بردارد.

پسماندهای خشک به ویژه کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلزات و شیشه از ارزش اقتصادی و زیست محیطی برخوردار بوده و در صورت تفکیک، در واحدها و کارخانـجات بازیافت به محصـولاتی با کاربـردهای مشـابه و یا جدیـد تبـدیـل می شوند تا از اتلاف منابع و سرمایه های ملی جلوگیری به عمل آید.

           

مثلا دور انداختن یک ظرف نوشیدنی آلومینیومی معادل است با اتلاف انرژی برابر با دور ریختن بنزین به اندازه نصف

 

آهن و فولاد       آلومینیوم            کاغذ

7۰-60%           95-90 %           55-30%       کاهش انرژی مصرفی

   95%                100%                130%        کاهش زباله های جامد

  30%                  95%                  95%           کاهش آلودگی هوا

     

آیا می دانید تولید آلومینیم از آلومینیم بازیافت شده به 90 درصد انرژی کمتری از تولید آن از سنگ معدن نیاز دارد و همچنین

 

 بازیابی آلومینیم، آلودگی های مربوطه را 95 درصد کاهش می دهد.

 

 


ذذذ
هدف از بازیافت

 الف)استفاده مجدد از مواد و انرژی
 ب) کاهش آلودگی بهداشتی،جهت حفاظت از محیط زیست
ج  ) کاهش دفن زباله و عدم از بین رفتن زمین های مناسب در طبیعت
د  )اشتغال زایی
ذ )کاهش هزینه ها و ایجاد منافع اقتصادی

 

 

مهاجرت

 عبارت‌است از جابه‌جایی مردم از مکانی به مکانی دیگر به منظور کار یا زندگی. مردم معمولاً به دلیل دور شدن از شرایط یا عوامل نامساعد دورکننده‌ای مانند فقر، کمبود غذا، بلایای طبیعی، جنگ، بیکاری و کمبود امنیت مهاجرت می‌کنند. دلیل دوم می‌تواند شرایط و عوامل مساعد جذب کننده مانند امکانات بهداشتی بیشتر، آموزش بهتر، درآمد بیشتر و مسکن بهتر در مقصد مهاجرت باشد.

اگرچه مهاجرت بشر برای مدت صدها هزار سال وجود داشته و دارد، «مهاجرت» در مفهوم مدرن به حرکت و کوچ افراد از یک ملیت- کشور به کشور دیگر ، که در آنجا شهروند نیستند ، محسوب می‌شود. مهاجرت بطور ضمنی به اقامت درازمدت با مهاجرت اطلاق می‌شود توریستها و بازدید کنندگان موقتی و کوتاه مدت به عنوان مهاجرت شناخته نمی‌شوند. اما با وجود این، مهاجرت فصلی کارگران و نیروی کار (بطور نمونه برای مدت کمتر از یک سال) اغلب به عنوان شکلی از مهاجرت بحساب می‌آیند. میزان جانی مهاجرت ، درشرایط کامل بالا ولی در شرایط مرتبط پایین است.بر طبق آمار تخمینی سازمان ملل متحد در حدود ۱۹۰ میلیون مهاجر بین المللی در سال ۲۰۰۵ وجود داشته‌است، که ۳٪ از کل جمعیت دنیا را شامل می‌شود. ۹۷٪ بقیه جمعیت دنیا در کشورها و محلهایی زندگی می‌کنند که به دنیا آمده‌اند یا به‌طور خانوادگی زندگی کرده‌اند.

عقاید جدید در مورد مهاجرت به توسعه و پیشرفت مربوط می‌شود، مخصوصا در قرن نوزدهم میلادی به ملیت‌ها و کشورهایی با معیارهای مشخص شهروندی پاسپورت وکنترل دائم و مسمتر مرزها وحدود و قانون ملیت وجود داشته‌است.شهروندی و تابعیت یک کشور- ملیت به یک نفر خارجی و بیگانه حق اقامت در آن کشور و منطقه می‌داد ، ولی اقامت بخاطر مهاجرت منوط به شرایط بود که توسط قانون مهاجرت تعیین می‌شود. مهاجرت بدون تایید رسمی می‌تواند طبق این قوانین یک خلاف تلقی بشود، و حتی اگر آن به عنوان خلاف تعریف نشود ، دولتها معمولا برای مهاجرت غیر قانونی بازداشت و حبس تعیین می‌کنند. این ملیت ها- کشورها همچنین مهاجرت را یک مورد سیاسی ، با تعریف وطن و تابعیت اصلی یک ملت را که به عنتوان میراث شراکتی نژادی و یا فرهنگی اصلی بشمار می‌آید ، در بیشتر موارد مهاجرت شرایط نژادی و فرهنگی مختلفی پیدا می‌کند. این مسئله باعث تنش‌های اجتماعی ترس و واهمه از خارجی و برخورد و مقابله با هویت ملی وبومی ، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به حساب می‌آید.

کشورهای مهاجرپذیر نیز از نیروی کار مهاجران نفع می‌برند. بسیاری از کشورهای صنعتی برای گردش اقتصاد خود به نیروی کار ارزان مهاجرین نیاز دارند. مهاجران به ویژه در بخش‌های کشاورزی، ساختمان، رستوران‌داری و هتل‌داری، مراقبت از سالمندان، نظافت و خدمتکاری منازل مشغول به کار هستند. حتی در درون اتحادیه اروپا نیز انجام کار محدودیت‌های اقامتی برای بعضی از کشورها دارد و این امر رسماً به مهاجرت و کار غیرقانونی دامن می‌زند. در واقع در بحث‌های مربوط به مهاجرت غالباً چنین جلوه داده می‌شود که مهاجرین خود را به زور به جوامع مرفه‌تر تحمیل می‌کنند. در این میان نه تنها به علل مهاجرت، که ریشهٔ بسیاری از آنان، مناسبات اقتصادی جهانی است، اشاره نمی‌شود، بلکه در مورد منافع سرشاری که از راه مهاجرت قانونی و غیرقانونی نصیب سوداگران می‌گردد نیز سکوت می‌شود

آمارهای جهانی مهاجرت

آمارهای مهاجرت به افرادی اشاره می‌کند که از یک کشور به به کشور دیگری ، برای مثال ، مهاجران نسل اول، مهاجرت کرده‌اند. در موارد غیر رسمی ، اصطلاحاتی مانند ، «مهاجر»، یا «خارجی» اغلب برای نشان دادن ویژگیهای نژادی و قومی اقلیتهای مهاجران، بدون توجه به محل تولد یا شهروندی آنها استفاده می‌شود.

برطبق «گزارش منشیگری عمومی سازمان مهاجرت بین المللی و توسعه» بیشتر مهاجران بین المللی در کشورهای توسعه یافته دارای درآمد بالا یعنی در حدود ۹۱ میلیون در سال ۲۰۰۵ می‌باشند. کشورهایی که درآمد کم یا کمتر از حد متوسط را دارند ، دارای ۵۱ میلیون مهاجر بین المللی می‌باشند. تعداد کل مهاجران بین المللی در ایالات متحده آمریکا در بیشترین حد آن ، یعنی ۳۹ میلیون نفر است . بالاترین درصد مهاجران در نیروی کار و کارگران در کشورهای حوزه خلیج فارس محاسبه شده که ۹۰٪ در امارات متحده عربی، ۸۶٪ در قطر، ۸۲٪ در کویت، ۶۴٪ در عمان که این جریان مهاجرت فقط از کشورهای فقیر به کشورهای ثروتمند نمی‌باشد: در حدود یک سوم مهاجران بین المللی از یک کشور توسعه یافته به کشور دیگری مهاجرت می‌کنند. در اروپا ، فقط لوکزامبورگاین میزان را با ۴۵٪ نیروی کار خارجی دارد. در کشور سویس، ۲۲٪ از نیروی کار از خارجیان تشکیل می‌شود ، اما در کشورهای دیگر اروپایی ، کمتر از ۱۰٪ خارجی هستند (کلمه خارجی معادل کلمه مهاجر نیست). در ۴۱ کشور ، بیش از یک پنجم جمعیت از مهاجران خارجی تشکیل شده‌است.

انواع مهاجرت

مهاجرت خارجی، بین کشورها صورت می‌گیرد و مهاجران از کشوری به کشور دیگر مهاجرت می‌کنند در حالی که مهاجرت داخلی جابه‌جایی بین نواحی داخلی یک کشور است. حرکت روزانه مردم از حومه‌ها و شهرک‌های اطراف به داخل شهرهای بزرگ به منظور رفتن به محل کار یا استفاده از خدمات داخل شهرها، نوعی مهاجرت داخلی است که به آن مهاجرت روزانه گفته می‌شود.در این نوع مهاجرت مردم در شب به محل سکونت خود بازمی‌گردند. حرکت کوچ‌نشینان و جابه‌جایی کارگران از شهرها به روستاها در فصل میوه‌چینی، نوع دیگری از مهاجرت داخلی است که به آن مهاجرت فصلی می‌گویند.

پناهندگی نوعی از مهاجرت خارجی است که عوامل دافعه در مبدا؛مردم را مجبور به نقل مکان می‌کند. به عنوان نمونه،تشکیل دولت اسرائیل زمینه ساز پناهندگی بسیاری از فلسطینی‌ها به اردن، مصر، سوریه و لبنان شد. حمله شوروی به افغانستان و جنگ‌های داخلی در آن کشور، باعث پناهندگی افغانها به ایران و پاکستان گردید. خشک‌سالی، قحطی و جنگ‌های داخلی باعث پناهندگی سکنه اتیوپی به کشورهای مجاور شد.

برخی مهاجرت‌های خارجی با هدف دستیابی به منابع طبیعی و ثروت و یا دستمزد و رفاه بیشتر انجام می‌پذیرد که به آن مهاجرت اختیاری گفته می‌شود.در این گونه مهاجرت‌ها کشور مبدا دچار مشکلات اقتصادی است. به عنوان نمونه مهاجرت اروپاییان به آمریکا، استرالیا، کانادا و آفریقا در قرن نوزدهم یک مهاجرت اختیاری است. مهاجرت کارگران ترکیه به آلمان غربی پس از جنگ جهانی دوم، و مهاجرت مردم اتریش، مجارستان،یوگسلاویبه آلمان پس از سال ۱۹۸۹ نیز مهاجرت‌های اختیاری هستند.

آثار مهاجرت

طبق برآورد سازمان‌های مدافع حقوق بشر، سالانه بین ۶۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار انسان توسط قاچاقچیان از مرزها عبور داده شده و به فروش می‌رسند که ۸۰ درصد از این افراد دختران و زنان هستند. بسیاری از این افراد به کارهای سیاه و غیرقانونی واداشته می‌شوند، و مورد استثمار و بدرفتاری قرار می‌گیرند.[۱]

در وضع قوانین مربوط به مهاجرین، به جای پذیرفتن آنان به عنوان شهروندان جامعه، کنترل آنان به عنوان حاشیه‌نشینان جامعه مد نظر قرار می‌گیرد. به این ترتیب مهاجرین آخرین حلقه‌های زنجیر سلطهٔ قدرتمندان را با هستی خود تنیده می‌بینند و زنان مهاجر رنگ جنسیتی را در شمایل این زنجیر باز می‌شناسند

مهاجرت و زنان

اگرچه زنان نیز مانند مردان، به دلایل مختلفی از جمله دلایل سیاسی، وجود جنگ و یا فرار از فقر و گرسنگی مهاجرت می‌کنند، اما تعداد زیادی از زنان مهاجر هم از نظر اقتصادی به مردان وابسته هستند، و هم قوانین مهاجرت، اقامت آنان را به زندگی با مردان منوط می‌سازد. زنانی که به عنوان همسر، به مردی که ساکن یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است ملحق می‌شود، اجازهٔ اقامت‌اش در صورت جدایی از شوهر لغو می‌شود. به این ترتیب خطر استثمار جنسی و اقتصادی زنان مهاجر به طرز چشمگیری وجود دارد و این زنان در معرض انواع و اقسام تعرضات قرار دارند.[۱]

طبق آمار رسمی تعداد زنان مهاجر که در درون مرزهای کشورهای اتحادیه اروپا به کارهای غیرقانونی اشتغال دارند، ۴۴ درصد و آمار زنان بیکار ۱۹ درصد کل زنان مهاجر در این کشورها است. به این ترتیب زنان مهاجر در درون خانواده به علت وابستگی اقامتی به مرد استثمار می‌شوند، در محیط کار از کمی دستمزد و شرایط دشوار کاری در رنج‌اند، و در جامعه به عنوان زن مهاجر در مقابل سیاست‌ها و اعمال خشونت‌آمیز نژادپرستانه قرار دارند.[۱]

علل مهاجرت

تئوریهای سنتی مهاجرت بین موارد «عوامل رانده شدن» و عوامل جذب وکشش«تفاوت و تمایز قائل می‌شوند که عوامل راندن و رانده شدن در وهله اول به تحریک و انگیزش افراد برای مهاجرت از کشور مبدا باعث می‌شود. این موارد مانند مهاجرت اقتصادی یا کاری (معمولا مهاجرت نیروی کار)، تفاوتهایی در میزان و سطح دستمزدها عوامل مهم و تعیین کننده هستند. افراد فقیر از کشورهای کمتر توسعه یافته یا در حال رشد»می توانند" استانداردهای بالای زندگی در کشورهای توسعه یافته بیش از کشور اصلی خود داشته باشند.فرار از فقر و نداری یک عامل سنتی رانده شدن، فراهم وموجود بودن استخدام |شغل به عامل جذب کنندگی و کشش مربوط می‌شود. مهاجران می‌خواهند که مبالغی به افراد خانواده و فامبل خود بفرستند. بلایای طبیعی می‌تواند جریان مهاجرت ناشی از فقر ونداری را شدت بخشد. این نوع از مهاجرت ممکن است در کشور مقصد مهاجرت غیرقانونیباشد (مهاجرت از این نوع می‌تواند در بعضی از کشورها غیرقانونی تلقی شود ولی یک مورد خلاف نمی‌باشد).

مهاجرت و مهاجرت به کشورهای دیگر بعضی وقتها در شکل کنترات و قرارداد استخدام می‌باشد: کارمندان اتحادیه‌های چند ملیتی ، بین المللی تشکیلات غیر دولتی و سرویسهای دیپلماتیک می‌توانند در مناطق و کشورهای فرادریایی کار کنند. آنها اغلب به عنوان «افراد مقیم خارج» ملاحضه می‌شوند و شرایط آنها برای استخدام همانند یا بهتر از افراد بومی است که در کشور میزبان برای کار(برای کار مشابه) درخواست می‌کنند.

برای بعضی از مهاجران، آموزش یک عامل جذب و کشش اولیه (توجه کنید که دانشجویان با ویزای محدود ]اغلب به عنوان مهاجر ان تعریف نمی‌شوند.مهاجران)بازنشستهاز کشورهای ثروتمند به کشورهای با هزینه‌های پایین با آب وهوایبهتر ومناسب تر ، نیز نوع جدیدی از مهاجرت بین المللی است. یک مثال از مهاجرت به شهروندان بازنشسته بریتانیایی| انگلیسی به اسپانیا است. بعضی از مهاجران علائق خود را به اقامت در کشوری با دلایل مربوط به فرهنگ یا بهداشت تعیین می‌کنند ، که افراد جوان از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته برای ابراز علایق و عقاید خود و بیان آنها در مقابل موسسات یا بخاطر احتیاجات و نیازهای خود مستقیما به محیط‌های فرهنگی دیگر مهاجرت می‌کنند.

عوامل راندن غیر اقتصادی شاملتعقیب (مسائل مذهبی یا موارد دیگر)، گاهی سوء استفاده،زورگویی و ارعاب،تصفیه نژادی و حتی قتل عام بخاطرافرادگرایی و رادیکالیسم و در خطر بودن افراد غیر نظامی در حین جنگ، حرکتهای سیاسی که بطور سنتی هجوم پناهندگان رابرای فرار از دیکتاتوریسم برای مثال می‌باشند.

بعضی مهاجرت‌ها بخاطر دلایل شخصی هست ، براساس روابط بین اشخاص| روابط فیمابین(برای مثال بودن با خانواده یا رسیدن به شخص مورد علاقه). در موارد کمی ، یک نفر به کشور جدیدی در فرم انتقال وطن پرستی دوری و فرار از دادگاه کیفری(برای مثال اجتناب از بازداشت که (یک مورد منفی) برای حرکت و اقدام شخصی است.

موانع مهاجرت

موانع مهاجرت فقط مسائل قانونی نیستند بلکه موارد طبیعی هم خیلی نیرومند هستند. مهاجران هنگام ترک کشورشان باید خیلی چیزهای مورد علاقه را از قبیل : خانواده، دوستان، شبکه حمایتی، و فرهنگ خود راهم ترک گویند.آنها همچنین باید دارایی‌های خود را به مقدار زیاد به پول نقد تبدیل کنند که خرج مسافرت ومهاجرت خود را تامین کنند. وقتی که آنها به کشور جدید می‌رسند با خیلی چیزهای غیرمطمئن و پیش بینی نشده مانند پیدا کردن کار، محلی برای زندگی کردن، قوانین جدید، الگوهای فرهنگی جدید ، مسائل مربوط به لهجه زبانی، احتمالا راشیسم و نژادگرایی و سایر رفتارهای مخالف خود و خانواده خود مواجه می‌شوند. این موانع مهاجرت بین المللی را محدود می‌کنند ، سناریوهایی در مورد مهاجرت جمعیت به «به صورت انبوه» به قاره‌های دیگر ، ایجاد و افزایش مشکلات جمعیت انبوه ، و مشکلاتی ایجاد شده توسط آنها برای سرویس‌ها و ساختار داخلی جامعه جدید و این محدودیتهای اسکان و ناتورالیسم موانعی در سر راه مهاجرت بیشتر می‌باشند

 

مهریه عندالاستطاعه شرط خوبی نیست

معاون آموزش و پژوهش مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضاییه با بیان اینکه زنان می توانند شرط مهریه عند المطالبه را در سند ازدواج امضاء نکنند، گفت: مهریه عندالاستطاعه شرط خوبی در سندهای ازدواج نیست.

ایرنا: "فاطمه بداقی" روز چهارشنبه افزود: مهریه در صورت عندالمطالبه بودن برای زن حق حبس ایجاد می کند بدین معنا که زن در صورت عدم پرداخت مهریه از سوی مرد، می تواند حکم حبس برای همسرش بگیرد.

وی اظهار داشت: اما در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد راهی برای زن به منظور گرفتن حق خود از مرد باقی نمی ماند.

وی با اشاره به دیگر اشکالات مهریه عندالاستطاعه، گفت: از اشکالات دیگر مهریه عندالاستطاعه لازم الاجرا نبودن آن است زیرا در صورت عدم پرداخت مهریه از سوی مرد، زن باید استطاعت مالی مرد را ثابت کند، در غیر این صورت نمی تواند حق مهریه خود را دریافت کند.

بداقی تصریح کرد: اما در صورتی که زن مهریه عندالمطالبه را در سند ازدواج انتخاب کرده باشد، به راحتی می تواند حق خود را از مرد طلب کند.

وی از دیگر اشکالات مهریه عندالاستطاعه را مجهول بودن زمان مدت قرارداد دانست و گفت: زمانی که قراردادی زمانش مجهول باشد، نتیجه اش بطلان قرارداد است و در این صورت زن نمی تواند به حق مهریه اش دست یابد.

وی افزود: اصولا شروط مجهول باطل است و چون مهریه عندالاستطاعه زمان مشخصی برای پرداخت ندارد، عملا شرط مجهول و باطل است و در این صورت باید زن به سراغ مهرالمثل برود.

بداقی گفت: از دیگر اشکالات مهریه عند الاستطاعه این است که قانون گذار آن را نمی شناسد.

وی با بیان اینکه مهریه عندالمطالبه مدت روشن و معینی دارد و در قانون شناخته شده است، افزود: در صورت عندالمطالبه بودن مهریه، قاضی می تواند در تسریع حکم آن اقدام کرده و حتی مهریه را بصورت اقساط برای زن مطالبه کند.

وی ادامه داد: مهریه عند الاستطاعه برای قاضی مجهول بوده و همه فروض برای آن پیش بینی نشده است.

بداقی گفت: به عنوان مثال در زمان فوت همسر یا هنگام طلاق، قانون فروضی را برای آن پیش بینی نکرده و تنها در صورتی زن به حق مهریه خود می رسد که بتواند استطاعت مالی مرد را ثابت کند.

وی اضافه کرد: بر این اساس، در اختلافات و مناقشاتی که بین زوجین پیش می آید در صورت مهریه عندالاستطاعه قاضی نمی تواند تصمیم بگیرد.

وی اظهار داشت: اشکال دیگر این قانون این است که به محض انعقاد عقد بین زوجین مهریه به ملکیت زوجه در نمی آید اما در مهریه عندالمطالبه به محض انعقاد عقد، مهریه به ملکیت زوجه می رسد.

بداقی، با بیان اینکه در شرایط فعلی که مهریه عندالمطالبه است مهریه ها از سوی برخی همسران پرداخت نمی شود، یادآور شد: در قضیه مهریه عندالاستطاعه قضیه لاینحل باقی می ماند.

 

موانع به کار گیری روش های فعال تدریس    

 

 پژوهشگر:سید شهرام اسدی

 

صفحه | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

 

با این توضیحات لازم است موانع و مشکلاتی که در سر راه استفاده از روشهای فعال تدریس وجود دارد و در این پژوهش تعدادی از آن مشکلات آشکار گردید،توسط معلمان،مدیران و مسئولان شناسایی و مرتفع گردد.بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و بر اساس یافته‌های پژوهش،پیشنهادهای زیر ارائه می‌گردد:

       بر اساس یافته‌های تحقیق نظر به اینکه مشکلات مربوط به یاددهنده(عدم آشنایی معلمان با دانش استفاده از روش‌های آموزش فعال-مسایل مربوط به دانش محتوا و دانش آموزش مرتبط با محتوا-مسایل مربوط به انتخاب اهداف آموزشی-مسایل مربوط به ارزیابی یادگیری دانش‌آموزان-عدم استفاده از طراحی آموزشی)و مشکلات مربوط به یادگیرنده(مسایل مربوط به تعامل دانش‌آموزان با یکدیگر-ویژگی‌های گروه سنی دانش‌آموزان-سطوح متفاوت دانش‌آموزان)از جمله موانع به کارگیری روش‌های فعال تدریس می‌باشد،بنابراین لازم است مدرسان،مدیران و معلمان با استفاده از نظر متخصصان جهت رفع هر یک از مشکلات فوق برنامه‌ها و فعالیت‌هایی را تدارک ببینند.

       با توجه به تغییرات اساسی کتب(بخوانیم-بنویسیم،هدیه‌های آسمان،علوم تجربی و تربیت بدنی)لازم است در حجم کتب،محتوا و مفاهیم و زمان مورد نیاز برای تدریس هفتگی جهت استفاده بهینه از روش‌های فعال،ساماندهی مجدد به عمل آید.

       پیش‌بینی و تربیت مدرس روش فعال تدریس خاص دوره ابتدایی.

       تهیه کتب راهنما در زمینه راهنمایی معلمان برای استفاده بهینه از روش‌های فعال تدریس و وسایل و تجهیزات آموزشی.

       انتشار نتایج تحقیقات مربوط به اثر بخشی روش‌های فعال تدریس به صورت کاربردی و ارسال آن به مدارس.

       امروزه روش‌های فعال تدریس و استفاده بهینه از آنها در کلاس درس،حیطه کار معلم را وسیع‌تر کرده است و او را از حالت صرف انتقال دانش و معلومات خارج می‌کند و او را به مثابه راهنما و هدایت کننده جریان یادگیری مبدل می‌کند.از این رو توصیه می‌شود در برنامه‌های درسی تربیت معلم،آموزش‌های ضمن خدمت فرهنگیان به دروس کلیات و روشهای تدریس و تولید و کاربرد مواد آموزشی بهای بیشتری داده شود و آموزش‌های عملی در این زمینه به یادگیرندگان داده شود و در تدریس این دروس تنها به قسمت نظری و عناوین اکتفا نشود.

       آماده کردن معلمان کنونی نظام آموزشی برای استفاده از روش‌های فعال تدریس در فرایند یاددهی و یادگیری به صورت دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت ضرورت دارد.

       از آنجا که معلمان راهنما در دوره ابتدایی نقش مهمی دارند،ضروری است،یک دوره کارآموزی برای آنها تدارک دیده شود تا نظارت آموزشی خود را بر اساس روش‌های فعال تدریس اعمال کنند.

       به مسوولان توصیه می‌شود برای ترغیب معلمان به استفاده از روشهای فعال تدریس،انگیزه‌های لازم را در ارزشیابی سالانه،بازدیدهای منطقه‌ای،انتخاب معلم نمونه،طرح ارتقای شغلی معلمان و… ملحوظ دارند.

       فراهم کردن فرصت لازم برای معلمان برای بازدید از کلاسهای معلمانی که از روش‌های فعال تدریس استفاده می‌کنند به منظور مشاهده چگونگی استفاده از این روش‌ها ضرورت دارد.

       تشویق و ایجاد تسهیلات لازم برای تشکیل گروههای درسی و گروههای آموزشی همگن لازم می‌باشد.

       دوره‌های آموزشی ضمن خدمت معلمان،در جهت برآوردن نیازهای آموزشی آنان در زمینه استفاده از روشهای فعال تدریس به صورت اختصاصی برگزار شود.این دوره‌ها به شکل‌های گوناگون حضوری،نیمه حضوری و غیر حضوری در سطح استانی،منطقه‌ای و آموزشگاهی اجرا گردد.

       در ارزشیابی از عملکرد معلمان تنها به ملاکهایی از قبیل درصد قبولی دانش‌آموزان و معدل کلاسی تأکید نشود،بلکه میزان استفاده از روشهای فعال تدریس نیز مدنظر قرار گیرد تا معلمان احساس نکنند که استفاده از این روشها و بکارگیری وسایل و امکانات آموزشی تأثیری در روند ارزشیابی عملکرد آنان ندارد.

       برای ایجاد انگیزه در معلمان استفاده کننده از روشهای فعال تدریس توصیه می‌شود این قبیل معلمان مورد تشویق مسوولان آموزشی قرار گیرند و از خدمات آنان به نحو احسن تقدیر و تشکر به عمل آید.

       با توجه به عدم انطباق بعضی از اهداف،موضوعات،تکالیف و در کل حجم کتب درسی با کاربرد روشهای فعال تدریس توصیه می‌شود برنامه‌ریزان دقت لازم را در تدوین موضوعات درسی داشته باشند و انطباق موضوعات درسی را با کاربرد روشها مد نظر قرار دهند.

       پس از آنکه به معلمان ابتدایی و معلمان راهنما در زمینه روش‌های فعال تدریس آموزش‌های لازم داده شود،به منظور ایجاد تعامل دانش‌آموزان با یکدیگر و معلم در کلاس،ضروری است اطلاع لازم در جهت شناخت دانش‌آموز از نقش خویش و تحرک لازم در کلاس به او داده شود.زیرا هر چه مشارکت دانش‌آموزان بیشتر باشد،یادگیری بهتر صورت می‌گیرد.

       پیشنهاد می‌شود جهت استفاده بهینه از روش‌های فعال تدریس و اجرای مطلوب طرح فراگیر،تراکم کلاسی با احتساب تأثیر تعداد دانش‌آموز با نیازهای ویژه بر تراکم محاسبه گردد.

       اختصاص اعتبار لازم به مدارس جهت خرید صندلی و میز و نیمکت و یا تعمیر آنها.

       بر اساس یافته‌های چک لیست مشاهده کلاس مشکلات مربوط به:حجم کتب درسی،کمبود وقت،فقدان نظارت و راهنمایی،کمبود منابع و مواد آموزشی،چیدمان کلاس و تعداد دانش‌آموزان نیز از موانع بکارگیری روشهای فعال تدریس می‌باشد که در نظام برنامه‌ریزی آموزشی لازم است مد نظر برنامه‌ریزان،مسوولان و مدیران قرار گیرد.

       بر اساس نتایج جدول شماره 30 مشکلات مربوط به ارزیابی یادگیری دانش‌آموزان بالاترین میانگین را از دیدگاه معلمان و مدیران داراست.بنابراین لازم است در خصوص روشهای ارزشیابی مستمر و مرحله‌ای و ارتباط آن با روش‌های فعال تدریس دوره‌های کارآموزی ویژه تدارک دیده شود.

       بر اساس نتایج جدول شماره 38 میانگین نمرات معلمان مرد در خصوص مشکلات مربوط به یاد دهنده و مشکلات مربوط به یادگیرنده بالاتر از معلمان زن می‌باشد.در این زمینه لازم است با تشکیل کلاسهای آموزشی،جلسات گروههای آموزشی و جشنواره‌های الگوهای تدریس برتر و با ایجاد انگیزه و رغبت جهت شرکت بیشتر معلمان مرد اقدام نمود.

       نظارت بیشتر توسط مدیران،معلمان راهنما و سرگروههای آموزشی در جهت استفاده معلمان از طراحی آموزشی بعمل آید.در این زمینه لازم است مدیران فعالیت بازدید از کلاس‌های درس معلمان را افزایش دهند.

       اختصاص بخشی از وقت کلاس درس،به ویژه در انتهای وقت کلاس،به گفتگو درباره روش تدریس و جو کلاس می‌تواند در بهبود و افزایش کیفیت یادگیری-یاددهی مؤثر باشد.

       ارائه فهرستی از کتابهای مرتبط با درس و تعیین وظیفه برای مطالعه آنها و بحث در مورد مطالعات انجام شده در کلاس درس به عمیق‌تر شدن یادگیری و رشد مهارتهای اجتماعی کمک می‌کند.در این زمینه انجام دادن فعالیت به وسیله دانش‌آموزان و برگزاری جلسه نقد در کلاس و ارائه بازخورد لازم بوسیله معلم بر بهبود کیفیت آموزش و رشد خوداندیشی در دانش‌آموزان اثر دارد.

منابع

-احمدی،غلامعلی(1380).آموزش و یادگیری فرایند مدار،رشد آموزش راهنمایی تحصیلی،ضمیمه شماره 29.

-احمدی،غلامعلی(1382).تعلیم و تربیت دینی(روشهای یاددهی-یادگیری)، تهران: انتشارات نهج.

-قورچیان،نادرقلی(1379).جزئیات روشهای تدریس،تهران:انتشارات فراشناختی اندیشه.

-جویس،بروس،ویل،مارشا،کالهون،امیلی(2000).الگوهای تدریس.ترجمه محمدرضا بهرنگی (1381)،تهران:انتشارات کمال تربیت.

-رعیت رستمی، محمدرضا(1376).بررسی موانع بهره‌گیری از کتب روشها و فنون تدریس دروس فارسی،علوم تجربی،ریاضی در فرایند تدریس از دیدگاه آموزگاران و مدیران، پایان نامه کارشناسی ارشد.دانشگاه تربیت معلم تهران.

-سیف،علی‌اکبر(1370).روان شناسی پرورشی،تهران:انتشارات امیرکبیر.

-سفیدگر،رسول(1380).عوامل مؤثر در بهبود کیفیت تدریس و استفاده معلمان از روشهای فعال تدریس در مدارس راهنمایی شهرستان نائین.شورای تحقیقات سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان.

-فضلی‌خانی،منوچهر(1378).روشهای فعال تدریس.تهران:انتشارات تربیت.

-فقیهی، فاطمه(1379).جمعبندی تحقیقات انجام شده پیرامون یادگیری مشارکتی، رشد آموزش راهنمایی تحصیلی.ضمیمه شماره 29.

-فضلی‌خانی،منوچهر(1382).راهنمای عملی روش‌های مشارکتی و فعال در فرایند تدریس.تهران:انتشارات آزمون نوین.

-مشکلانی، پروانه(1376).بررسی تأثیر روش تدریس بحث گروهی بر خلاقیت دانش‌آموزان سال دوم مدارس راهنمایی ناحیه 3 اصفهان در درس علوم اجتماعی، شورای تحقیقات سازمان آموزش و پرورش استان اصفهان.

-Don Hill,j(1995).Teache training manual,New Yourk, Macmillian.

 

 

هر حقی یک مسؤولیت، هر فرصتی یک اجبار و هر مالکیتی یک وظیفه به همراه دارد. جان د راکلفر


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


تا زمانی که توده مردم برای بهبود حال یکدیگر احساس مسؤولیت نکنند، عدالت اجتماعی تحقق نمی‌یابد. هلن کلر

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

هیچ فرازی در برابر آدم های پاکباخته توان ایستادگی ندارد . ارد بزرگ


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


ما هنوز در زمان ماقبل تاریخ هستیم . زیرا تاریخ بشریت آن روز آغاز می شود که بشر از هم? رنجها و گرفتاریها نجات یابد . فتحی الرمکی


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


آنان که نمی توانند خود را اداره کنند ‌ناچار از اطاعت دیگرانند. ویکتور هوگو


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


زندگی گره ای نیست که در جست و جوی گشودن آن باشیم. زندگی واقیتی است که باید آن را تجربه کرد . سورن کی یر کگارد


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


پرهیزگار باش که هرگز هیچ پرهیزگاری از درستی نمی میرد . غزالی طوسی


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


دریاها نماد فروتنی هستند . در نهاد خود کوه هایی بلندتر از خشکی دارند ولی هیچ گاه آن را به رخ ما نمی کشند . ارد بزرگ


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


انسان آزاد خلق شده است ولی در میان قیود به دنیا می آید . فیلر

 

نیایش های دکتر شریعتی

3,خدایا ! عقیده ی مرا از دست عقده ام مصون بدار

خدایا ! به من قدرت تحمل عقیده ی مخالف ارزانی کن

خدایا! رشد عقلی و عملی ، مرا از فضیلت ِ تعصب ، احساس و اشراق محروم نسازد

خدایا ! مرا همواره آگاه و هوشیار دار ، تا پیش از شناخت ِ درست و کامل کسی یا فکری مثبت یا منفی قضاوت نکنم.

خدایا ! جهل آمیخته با خود خواهی و حسد ، مرا رایگان ابزار قتاله ی دشمن ، برای حمله به دوست نسازد.

خدایا ! شهرت ،منی را که می خواهم باشم ، قربانی منی که می خواهند باشم نکند

خدایا ! در روح من اختلاف در انسانیت را با اختلاف در فکر و اختلاف در رابطه با هم میامیز ، آنچنان که نتوانم این سه اقنوم جدا از هم را باز شناسم.

خدایا ! مرا به خاطر حسد ، کینه و غرض ، عمله ی آماتور ظلمه مگردان.

خدایا ! خود خواهی را چنان در من بکش که خود خواهی دیگران را احساس نکنم و از آن در رنج نباشم

خدایا ! مرا در ایمان اطاعت مطلق بخش تا در جهان عصیان مطلق باشم

خدایا ! به من تقوای ستیز بیاموز تا در انبوه مسئولیت نلغزم و از تقوای ستیز مصونم دار تا در خلوت عزلت نپوسم

خدایا ! مرا به ابتذال آرامش و خوشبختی مکشان

اضطراب های بزرگ، غم های ارجمند و حیرت های عظیم را به روحم عطا کن

لذت ها را به بندگان حقیرت بخش و درد های عزیز بر جانم ریز.

خدایا! مگذار که آزادی ام اسیر پسند عوام گردد….که دینم در پس وجهه ی دینیم دفن شود…که عوام زدگی مرا مقلد تقلید کنندگانم سازد..که آنچه را حق می دانم بخاطر اینکه بد می دانند کتمان کنم

خدایا ! به من توفیق تلاش در شکست..صبر در نومیدی..رفتن بی همراه..جهاد بی سلاح..کار بی پاداش..فداکاری در سکوت..دین بی دنیا..خوبی بی نمود…دین بی دنیا…عظمت بی نام… خدمت بی نان..ایمان بی ریا…خوبی بی نمود…گستاخی بی خامی…مناعت بی غرور..عشق بی هوس ..تنهایی در انبوه جمعیت…ودوست داشتن بی آنکه دوست بداند…روزی کن

خدایا !آتش مقدس شک را آن چنان در من بیفروز

تا همه یقین هایی را که در من نقش کرده اند بسوزد

وآنگاه از پس توده ی این خاکستر

لبخند مهراوه بر لبهای صبح یقینی

شسته از هر غبار طلوع کند

خدایا! مرا از چهار زندان بزرگ انسان :«طبیعت»، «تاریخ» ،«جامعه » و«خویشتن» رها کن ، تا آنچنان که تو ای آفریدگار من ، مرا آفریدی ، خود آفرید گار خود باشم، نه که چون حیوان خود را با محیط که محیط را با خود تطبیق دهم.

خدایا ! به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی ثمری لحظه ای که برای زیستن گذشته است حسرت نخورم ومردنی عطا کن که بر بیهودگیش سوگوار نباشم.

خدایا ! قناعت ، صبر و تحمل را از ملتم بازگیر و به من ارزانی دار.

خدایا ! این خردِ خورده بین ِ حسابگر ِ مصلحت پرست را که بر دو شاهبال ِ هجرت از« هست »و معراج به « باشد» م ، بند های بسیار می زند ، رادرزیر گام های این کاروان شعله های بی قرار شوق، که در من شتابان می گذرد ، نابود کن.

خدایا! مرا از نکبت دوستی ها و دشمنی های ارواح ِ حقیر ، در پناه روح های پر شکوه و دل های همه ی قرن ها از گیلگمش تا سارتر و از سید ارتا تا علی و از لوپی تا عین القضاة و مهراوه تا رزاس ، پاک گردان.

خدایا ! تو را همچون فرزند بزرگ حسین بن علی سپاس می گذارم که دشنان مرا از میان احمق ها بر گزینی ، که چند دشمن ابله نعمتی است که خداوند به بندگان خاصش عطا می کند.

خدایا !مرا هرگز مراد بیشعور ها و محبوب نمک های میوه مگردان.

خدایا ! بر اراده، دانش ، عصیان ، بی نیازی ، حیرت ، لطافت روح ، شهامت و

تنها ئی ام بیفزای.

خدایا ! این کلام مقدسی را که به روسو الهام کرده ای هرگز از یاد من مبر که :«من دشمن تو و عقاید تو هستم، اما حاضرم جانم را برای آزادی تو و عقاید تو فدا کنم».

خدایا در برابر هر آنچه انسان ماندن را به تباهی می کشاند مرا با نداشتن و نخواستن روئین تن کن.

خدایا به هر که دوست می داری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است و به هر که دوست تر میداری بچشان که دوست داشتن از عشق برتر.

خدایا ! مرا از همه ی فضائلی که به کار مردم نیاید محروم ساز . و به جهالت ِ وحشی ِ معارفِ لطیفی مبتلا مکن که در جذبه ی احساس های بلند و اوج معراج های ماوراء ، برق گرسنگی در عمق چشمی و خط کبود تازیانه را به پشتی، نتوانم دید.

خدایا ! به مذهبی ها بفهمان که

آدم از خاک است

بگو که : یک پدیده ی مادی به همان اندازه خدا را معنی می کند که یک پدیده ی غیبی ، در دنیا همان اندازه خدا وجود دارد که در آخرت . و مذهب اگر پیش از مرگ به کار نیاید پس از مرگ به هیچ کار نخواهد آمد.

خدایا ! به من بگو تو خود چگونه می بینی ؟ چگونه قضاوت می کنی ؟

آیا عشق ورزیدن به اسم ها تشیع است ؟

یا شناخت مسمی ها؟

و بالاتر از این – یا پیروی از رسم ها؟

خدایا! چگونه زیستن را تو به من بیاموز ، چگونه مردن را خود خواهم دانست.

خدایا مرا از این فاجعه ی پلید مصلحت پرستی که چون همه گیر شده است ، وقاحتش از یاد رفته و بیماریی شده است از فرط عمومیتش ، هر که از آن سالم مانده بیمار می نماید، مصون دار تا: به رعایت مصلحت ، حقیقت را ضبح شرعی نکنم.

خدایا ! رحمتی کن تا ایمان ، نان و نام برایم نیاورد ، قوتم بخش تا نانم را و حتی نامم را در خطر ایمانم افکنم تا از آنها باشم که پول دنیا را میگیرند و برای دین کار میکنند ، نه از آنان که پول دین را میگیرند و برای دنیا کار می کنند.

 

می خواستم زندگی کنم راهم را بستند ستایش کردم گفتند خرافات است عاشق شدم گفتند دروغ است گریستم گفتند بهانه است دنیا را نگه دارید می خواهم پیاده شوم - از دکتر علی شریعتی + Shariati.Nimeharf.com

 

نمی‌توانیم کاری کنیم که مرغان غم بالای سر ما پرواز نکنند اما می‌توانیم نگذاریم که روی سر ما آشیانه بسازند. ضرب‌المثل چینی

حتی میمونها نیز گاهی از درخت می‌افتند . ضرب‌المثل ‌ژاپنی

بدگویی ، رسوایی در پی دارد .  ارد بزرگ

اگر می‌خواهید فرزندانتان روی پای خود بایستند، مسؤولیت‌هایی روی دوش آنها بگذارید. ابیگیل فون بورن

زمین به دوش خود الوند و بیستون دارد—غبار ماست که بر دوش او گران بوده ست  .اقبال لاهوری

بن و ریشه هستی مانند گردونه ای دوار است  که همه چیز را گرد رسم کرده است برسان : گردش روزها ، چرخش اختران و ستارگان ، چرخش آب بر روی زمین ، زایش و مرگ ، نیکی و بدی ، گردش خون در بدن ، حرکت اتم و  … ارد بزرگ

ای که در رنج و عذابی ! تو آنگاه رستگاری که با ذات و هویت خویش یکی شوی . جبران خلیل جبران

انسان های آزاده دل شکسته و پر غرور ، خود را از تیررس نگاه دیگران پنهان می کنند . فردریش نیچه

میدان پیمان های گسسته ، همچون مردابی دهشتناک است که باید از آن گریخت . ارد بزرگ

برای نادان پیرایه ای سزاورتر و زیباتر از خاموشی نیست . بزرگمهر

هنر آموختن گوش کردن است . گادامر

چه زیبایند آنانی که همیشه لبخندی برلب دارند . ارد بزرگ

در میان امواج ، در جاده های پر فراز و نشیب و درد دریاها به دنبال خوشبختی می دویم ، در حالیکه خوشبختی در اینجاست . هوراس

به لاک پشت ها نگاه کنید، آنها تنها وقتی پیشرفت می کنند که سرشان را از لاک خود بیرون می آورد . جیمز بریانت

شایستگان آنانی هستند که آفریننده و منجی اند . ارد بزرگ

درخشان ترین تاجی که مردم بر سر می نهند در آتش کوره ها ساخته شده است . چارلی چاپلین

یکبار پشیمان نشدم بر اینکه چرا گفتم ولی باره ندامت بردم به آنچه گفتم . فلمز

آنانکه هنجار وجودیشان در نابودی داشته های دیگران است و خود بی میوه اند را باید به کارهای بدنی واداشت تا بدین گونه خیری برای همگان و خویش داشته باشند . ارد بزرگ

خوانندۀ دقیق می تواند در یک سال از روزنامه ها بیش از آن چیزهای مفید بخواند و بیاموزد که دانشمندان از کتابخانه های بزرگ خود می آموزند . ف – ب – سبزن

آزادی یعنی مسؤولیت؛ برای همین است که بیشتر انسان‌ها از آن وحشت دارند. جرج برنارد شاو

آنکه همیشه لبخندی بر لب دارد شادی را به همگان هدیه می دهد . ارد بزرگ

هر حقی یک مسؤولیت، هر فرصتی یک اجبار و هر مالکیتی یک وظیفه به همراه دارد.جان د راکلفر

تا زمانی که توده مردم برای بهبود حال یکدیگر احساس مسؤولیت نکنند، عدالت اجتماعی تحقق نمی‌یابد. هلن کلر

هیچ فرازی در برابر آدم های پاکباخته توان ایستادگی ندارد . ارد بزرگ

ما هنوز در زمان ماقبل تاریخ هستیم . زیرا تاریخ بشریت آن روز آغاز می شود که بشر از همۀ رنجها و گرفتاریها نجات یابد . فتحی الرمکی

آنان که نمی توانند خود را اداره کنند ‌ناچار از اطاعت دیگرانند. ویکتور هوگو

ارد بزرگ :

شواهدی که نمایشگر ماندگاری و جوانی نظام سیاسی هستند :

1- همبستگی و از خود گذشتگی ملی بین توده
2- همراهی اهل فرهنگ و اندیشه با دستگاه اداره کشور
3- بالندگی و پیدایش اهل خرد
4- گردش نخبگان در اداره کشور بدون چالش گسترده داخلی
5- مهم بودن رخدادهای درونی کشور برای مردم
6- رشد سرودهای حماسی و ملی
7- امید به آینده نزد توده مردم
8- مردم اداره کنندگان کشور را پیشرو و پاک می بینند
9- بها دادن به هم دیگر برای اداره کشور بر اساس تواناییها
10- در اندیشه جوانان ، قهرمانان زنده و در زمان حال هستند .
11- دلگرمی همگانی نسبت به گذشتن از چالش های پیش روی کشور
12- پرهیز جوانان از گوشه نشینی و انزوا
13- همراهی مردم با نخبگان دستگاه فرمانروایی

شواهدی که نمایشگر فروپاشی و پیری نظام سیاسی هستند :

1- رشد هزل و جک بین مردم
2- رشد بی تفاوتی بین هنرمندان و اهل فرهنگ نسبت به دستگاه اداره کشور
3- منزوی شدن خود خواسته اهل خرد
4- سردی همگانی نسبت به رخدادهای سیاسی کشور
5- مهم شدن تحولات برون مرزی برای مردم
6- پناه بردن به غزلیات و شعر های بی بنیاد و سکر آور
7- عدم امید به آینده نزد توده
8- لکه دار شدن بزرگان و سروران توده ملت ( آنهایی که زمانی توانایی بسیج همگانی را داشته اند )
9- رشد طایفه گری در درون سیستمهای اداری و خصوصی کشور
10- پناه بردن جوانان به ابرمردان تاریخ برای پوشش ضعفهای زمان خودشان
11- نگاه شک آلود و تیره مردم به رخدادهای کشور
12- رشد گسترده صوفی منشی
13- سیر قهقرایی و دشمنی بین نخبگان مورد تایید ساختار سیاسی و توده مردم

زندگی گره ای نیست که در جست و جوی گشودن آن باشیم. زندگی واقیتی است که باید آن را تجربه کرد . سورن کی یر کگارد

پرهیزگار باش که هرگز هیچ پرهیزگاری از درستی نمی میرد . غزالی طوسی

دریاها نماد فروتنی هستند . در نهاد خود کوه هایی بلندتر از خشکی دارند ولی هیچ گاه آن را به رخ ما نمی کشند . ارد بزرگ

هرگاه رابطه شما به خوبی پیش نمی رود ، هرگاه این رابطه دیوانگی شما و یارتان را پدید می آورد شادمان باشید ، زیرا آنچه در ناخود آگاه پنهان بوده اکنون به روشنایی و آگاهی آمده و فرصتی برای رهایی ایجاد شده است.  هر لحظه نسبت به آن لحظه دانا بوده، به ویژه متوجه حالات درونی خود باشید. اکهارت تول

انسان آزاد خلق شده است ولی در میان قیود به دنیا می آید . فیلر

همای بخت بر شانه ات نخواهد نشست مگر آنکه شانه ای به گستره و پهنای کوهستان داشته باشی . ارد بزرگ

خرد مانند چشم هستی و جان آدمی است و اگر آن نباشد چگونه جهان را به درستی خواهی گذراند . فردوسی خردمند

گشادن عقده های درون در پیش دوستان دو تأثیر دارد : یکی آنکه شادی را دو برابر می کند و دیگر آنکه غم را به دو نیم می سازد ، زیرا آنکس که دوستان را در شادی خود شریک می کند سرور خاطرش بیشتر شود و آنکه غم دل به یاری موافق می گوید بار اندوه خویش را سبکتر خواهد یافت . فرانسیس بایگون

بخت همچون مرغی در گوش ما زمزمه می کند و ما را با خود به سوی می کشاند که باورش را هم نمی کردیم . ارد بزرگ

آن کس که نمی تواند فرمان دهد بایستی فرمان ببرد  . فردریش نیچه

اگر خواهان تماشای ستاره‌ها هستی، تاریکی شرط ضروری دیدن آن‌هاست. آنی ویلارد

اگر هنجارهای سرزمینها نیرومند باشند انتقام هم گم می شود . ارد بزرگ

بشر تا زمانی‌ که‌ زندگی‌ را به‌عنوان‌ چیزی‌ مقدس‌ باور نداشته باشد و به همنوعان‌ خود به‌ چشم‌ برادر نگاه نکند، زندگی‌ دیگران‌ را تباه‌ خواهد کرد. لئون‌ تولستوی‌.

  
آنانی که طریق خدا را می‌شناسند، در تاریکی نیز آن را می‌یابند. مک لارن

آنانی که چیزی برای گفتن ندارند با لودگی و ریشخند تلاش می کنند خودی نشان دهند . ارد بزرگ

غنی شدن روابط نتیجه مجازات ظالمان نیست، بلکه ثمره بخشندگی و رحمت از جانب مظلومان است.ماکس لوکادو

فروتنی ما را خواستنی می کند و دوست داشتنی . ارد بزرگ

آنچه می خورید باعث زخم معده نمیشود ، بلکه آنچه شما را می خورد موجب پیدایش این زخم می شود . فونتاکو

مهمترین نکته در مورد انگیزه، ایجاد هدف است، همواره باید هدفی داشت . فرانس لوریو اسمیت

آگاهی هدف را نزدیک می کند و از دوباره روی بازمان می دارد . ارد بزرگ

ترس می تواند پیشرفت و رشد به همراه آورد اما این پیشرفت هم در نهایت توان آرام سازی روان آدمی را ندارد ، سخن دلنشین خردمندان دل ها را آرام می کند . ارد بزرگ

مرد جنگی برای دولت بهترین و مناسبترین سفیر و ساستمدار بشمار می رود . کرامول

خبرچین ، بزودی بی خبرترین آدم خواهد بود . ارد بزرگ

برای هدایت مردم پشت سرشان حرکت کن . لائوسته

آنچه برای یک نفر سزاوار است را نمی توان گفت برای فرد دیگر هم سزاوار است. به عنوان مثال انکار نفس و افتادگی سزاوار یک فرمانده نیست و برایش فضیلت محسوب نمی شود. حکم یکسان صادر کردن برای همه غیر اخلاقی ست . فردریش نیچه

دشمن ابزار نابود ساختن آدمی را ، در  درون سرای او جست و جو می کند . ارد بزرگ

خداوند درهای هنر را بر روی دانایان دادگر گشوده است . فردوسی خردمند

تا وقتیکه قلب شما نخواهد ، مسلماً مغزتان هرگز به چیزی عقیده پیدا نمی کند . ویلیام جیمز

بخش بزرگی از ادب آدمی برآیند ریشه نژادی و خانوادگی است .  ارد بزرگ

وقتی «قدرت عشق» بر «عشق به قدرت» غلبه کند، دنیا طعم صلح را می چشد . جیمی هندریکس

اگر از کسی متنفری از قسمتی از خودت در او متنفری، چیزی که از ما نیست نمی‌تواند افکار ما را مغشوش کند . هرمان هسه

آدمهای پاک نهاد درهای وجودشان را پس از ناسپاسی می بندند نه پیش از آن .  ارد بزرگ

شاید چالاک‌ترین انسان نباشم، شاید بالابلندترین یا نیرومندترین نباشم، شاید بهترین و زیرک‌ ترین نباشم، اما قادرم کاری را بهتر از دیگران انجام دهم و این کار هنر خود بودن است . لئونارد نیموی

مغز ما یک دینام هزار ولتی است که متاسفانه اکثرمان بیش از یک چراغ موشی از آن استفاده نمی کنیم . ویلیام جیمز

گفتگو با آدمیان ترسو ، خواری بدنبال دارد. ارد بزرگ

خوشبختی ، جستن خوشبختی است نه یافتن آن . ویلیام جیمز

سگی که هم خانه من است نمی فهمد من که هستم و چه هستم اما  احساس می کند که دوست اویم , مرتب دم خود را می جنباند و در ذهن من چون فرشته ای که در ماورای ابرهاست , تاثیر خوشی به جا می گذارد! او آرزو می کند کارخوبی انجام دهد . ویلیام جیمز

خردمندان همچون عقاب ها دیدی گسترده دارند و بردبارند . ارد بزرگ

هیچوقت نمی‌توانید با مشت گره‌کرده دست کسی را به گرمی بفشارید.  دانیال نبی

باطن وسیرت مردم را در حین بدبختی آنان می‌توان شناخت . گاندی

آسودگی آدمی ، به گنج و دینار نیست که به خرد است و روشن بینی . ارد بزرگ

برای تربیت اراده بهترین زمان ایام جوانی است. فیثاغورث

بیشتر مردم به پشت شیشه خودروهایشان این برچسب را می زنند:" امروز، اولین روز از بقیه زندگی من است." من ترجیح می دهم اینگونه تصور کنم:" امروز، آخرین روز زندگی من است و می خواهم طوری زندگی کنم که انگار دیگر هیچ  فرصتی ندارم .  وین دایر

در پشت هیچ در بسته ای ننشینید  تا روزی باز شود . راه کار دیگری جستجو کنید  و اگر نیافتید همان در را بشکنید . ارد بزرگ

آنچه آدمی را والا می کند مدت احساس های والا در اوست نه شدت آن احساس ها . فردریش نیچه 

زندگی به وجود آوردن اثری جاودان است . وینه

اگر جانت در خطر بود بجای پنهان شدن بکوش همگان را از گرفتاری خویش آگاه سازی . ارد بزرگ

ایده ها در بیرون زمان قرار دارند و در نتیجه ابدی هستند. شوپنهاور

اولین مرحله شناخت آفرینش همانا خرد است چشم و گوش و زبان سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است از همین سه ریشه می گیرد .و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد . فردوسی خردمند

بسیاری از آرزوهایمان را می توانیم با نشان دادن توانمندی خویش به آسانی بدست آوریم . ارد بزرگ

روزنامه باید خبرگزار باشد نه خبرساز ، حقیقت و مایۀ سرگرمی واقعی چندان زیاد است که نیازی به خیال پردازی و دروغسازی نیست و نشر خبر دروغ خیانت به حقیقت است . سایمونز

آنچه که باید بیشترین علاقه را در ما به وجود آورد این نیست که آیا تفسیر ما از جهان، حقیقی است یا دروغین ، بلکه این است که آیا این تفسیر، خواست قدرت را برای نیرومندی و کنترل جهان پرورش می دهد ، یا هرج و مرج و ناتوانی را . فردریش نیچه

آتش خشم را با آب سکوت خاموش کن . ارد بزرگ

مهمترین چیز بعد از حل کردن یک مسئله یافتن اندکی طنز در آن است .  فرنک آکلارک

دو گوش داریم ویک زبان ، برای اینکه بیشتر بشنویم و کمتر بگوییم. دیوژن

اگر دشمنت با روی خوش نزدیکت شد ، در برابرش خموش باش و تنهایش بگذار . ارد بزرگ

سخن گفتن به موقع و سکوت نمودن به موقع نشانه عقل است. سقراط

دانش انسان را از بلاها حفظ می کند . غررالحکم و دررالکلم

نگاه آدمهای کوچک ، چه زود پر می شود و لبریز .  ارد بزرگ

شاد ماندن به هنگامیکه انسان در گیرودار کارهای ملال آور و پر مسئولیت است ، هنر کوچکی نیست. نیچه

همه می‌خواهند بشریت را عوض کنند ، دریغا که هیچ کس در این اندیشه نیست که خود را عوض کند. تولستوی

پیرامونیان ما چه بخواهیم و یا نخواهیم بر اندیشه های ما اثر خواهند گذاشت .  ارد بزرگ

چنین گفت رستم به اسفندیار   که کردار ماند ز ما یادگار . فردوسی خردمند

مهم ترین نکته این است: در هر لحظه قادر باشیم آنچه را که هستیم به خاطر آنچه می توانیم بشویم قربانی کنیم . چارلز دیوبولیس

با مرگ هر دوست … جزیی از وجود من نیز دفن میشود … ولی سهم آنان در خوشیها و لذتهایم ، مرا وا میدارد تا در این دنیای فانی باقی بمانم . هلن کلر

رویش باغ سکوت ، در هنگامه خروش و همهمه ارزشش را نشان می دهد .  ارد بزرگ

فقط کارهای جسورانه به حساب می آیند . اسکاول شین

زندگی گره ای نیست که در جست و جوی گشودن آن باشیم. زندگی واقیتی است که باید آن را تجربه کرد . سورن کی یر کگارد

خموشی ، دری به سوی نگاه ژرف تر است . ارد بزرگ

پرهیزگار باش که هرگز هیچ پرهیزگاری از درستی نمی میرد . غزالی طوسی

بدگمانی میان افکار انسان مانند خفاش در میان پرندگان است که همیشه در سپیده‌دم یا هنگام غروب که نور و ظلمت بهم آمیخته است بال‌فشانی می‌کند . فرانسیس بیکن

وارونگی آدمیان و جانوران در پویایی اندیشه و دانش  است ولی آدمی هر دم می تواند به رفتار و خوی بسیار بربرگونه دست یابد و دست به هر بزهی بزند که پلیدترین جانوران هم در بایسته ترین هنگامه از انجام آن می پرهیزند . ارد بزرگ

روح و روان  و دل جهان روشن است و زمین را بی دریغ روشن می سازد خورشید از خاور برخاسته بسوی باختر که مسیری درست و بی نظیر است ای آنکه همچون آفتاب لبریز از نور و خردی تو را چه شده است که بر من نمی تابی ؟!! . فردوسی خردمند

آموزش را در خانواده و دانش را در جامعه می آموزند و بینش را در تفکرات تنهایی . فردریش نیچه

همواره آدمیان دایره و چنبره بدی و پلیدی را با دانش و اندیشه برتر خویش بسته و بسته تر می سازند . ارد بزرگ

آدمی که پول ندارد مانند کمانی است که تیر ندارد . فوللر

انسان ها به نسبت هر ظرفیتی که برای کسب تجربه دارند عاقلند نه به نسبت تجاربی که اندوخته اند . برنارد شاو

آدمهای فرهمند به نیرو و توان خویش باور دارند. ارد بزرگ

انسان ها مانند خطوط انگشتان هیچ کدام به هم شبیه نیستند . ادیسون

مردآن است که هر بار او را بیازمایند زودجوش بی غش تر از پیش ار بوته ی آزمون بیرون آید . رومن رولان

 

نگاهی بر اصول تمرین در اسکیت

 

با یادگیری و استفاده از لبه های داخلی و خارجی اسکیت با تقسیم وزن بدن به ظرفین می توانید به هدفتان در یادگیری حرکت معروف دابل پوش نزدیک شده و این تکنیک به ظاهر سخت را به آسانی بیاموزید. البته در بخش های بعدی ما توضیح کاملی درباره حرکت دابل پوش و چگونگی پیدایش این تکنیک از ابتدا و تأثیر زیاد آن در اسکیت حرفه ای سرعتی خواهیم داد.

 لبخ داخلی inside

در واقع لبه داخلی، به فشار یک یا توسط خط و قسمت داخلی چرخ های اسکیت به طرف بیرون بدن را گویند که با آن پوش یک نیز گفته می شود.

چگونگی استفاده از لبه داخلی

شما بعد از مرحله بهبود پای خود را به خط مرکزی بدنتان برمی گردانید و از اینجا است که مرحله پوش با لبه داخلی غاز می شود. وظیفه شما در این قسمت، هل دادن پای بهبود با تمام قدرت از خط مرکزی با قسمت داخلی چرخ ها به سمت بیرون از بغل است. حال مهمترین نکته این است که در هنگام انجام پوش یک یا هل دادن با لبه داخلی، وزن بدنتان را به سمت مخالف پای کشیده شده ببرید و کاملاً روی پای ثابت در حال سر خوردن بمانید. در واقع پای ثابت در حال تکامل مرحله سر خوردن می باشد. در این هنگام پای پوش زن همان طور که در عکس مشاهده می شود. کاملاً کشیده به طرف مخالف بدن است تا اسکیت آن پا در قسمت داخلی کاملاً به سطح زمین نزدیک شود.

 نکات مهم

 1. قبل از شروع پوش، زانوها باید کاملاً خمیده در حالت موازی کنار یکدیگر قرار گیرند. به طوری که فاصله آنها به اندازه دو دست در حالت مشت شده باشد.
 2. قبل از شروع پوش، وزن بدن را بین هر ۲ پایتان به طور مساوی تقسیم کنید.
 3. مرحله پوش را روی لبه داخلی تا حدی ادامه دهید که احساس کنید هل دادن به بغل دیگر در مرحله سر خوردن تأثیر یندارد.
 4. در هنگامی که حرکت پوش را به بغل آغاز می کنید. در ابتدا وزن بدنتان را که به طور مساوی بر روی هر ۲ پا می باشد. کم کم بر روی پای ثابت که در حال سر خوردن است بیندازید.
 5. در هنگام انجام حرکت پوش، یا لبه داخلی بالاتنه خود را رو به جلو ثابت نگه دارید و نگذارید حرکت کمترتان باعث چرخش شانه ها شود.

لبه بیرونی out side

لبه بیرونی اینگونه تعریف می شود. وقتی پای پوش در مرحله هل دادن به بغل روی لبه خارجی (بیرونی را به پایان می رساند و مان پا در حالت برگشت (RECOVERY) به پشت پای ثابت برمی گردد. قبل از اینکه کاملاً به پشت پای ثابت و سرخورنده برگردد. پای ثابت در حالی که روی زمین سر می خورد با انداختن وزن بدن به روی خط بیرونی چرخ ها و اسکیت، در یک حالت چرخش SLALON به طرف داخل خط مرکز بدن و بلافاصله مجدداً به طرف بیرون بدن و لبه داخل، حرکت خودش را آغاز می کند و از مرکز ثقل بدن خارج و تا انتهاء، همان طور که در توضیح پوش با لبه داخل گفته شد. حرکت خودش را تکمیل می کند.

 چگونگی استفاده از لبه بیرونی

استفاده از لبه بیرونی اسکیت تا حد سخت تر از زمانی است که شما از لبه داخل استفاده می کنید. بنابراین با کمی دقت و رعایت نکات اساسی و حساس در اجراء این تکنیک بسیار مهم به تکامل حرکت دلیل پوش کمک خواهید کرد دقت کنید منحصرترین قسمت در اجراء این تکنیک که عمل انجام آن را برای اسکیت بازان دشوار ساخته، برخلاف حرکت بر روی لبه داخلی در هنگام پوش، در واقع بیشترین بخش از وزن شما روی پای پوش زن قرار دارد و کم کم بر روی پای ثابت متمرکز می شود، اما در زمان استفاده از لبه بیرونی، پای پوش زده شما در حالت استراحت و بهبود از روی زمین بلند شده، بنابراین حرکت بر روی لبه بیرونی چرخ های شما با تمام وزن بر روی تک پا بوده و قبل از فرود آمدن این پا بر روی زمین حرکت می کنند. بنابراین تمام سختی این حرکت تحمل کل وزن بدن بر روی یک پا است.

نکات مهم

 1.  قبل از استفاده از لبه بیرونی سع یکنید روی همان پا کمی سر خورده که این امر در هنگام سر خوردن باعث به دست آوردن تمرکز جهت به دست آوردن تعادل می شود. بنابراین وزن خود را به سمت بیرون بدن مایل کنید تا کاملاً لبه خط بیرونی چرخ ها بر روی زمین رو به جلو سر بخورد.
 2. از محکم بودن کفش هایتان اطمینان حاصل کنید چرا که وزن بدن شما در هنگام استفاده از لبه، فشار زیادی را روی مچ پاها و سایر قسمت های ساق وارد می کند.
 3.  دقت کنید ۳ قسمت بدن زمانی که به درتس یاز لبه بیرونی استفاده می کنید در یک خط صاف قرار می گیرد
 •  
  •  شانه
  •  زانو
  • نوک کفشی که روی لبه بیرونی قرار دارد.

در آخر پیشنهاد می شود که در انجام تمرینات بسیار کوشا باشید و با جدیت تمرینات خود را انجام دهید. این را به یاد داشته باشید که زمانی می توانید به یک سرعت بالا دست یابید و کمتر خسته شوید که بتوانید بدون آنکه حرکت اضافه ای انجام دهید از اول تا پایان مسابقه را بدون خستگی طی کنید.

 

نکته هایی درباره پژوهش و نگارش (1)

پدید آورنده : عبد الرحیم موگهی ، صفحه 51

هر مبلغی خواه و ناخواه برای تبلیغ خود با پژوهش در زمینه موضوع تبلیغی خویش و در تبلیغ نوشتاری اش با قلم و تالیف سر و کار دارد . بدین منظور نکته هایی در زمینه پژوهش و نگارش را به قلم می آوریم .

1 . به هیچ وجه، در تحقیقات و تالیفاتمان بر «مسموعات » و «منقولات » - هر چند مشهور و معروف نیز باشند - تکیه نکنیم مگر آنکه خودمان آنها را در منابع قابل اعتبار بیابیم تا این حدیث شریف شامل حالمان نگردد: «لاتحدث الناس بکل ما سمعت به فکفی بذلک کذبا; هر چه را شنیدی به مردم نگو; زیرا همین برای دروغ بودن بس است .» (1)

2 . بکوشیم که فضای تحقیقات و تالیفاتمان را حقیقتا از «تحقیق » و «تالیف » به معنای درست و فراگیر و با همه ویژگیهای آن پر سازیم و با «تحقیق بازی » و «تالیف سازی » آلوده نسازیم و مانند معماران بساز و بفروش، ما نیز «بچاپ و بفروش » نشویم و «ملای رومی » چه در سفته است که گفته است:

علم تقلیدی بود بهر فروخت

چون بیابد مشتری خوش برفروخت

مشتری علم تحقیقی حق است

دائما بازار او پر رونق است

لب ببسته مست در بیع و شری

مشتری بی حد که الله اشتری

شایان توجه است این نکته مهم را در داوریهایمان نیز به خاطر داشته باشیم که هماره پر برگی یک تحقیق و پرفروشی یک تالیف به معنای پرباری و پرکاری آن و پرجوشی و پرکوشی این نیست و حتی پر عنوانی فهرست منابع - تا چه رسد به پر عنوانی فهرست مطالب و فهرست تالیفات - نیز هماره به معنای پرمایگی و پراندیشگی آن نیست .

3 . بکوشیم که روحیه «نگرش تحقیقی » و «نگارش تحلیلی » را در خود زنده کنیم و روز به روز آن را بپرورانیم . برای به دست آوردن چنین روحیه ای می توانیم این کارها را انجام دهیم:

یک . مطالعه کتابها و منابعی که با نگرشی تحقیقی و نگارشی تحلیلی نوشته شده اند . از این رو، محقق کسی است که در تحقیقات خویش به کتابها و منابع دست چندم و حتی گاه به کتابها و منابع دست دوم نیز مراجعه نمی کند . مثلا یکی از محققان می گفت: «من در تحقیقاتم حتی به کتاب شریف «بحارالانوار» - جز در موارد ضرورت و اضطرار - نیز استناد نمی کنم، بلکه به مصادر و مآخذ اولیه ای که محدث بزرگ و بزرگوار شیعه، مرحوم علامه مجلسی - اعلی الله مقامه الشریف - خود به آنها استناد کرده است مراجعه می نمایم و اصل حدیث را در آنجا می یابم و سپس با شرایطش به آن استناد می کنم » .

دو . در زندگی علمی، همنشین شدن و نشست و برخاست کردن با کسانی که در مسائل فکری و علمی، تحقیقی می نگرند و تحلیلی می نگارند . از این جهت، محقق کسی است که در زندگی علمی خویش، با کسانی که در اندیشه و اندیشیدن، «مقلد» هستند، نمی نشیند و «ملای رومی » چه خوش سروده است:

از محقق تا مقلد فرقهاست

کاین چو داوود است و آن دیگر صداست

منبع گفتار این سوزی بود

وان مقلد کهنه آموزی بود

سه . مطالعه زندگی و روش علمی کسانی که مقلدانه نمی اندیشیده اند و محققانه می نوشته اند . بدین رو، زندگی و روش علمی «علامه امینی » ، «علامه طباطبائی » ، «علامه مطهری » و «علامه جعفری » - رضوان الله علیهم اجمعین - می تواند الگویی پسندیده در این زمینه ها باشد . یا مثلا گفته اند: «یکی از محققان در کتاب دائرة المعارف خویش می خواسته اند متراژ پل قدیمی و سمبلیک اهواز را بنویسند . بدین منظور، هیاتی را از تهران به اهواز می فرستند تا دقیقا متراژ آن را محاسبه نمایند و آن گاه در دائرة المعارف خود بنگارند .» مطالعه شیوه تحقیق و تالیف چنین انسانهایی، روحیه دقت و تحقیق را در انسان تقویت می کند .

چهار . حضور داشتن در جلسات و شرکت کردن در مجالس علمی که با نگرشی تحقیقی و تحلیلی تشکیل می شوند . بدین جهت، محقق کسی است که در زندگی علمی اش، به جلسات و مجالس غیرعلمی و جلسات و مجالسی که عنوان علمی دارند، اما روشی غیرتحقیقی و غیرتحلیلی نیز دارند، پا نمی گذارد .

پر روشن است که این سخن و این پیشنهادها، موضوعات و مسائلی را که اساسا باید با روشی تقلیدی و نه تحقیقی بدانها دست یافت، شامل نمی شوند .

4 . آنچه را در تحقیقات و تالیفات برای خودمان واضح و مفهوم نشده است، برای دیگران توضیح ندهیم و به دیگران تفهیم نکنیم و حتی از ذکر آن نیز بپرهیزیم و عطایش را به لقایش ببخشیم که ممکن است آثار نامطلوب و نامقبول و حتی نامشروعی را در پی داشته باشد; مثلا اگر تبیین و تحلیل عبارت «لولاک لما خلقت الافلاک ولولا علی لما خلقتک ولولا فاطمة لما خلقتکما» برای خودمان مفهوم و روشن نیست، آن را برای دیگران بر زبان جاری نسازیم و به قلم نیاوریم; هر چند شماری از پژوهندگان در اعتبار سندی آن نیز خدشه کرده اند .

5 . پژوهشهای خویش را پس از نگارش نهایی و برای مطالعه و بازنگری و برخورداری از صحت و دقت بیشتر، دست کم به دو تن و با دیدگاه پژوهشی و نگارشی و با دو ویژگی دقت داشتن و وقت گذاشتن، بدهید .

البته چه شایسته است - اگر نگوییم بایسته است - هدیه ای نیز برای انجام دادن این دو کار و برای این دو بزرگوار در نظر بگیرید و یا به گونه ای دیگر و بهتر، این زحمت و خدمت را جبران نمایید و در هر دو صورت، آیه 61 سوره «مؤمنون » ، «اولئک یسارعون فی الخیرات وهم لها سابقون » ، را فراموش نکنید که خوش گفته اند: «آش از دهان که افتاد، از مزه خواهد افتاد .»

6 . در تحقیقات و تالیفات خود و متناسب با مطالب و مخاطبان آن، از مواد و مطالب زیر به عنوان استناد و یا استشهاد استفاده نمایید:

یک . آیات قرآن;

دو . روایات معصومان علیهم السلام;

سه . اصول منطقی و قواعد عقلی;

چهار . قوانین تجربی و نظریات علمی;

پنج . نظریات و سخنان بزرگان دین و دانش;

شش . اشعار;

هفت . داستانها و خاطرات;

هشت . آمار و اخبار;

نه . تمثیلات و امثال و حکم;

ده . طنزها و لطیفه ها .

7 . چنانچه در تحقیقات و تالیفات خویش، از آیات قرآن کریم و روایات شریف معصومان علیهم السلام استفاده می نماییم، به این ظرایف و لطایف، خوب بنگریم:

یک . در برداشت از آیات و روایات دقیق باشیم و به کتابهای معتبر تفسیری مراجعه نماییم .

دو . در ترجمه آیات و روایات مواظب باشیم تا مثلا عبارت «ولاتحسبن » در آیه «ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا ...» را به صورت جمع (و هرگز مپندارید) ترجمه ننماییم و آن را به صورت مفرد (و هرگز مپندار) ترجمه کنیم . (2)

سه . در نوشتن آیات و روایات دقت نماییم تا مثلا عبارت «وان لم تفعل » در آیه «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلغت رسالته ...» را به صورت «... فان لم تفعل ...» ننویسیم .

چهار . در اعراب گذاری آیات و روایات توجه داشته باشیم تا مثلا عبارت «یا ابا صالح المهدی » را به صورت «یا ابا صالح المهدی » و «یا ابا صالح المهدی » نخوانیم و ننگاریم .

8 . اگر در تحقیقات و تالیفات خویش از شعر استفاده می نماییم، به این نکات ظریف و دقیق توجه کنیم:

یک . هیچ گاه از «شعر» به عنوان «دلیل » و «استناد» سخن استفاده ننماییم، بلکه از آن به عنوان «تایید» سخن و «استشهاد» برای آن و گاه برای تغییر ذائقه خوانندگان نوشته خود بهره ببریم و مواظب باشیم که دیگران نیز در استفاده از شعر، فقط به گونه ای که گفته شد، عمل کنند; زیرا کسی ممکن است در برخورد با دشمن و «مدارا کردن » با او و پرهیز از خشونت به این شعر «حافظ » استناد کند:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است

با دوستان مروت با دشمنان مدارا

کس دیگری نیز ممکن است در برخورد با دشمن و «مدارا نکردن » با او و خشونت داشتن به این شعر «سعدی » استناد نماید:

امروز بکش، چو می توان کشت

کآتش چو بلند شد، جهان سوخت

مگذار که زه کند کمان را

دشمن که به تیر می توان دوخت (3)

دو . در انتساب شعر به شاعر دقت کنیم تا مثلا بیت شعر «موجیم که آسودگی ما عدم ماست/ما زنده به آنیم که آرام نگیریم » را که از «کلیم کاشانی/همدانی » و از نظر ترتیب مصراعها به صورت مذکور است، به «اقبال لاهوری » نسبت ندهیم . (4) گفتنی است این بیت شعر در ترجیع بند «ساقی نامه » ایشان است که مطلع بند پنجم آن به صورت «مستیم و عنان دل خود کام نگیریم/تا جام بود عبرت از ایام نگیریم » است . (5)

سه . اشعار را از نظر کلمات و چینش به طور درست بخوانیم و بنویسیم تا مثلا این بیت شعر «ملای رومی » ، یعنی: «چون که با کودک سر و کارم فتاد/هم زبان کودکان باید گشاد» را به صورت «چون که با کودک سر و کارت فتاد/پس زبان کودکی باید گشاد» نخوانیم و ننویسیم .

چهار . اشعاری را در تحقیقات و تالیفاتمان به کار گیریم که از نظر «وزن و قافیه » معیوب نباشند; به طور نمونه، شعر «یار جسمانی بود رویش چو مرگ/صحبتش شوم است باید کرد ترک » دارای عیب قافیه ای به نام «اکفاء» یا همان «اختلاف روی » است که در این بیت شعر، حرفت روی در دو کلمه «مرگ » و «ترک » با یکدیگر مطابقت ندارند و یکی حرف «گ » و دیگری حرف «ک » است .

9 . چنانچه دوست داریم که تحقیقات و تالیفاتمان با استقبال روزافزون خوانندگان و مخاطبان آن رو به رو شوند، از گفتن سخنان کلیشه ای و مطالب کهنه و نخ نما دوری کنیم و به گفتن سخنان تروتازه و مطالب با طراوت و نو روی آوریم و خدا وکیلی حرفی برای گفتن داشته باشیم که سه شاعر چه خوش گفته اند:

گر متاع سخن، امروز کساد است «کلیم »

تازه کن طرز که در چشم خریدار آید

× × ×

قالب این خشت به آتش فکن

خشت نو از قالب دیگر بزن

× × ×

فسانه گشت و کهن شد حدیث اسکندر

سخن، نو آر که نو را حلاوتی است دگر

البته شمار فراوانی از ما - اگر (بنا بر احوط) نگوییم همه ما - همیشه بر این پندار و در این رؤیاییم که حرفهای نو و تازه ای برای خوانندگان تحقیقات و تالیفات خود زده ایم .

10 . اگر ما به این حقیقت روشن و ساده دست یازیم - هر چند با تلقین به خویشتن هم باشد - که «مادرزاد محقق و مؤلف نبوده ایم » و همان گونه که برای فراگیری علوم و فنون دیگر و یادگیری «ضرب زید عمرا» ، وقت فراوانی را صرف و گاه تلف می نماییم، برای «محقق و مؤلف شدن » نیز باید وقت فراوانی را صرف کنیم، آن گاه پیش از آغاز هر تحقیقی و پژوهشی و هر تالیف و نگارشی، به فراگیری دو فن و هنر مهم روی می آوریم:

یک . روش تحقیق و پژوهش;

دو . روش تالیف و نگارش .

11 . پیش از فراگیری دو روش پیشین و یا همزمان با آن، باید روشهای دیگری را نیز فرا بگیریم و آن گاه خواهیم دید که تحقیقات و تالیفاتمان از «صحت » ، «دقت » و «سرعت » بیشتری نیز برخوردار شده اند و چه زیبا گفته اند: «اگر به من روش ماهیگیری را یاد دهید، بهتر از آن است که هر روز به من یک ماهی بدهید .»

و آن روشها عبارتند از:

یک . روش مطالعه و تندخوانی;

دو . روش تلخیص و خلاصه نویسی;

سه . روش فیش برداری و یادداشت برداری;

چهار . روش تنظیم فیشها و دسته بندی یادداشتها;

پنج . روش نقد و بازنگری مطالب و یادداشتها;

شش . روش طبقه بندی کتابها و تنظیم کتابخانه;

هفت . روش ماخذشناسی و کتاب شناسی;

هشت . روش ترجمه;

نه . روش کار با رایانه و استفاده از برنامه های رایانه ای . (6)

12 . با توجه به اینکه امام حسین علیه السلام فرموده اند: «من دلائل العالم انتقاده لحدیثه; (7) از نشانه های دانشور آن است که سخنان خویش را به نقد کشد .» هیچ پژوهشی را پیش از انجام دادن این دو کار مهم، به کسی و یا جایی عرضه نکنید:

یک . بازنگری;

دو . بازنگاری .

پس از انجام دادن این دو کار، باز هم پژوهش خود را عرضه نکنید و این تجربه را آویزه گوش خویش قرار دهید و به مدت یک «اربعین » از کار پژوهشی تان فاصله بگیرید که «حافظ » شیرین سخن گفته است:

سحرگه رهروی در سرزمینی

همی گفت این معما با قرینی

که ای صوفی شراب آن گه شود صاف

که در شیشه برآرد (8) اربعینی

پس از سپری شدن این مدت، دوباره به سراغش بروید و آن را مطالعه نمایید و سپس به دیگران عرضه کنید . اگر از این تجربه، بهره و یا بهره های علمی و تحقیقی و تالیفی جدیدی نصیبتان شد که ان شاءالله خواهد شد، در حق گوینده این تجربه دعای خیری نیز بفرمایید:

غرض نقشی است کز ما باز ماند

که گیتی را نمی بینم بقایی

مگر صاحبدلی روزی به رحمت

کند در کار درویشان دعایی (9)

13 . یکی از آفتهایی که شماری از محققان و مراکز تحقیقاتی - اگر نگوییم بسیاری از آنها - به آن دچار می شوند و گاه همچون خوره به جانشان می افتد، «پراکنده کاری » و «نیمه کاری » در تحقیقات است . کمتر محقق یا مرکز تحقیقاتی را می توان یافت و نام برد که یا در موضوعات گونه گون و گاه متناقض گون تحقیق نکرده اند و یا تحقیق و تحقیقاتی را آغاز کرده اند، اما به انجام و فرجام نرسانده اند . یک روز در مجلسی که تنی چند از محققان حضور داشتند، همگی آنان اجماعا و اتفاقا می گفتند و می نالیدند که چقدر تحقیق یا تحقیقات نیمه کاره دارند . در این میان نیز، یکی از محققان حوزوی را نام می بردند که تا یک تحقیق و تالیف خود را به پایان نمی رساند، به تحقیق و تالیف دیگرش نمی پردازد . به همین جهت هم بوده است که تاکنون حدود 100 کتاب و مقاله را به نگارش درآورده است .

14 . یکی دیگر از آفتهای شماری از محققان و مراکز تحقیقاتی، «نظم منطقی نداشتن در فهرست مطالب و مطالب فهرست » است . و سوگمندانه باید گفت که گاه این بی نظمی تحقیقاتی را با عبارتهایی نامقبول و حتی گاه نامشروع همچون: «نظم ما در بی نظمی ماست » و «الکلام یجر الکلام » توجیه می کنیم در حالی که مولایمان، حضرت امیرمؤمنان علی علیه السلام، چه زیبا همه ما را سفارش می کنند:

«اوصیکما وجمیع ولدی واهلی ومن بلغه کتابی بتقوی الله ونظم امرکم; (10) شما دو تن (امام حسن و امام حسین علیهما السلام) و همه فرزندان و خاندانم و همه کسانی که نوشته من به دست آنان می رسد، به تقوای الهی و نظم در کارتان سفارش می کنم .»

و شاعر نیز چه زیبا گفته است:

بیار ای سخنگوی چابک سرای

بساط سخن را یکایک به جای

15 . طبق تحقیقاتی که درباره نام و عنوان 100 کتاب پرفروش دنیا صورت گرفته، این نتیجه به دست آمده است که کتابهای با نام و عنوانهای «3 کلمه » ای، از بالاترین درصد برخوردار بوده اند . پس بکوشیم که عنوانهای «3 کلمه » ای را برای تحقیقات و تالیفاتمان بیشتر برگزینیم .

16 . پس از به فرجام رسیدن تحقیق و تالیفمان و پیش از دادن آن به دیگران - بنابر احتیاط واجب - یک «کپی » پررنگ و - بنابر احتیاط مستحب - کپی یک رو از آن بگیریم . و هرگاه هزینه مالی سنگین آن در برابر چشمانمان مجسم شد، هزینه زمانی و روانی و سنگین تر گم شدن و از دست دادن پژوهش و نگارش چندین ماهه و حتی چندین ساله خود را در برابر چشمان اشک آلودمان مجسم نماییم . چه بسیار دیده یا شنیده ایم که پژوهش پژوهنده ای و نگارش نویسنده ای در دست دوستی یا مشاوری یا صاحب نظری یا مؤسسه ای یا ویراستاری یا ناشری یا حروفچینی یا نمونه خوانی یا صفحه آرایی یا طراحی یا لیتوگرافی یا چاپخانه ای گم شده و یا از بین رفته است .

جای دوری نرویم و به عرض مبارکتان برسانیم که گاه پژوهندگان و نویسندگانی، خودشان، یک کار پژوهشی و نگارشی را انجام داده اند و اینک نمی دانند آن را به چه کسی داده اند که دیگر آن پژوهش و نگارش را - با آن همه رنج و تلاش - به آنان باز نگردانده است .

17 . اگر واقعا پژوهنده و نویسنده ایم، به فکر «قلم و کاغذ همراه » نیز باشیم . شایسته است این قلم و کاغذ از همان نوع قلم و کاغذی باشند که در تحقیقات و تالیفاتمان از آنها استفاده می نماییم تا یکسانی و یکدستی یادداشتها از نظر جنس و رنگ قلم و برگه های یادداشت از نظر اندازه، فاصله سطرها و حاشیه ها، عنوان گذاری، دسته بندی و مانند آن محفوظ بماند و پاکیزگی و زیبایی ویژه خود را از دست ندهند . و اگر بخواهیم محکم کاری کنیم، بهتر است که این قلم و کاغذ را در سه جای جیب و کیف و وسیله نقلیه خود نیز بگذاریم .

18 . چنانچه می خواهید که تعداد صفحات تحقیق و تالیفاتتان کمتر شود تا هزینه چاپ و نشر آن نیز کمتر گردد و در نتیجه، قیمت کتابتان برای خواننده ارزانتر تمام شود و کتابتان زودتر به فروش برسد، پیش از حروفچینی و پس از مشورت با ناشر و حروفچین کتابتان، از آنان بخواهید - در حدی که زیبایی و خوشخوانی و چشم نوازی کتابتان از دست نرود - شش کار را هنگام حروفچینی و صفحه آرایی در نظر بگیرند و انجام دهند:

یک . نوع حروف کتابتان را - اگر مثلا با برنامه و حروف «زرنگار» حروفچینی می نمایند - از نوع حروف «میترا» یا «نازنین » برگزینند; زیرا این حروف اصطلاحا حروف جمع و جوری هستند و در یک سطر، کلمات بیشتری را در خود جای می دهند .

دو . پوینت یا همان اندازه حروف را کوچک تر برگزینند; مثلا به جای پوینت «14» با پوینت «13» حروفچینی نمایند .

سه . فاصله میان سطرها را کمتر بگیرند; به طور نمونه، سطرها را با فاصله «7» میلی متر حروفچینی و صفحه آرایی نمایند، نه با فاصله «5/7» میلی متر .

چهار . سطرها را با طول بیشتری حروفچینی کنند; مثلا سطرهای کتاب قطع وزیری را با طول «13» سانتی متر حروفچینی نمایند، نه با طول «12» سانتی متر .

پنج . اگر پاورقیهای تحقیق و تالیفتان کوتاهند، هر دو یا سه پاورقی را در یک سطر حروفچینی کنند .

شش . مقدار تورفتگی آغاز پاراگرافها را کمتر در نظر بگیرند . و چنانچه - خدای نخواسته - بخواهید کتابتان را چاقتر و فربه تر نشان دهید، عکس نکات گفته شده را انجام دهند .

19 . از هم اکنون یک دفتر کلاسور بزرگ برای تحقیقات و تالیفات بعدی تان تهیه کنید و درباره هر موضوعی یک یا چند صفحه سفید باقی بگذارید و بالای صفحه اول آنها عنوان آن موضوعات و تاریخ شروع تحقیقات آن را بنویسید و برای هر بخش و موضوعات ذیل آن و به ترتیب حروف الفبا یک کد جداگانه در نظر بگیرید; مثلا کد «1» برای بخش «اخلاقی » ، کد «2» برای بخش «اقتصاد» و کد «3» برای بخش «فقه » و کد «1/1» برای موضوع اخلاقی «تقوا» و کد «2/1» برای موضوع اخلاقی «توبه » و کد «3/1» برای موضوع اخلاقی «صدق » و کد «1/3» برای موضوع فقهی «روزه » ، کد «2/3» برای موضوع فقهی «نماز» و قس علی هذا باب فعلل و تفعلل . البته در آغاز این دفتر کلاسور، فهرست این بخشها و موضوعات ذیل هر کدام و کد مربوط به آن را بنویسید .

آن گاه به مرور زمان، هر مطلب کوتاه و یا نکته ای درباره این موضوعات که یافتید، فورا در قسمت و صفحه مربوط به آن بنویسید تا فراموشتان نگردد و در مرحله بعدی، این نکته ها و مطالب کوتاه را به طور کامل و مشروح، روی فیشهای تحقیقاتی خود بنویسید و یا به دستنوشت نهایی تان منتقل نمایید . پس از مدتی خواهید دید که دارای انبوهی از مطالب و یادداشتهای نو و جالب و آماده هستید . این کار برای این قلمزن تاکنون آثار و فواید بسیاری داشته است و گاه افسوس و حسرت می خورد که چرا از آغاز طلبگی به این کار مبادرت نورزیده است .

20 . پژوهشهای خود را با قلم «سیاه » بنویسید تا همان گونه که در روان شناسی رنگها گفته اند از رنگی وزین و با شخصیت و نیز رایج در چاپ اغلب کتابها استفاده کرده باشید و پس از کپی گرفتن از دستنوشته، با کمرنگی و یا ناخوانایی حروف و کلمات روبه رو نگردید .

21 . حتما تحقیق و تالیف خود را با خط خوش و یا دست کم با خط خوانا به نگارش درآورید . و اگر دارای خط خوش یا خوانایی نیستید، انجام دادن و پاکنویس کردن این کار را به شخص دیگری بسپارید . و چنانچه هزینه پاکنویس کردن با هزینه حروفچینی کردن آن تفاوت چندانی ندارد، تحقیق و تالیف خود را حروفچینی کنید .

22 . تلاش کنید که مطالبتان را روی برگه «کلاسور بزرگ » و مانند آن بنویسید تا هرگاه خواستید، نسبتا بآسانی بتوانید از مطالب آن بکاهید و یا بر آن بیفزایید و آنها را آسانتر کپی نمایید و حروفچین نیز بتواند در هنگام انجام دادن کار خود، بآسانی و در زمان کمتری آنها را جابه جا نماید .

23 . مطالبتان را به صورت یک سطر در میان و با فاصله تقریبی دو سانتی متر و روی یک طرف برگه بنویسید تا هم برای اصلاحات و اضافات احتمالی خودتان و اصلاحات و اضافات قطعی ویراستاران جای خالی گذاشته باشید و هم حروفچین براحتی و با غلطهای کمتری مطالب شما را حروفچینی نماید . و توجه داشته باشید که برگه های کلاسور چهار حلقه ای دیرتر از برگه های دو حلقه ای کنده می شوند و از بین می روند; هر چند می دانیم که برچسبهای حلقه داری برای جلوگیری از این کنده شدن در فروشگاههای لوازم التحریر وجود دارد .

پی نوشت:

1) نهج البلاغه، نامه 69 .

2) این مثال از جناب (ژرفا) فرا گرفته شده است .

3) گلستان، تصحیح و توضیح: دکتر غلامحسین یوسفی، چاپ پنجم، تهران، انتشارات خوارزمی، 1377، ص 171 .

4) این مثال از جناب «اسفندیاری » فرا گرفته شده است .

5) کلیات طالب کلیم کاشانی، به تصحیح مهدی صدری، 2 جلد، چاپ اول، تهران، نشر همراه، 1376، ج 2، ص 833 .

6) مطالعه کتاب «روشها» اثر حجت الاسلام استاد جواد محدثی (قم، نشر معروف) و «بر بال قلم » اثر حجت الاسلام استاد سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا) که متن درسی و ادبی حوزه است، می تواند نقطه آغازین خوبی برای پیمودن این راه باشد .

7) تحف العقول، ابن شعبه حرانی، تصحیح و توضیح: علی اکبر غفاری، چاپ دوم، قم، دفتر انتشارات اسلامی، 1404، ص 248 .

8) در برخی از نسخه ها به جای (برآرد) (بماند) دارد .

9) گلستان سعدی، تصحیح و توضیح، دکتر غلامحسین یوسفی، چاپ پنجم، تهران، انتشارات خوارزمی، 1377، ص 57 .

10) نهج البلاغه، نامه 47 .

 

نکته های کوچک زندگی
* وقتی به شدت عصبانی شدی دستهایت را در جیبهایت بگذار.
* یادت باشد بهترین رابطه میان تو و همسرت زمانی است که میزان عشق وعلاقه تان
به هم بیش از میزان نیازتان به یکدیگر باشد.
* مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر.
* اگر کسی تو را پشت خط گذاشت تا به تلفن دیگری پاسخ دهد تلفن را قطع کن.
* هیچوقت به کسی که غم سنگینی دارد نگو " می دانم چه حالی داری " چون در واقع نمی دانی .
* یادت باشد گاهی اوقات بدست نیاوردن آنچه می خواهی نوعی شانس و اقبال است.
* هیچوقت به یک مرد نگو موهایش در حال ریختن است. خودش این را می داند.
* از صمیم قلب عشق بورز. ممکن است کمی لطمه ببینی، اما تنها راه استفاده بهینه از حیات همین است.
* در مورد موضوعی که درست متوجه نشده ای درست قضاوت نکن.
* وقتی از تو سوالی را پرسیدند که نمی خواستی جوابش را بدهی، لبخند بزن و بگو: "برای چه می خواهید بدانید؟"
* هرگز موفقیت را پیش از موقع عیان نکن.
* هیچوقت پایان فیلم ها و کتابهای خوب را برای دیگران تعریف نکن.
* با زنی که با بی میلی غذا می خورد ازدواج نکن.
* وقتی احساس خستگی می کنی اما ناچاری که به کارت ادامه بدهی، دست و
صورتت را بشوی و یک جفت جوراب و یک پیراهن تمیز بپوش. آن وقت خواهی دید که نیروی دوباره بدست آورده ای.
* هرگز پیش از سخنرانی غذای سنگین نخور.
* راحتی و خوشبختی را با هم اشتباه نکن.
* هیچوقت از بازار کهنه فروشها وسیله برقی نخر.
* شغلی را انتخاب کن که روحت را هم به اندازه حساب بانکی ات غنی سازد.
* سعی کن از آن افرادی نباشی که می گویند : " آماده، هدف، آتش "
* هر وقت فرصت کردی دست فرزندانت را در دست بگیر. به زودی زمانی خواهد رسید که
او اجازه این کار را به تو نخواهد داد.

نجات CD های خراب

 
اگر خراشهای CD به اندازه ای باشد که کامپیوتر نتواند آن را اجرا کند، چه باید کرد؟
قبل از اینکه از گوش کردن به CD صوتی یا بازی کردن با CD بازی خود ناامید شوید، بد نیست که نظری به برنامة IsoBuster بیندازید .

این برنامه در جایی که ویندوز از خواندن CD عاجز می ماند، وارد عمل می شود .
این نرم افزار رایگان که از وب سایتprojects.net www.smart - قابل download کردن است ، می تواند فایل ها را از روی CD های خراب یا مشکل دار باز خوانی و روی هارد دیسک ضبط کند. در نتیجه ، در اغلب موارد می توانید اطلاعات از دست رفتة خود را دوباره زنده کنید.

امروزه CD ها، به شرطی که با دقت زیادی نگهداری شوند، به عنوان یک ابزار ذخیره طولانی مدت اطلاعات، مطرح هستند. در غیر این صورت، خراشهایی روی سطح حساس CD پدیدار می شود. اگر تعداد خراشها زیاد شود، امکان اینکه ویندوز نتواند آن را بخواند یا اجرا کند، افزایش می یابد. در این حالت دیگر نمی توانید به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید و CD، غیر قابل استفاده می شود.

یکی از مواردی که باعث می شود نتوانید از یک CD استفاده کنید، رایت ناموفق CD آن است. کسی که مرتب با رایت CD سر و کار داشته باشد، مطمئناً خطای “Buffer-Underrun” را بخوبی می شناسد. این خطا هنگام رایت در نبود فناوری به اصطلاح “Burn Proof” ظاهر می شود.
( هنگام رایت، ناگهان اطلاعات در Buffer دستگاه رایت کننده ذخیره نمی شود و جریان اطلاعات لازم و مداوم برای ادامة روند رایت قطع می شود).

نتیجة این خطا این است که کل روند رایت قطع می شود و CD خام ( نیمه کاره ) به یک وسیله تزئینی تبدیل می شود. CD های خامی که امروزه به دلیل قیمت پایین مورد توجه قرار می گیرند، احتمال خراب شدنشان به هنگام رایت کردن زیاد است.
در این حالت، چارة کار، برنامة نجات بخش IsoBuster است، این نرم افزار مفید و کاربردی، مکانیزم ویندوز را جهت خواندن CD دور می زند و مستقیماً به درایو دسترسی پیدا می کند. بدیهی است که CD آسیب دیده باز هم غیر قابل استفاده می ماند و اجرا نخواهد شد، اما شما با IsoBuster می توانید همة فایل ها را از روی CD خراب، مشاهده و روی هارد خود بریزید. سپس Datatrack , Audiotrack مورد دلخواه خود را بروی یک CD جدید رایت کنید.

تک تک فایل های CD تصویری نیز که توسط برنامه های Nero و Clone-CD رایت شده اند، می توانند با IsoBuster دوباره خوانی شوند. این نرم افزار رایگان، همة انواع CD های رایج مانند: CD-Rom ، DVD ، SVCD و VCD را پشتیبانی می کند.
فایل های تصویری مانند bin ، iso و img برای IsoBuster هیچ گونه مشکلی ایجاد نمی کنند. شرایط اجرای این برنامه خیلی راحت است. شرط اساسی برای راه اندازی آن، نصب درست و صحیح درایور ASPI است که در ویندوز x9Me/ به صورت پیش گزیده وجود دارد. کاربران ویندوزهای NT ، 2000 و XP باید درایور ASPI را به شرطی که برنامة جدید رایت نصب نشده باشد، از سایت Adaptec ، بصورت download دریافت کنند.

هنگام استارت برنامه روی کلید Free.func.only کلیک کنید. سپس همة عملکردهای ذکر شده در بالا در اختیار شما قرار خواهد داشت. نسخة حرفه ای IsoBuster, Pro version، فروشی بوده و به همراه خود امکانی را دارد که می تواند اطلاعات را از CD ها به صورت Universal Disk Format دوباره ایجاد کند. 

نژاد مردم قفقاز

در منابع جمعیت شناسی و اطلس های جغرافیایی، نژادهای بشری به 3 گروه اصلی تقسیم شده اند:
نژاد سفید Caucasoid (نژاد شبیه قفقازیها)
نژاد زرد Mongoloid (نژاد شبیه مغولیها)
نژاد سیاه Negroid (نژاد شبیه زنگیها یا سیاه پوستان)
در منابع یاد شده «ترکان» یکی از شاخه های نژاد زرد به حساب آمده اند.

مشخصات نژاد زرد

چشمان سیاه، موهای کشیده (راست) و زبر و بسیار سیاه، پوستی به رنگ زرد عاجی (زرد کم رنگ) تا تیره، بدنی مودار، چشمانی مورب و چهره ای پهن از مهمترین خصوصیات این نژاد به شمار می رود.

ملل و اقوام زرد نژاد

مهمترین شاخه های این گروه عبارتند از: 1- زردنژادان قدیمی شامل؛ اسکیموها، ژاپونی ها، کره ای ها و چینی های شمالی...
2- قبایل ترک و یا ایل های کوچنده به آسیای مرکزی.
3- تبتی ها.
4- ماله ای های آسیای جنوب شرقی شامل؛ برمه ای ها؛ چینی های جنوبی، فیلی پینی ها و تای ها...
5- Red Indians (سرخپوستان) یا ساکنان قدیمی قاره آمریکا.
ملل و اقوام یاد شده به مرور از محدوده اصلی خویش به دیگر نقاط مهاجرت کرده یا یورش برده اند. برخی از آنها در مکانهای جدید تحلیل رفته و برخی با آنها نژادی دو رگه را تشکیل داده اند.

مشخصات نژاد سفید

این مردم بزرگترین گروه نژادی روی زمین را تشکیل می دهند و دارای نشانه های فیزیکی بسیار متنوع و متغیرند مانند: ساختمان بدنی متفاوت، بینی های کوچک و بزرگ در فرمهای مختلف، صورتهای مودار، جمجمه های جوراجور، دهان ولبهای گوناگون، پوستی از بسیار سفید تا بسیار تیره که آنها را از دو گروه نژادی دیگر متمایز می سازد.

قلمرو نژاد سفید

از مناطق قطبی شمال تا صحرای شمال آفریقا، از جزایر آزور در شمال اقیانوس اطلس تا رودخانه سیحون و جنوب کوههای هیمالیا، محدوده اصلی نژاد سفید است که از این پهنه وسیع به دیگر نقاط مکشوفه جهان، چون آمریکا و استرالیا مهاجرت کرده و در برخی از این نواحی نژادی دورگه را به وجود آورده اند. از شمال سیبری تا سیحون و از جنوب هیمالیا در شرق شبه قاره هند تا دریای بنگال در خطی شمالی ـ جنوبی نیز نژادی دورگه از آمیزش نژاد زرد و سفید به وجود آمده است که هر چه به طرف شرق رویم نژاد سفید، و هر چه به طرف غرب رویم نژاد زرد رو به تحلیل می روند.
بدین ترتیب کاملاً آشکار است که نه تنها مردم منطقه قفقاز که نامشان خود سمبل نژاد سفید است و ساکنان آسیای صغیر (کشور ترکیه) و ترک زبانان ایران از نژاد زرد نمی باشند، بلکه از آنها و حتی دو رگه های زرد و سفید نیز بسیار فاصله دارند.** تنها زبان ایشان نوعی گویش است که در آن فقط لغات روزمره ترکی آسیایی مرکزی است. اگر در فرهنگ زبان آنها دقت شود، ریشه واژه های آن به ترتیب کثرت عبارتند از: عربی، ایرانی، ترکی، ارمنی و روسی... با خط سریلیک (روسی). به همین سبب است که زبان محلی استان های آذربایجان شرقی و غربی ایران را گویش «آذری» می گویند. در سایر نواحی ایران هم که همین گویش را دارند اطلاق کلمه «ترک» دور از حقیقت بوده و اصالت ندارد.
اران و شروان (جمهوری آذربایجان) در نقشه های مرزهای تاریخی ایران
در نقشه هایی که به دنبال می آید، بر روی زمینه مرزهای کنونی، موقع اران و شروان (جمهوری آذربایجان) و نواحی مجاور در ادوار مختلف تاریخی آورده شده است. در زیر هر نقشه به ترتیب؛ قدمت و سابقه، زمان حکومت، مدت زمامداری هر سلسله و حداکثر مساحت آن و نام ابرقدرتهای هم عصر دوره مورد نظر درج گردیده است
نام و مرز کشورهای کنونی خاورمیانه برای مقایسه با نقشه های بعدی
1. جمهوری خود مختار نخجوان (بخشی از جمهوری آذربایجان که از راه زمینی بدان ارتباط ندارد)
2. نگور نو قره باغ
مساحت کنونی ایران حدود 1/648000 میلیون کیلو متر مربع
مساحت جمهوری آذربایجان حدود 86/6 هزار کیلو متر مربع
1- کسپی ها
2- دریای کسپی Caspian Sea
3- ورکانه
4- دریای ورکانه
5- اورارتویی ها
6- ارمنی ها
7- ساروماتها
8- سکاها (سیت ها)
9- سکاها
10- ماد کوچک
11- ماد بزرگ
زمان: 2700 سال پیش
زمان حکومت: 1323 تا 1172 پیش از هجرت (710 تا 550 قبل از میلاد)
مدت حکومت: حدود 150 سال
متوسط مساحت: 1میلیون کیلو متر مربع
حداکثر مساحت: 2 میلیون کیلو متر مربع (هووخشتره) بزرگترین ابر قدرت
ابرقدرتهای منطقه: آشور، ایران، بابل
1- آرانیها
2- ایبرها
3- ارمنی ها
4- ماد کوچک
5- دریای ورکانه
6- دریای کسپی
7- سکاها
8- خوارزمیش
9- سکاها
زمان: 2550 سال پیش
دوران حکومت: 1181 تا 952 پیش از هجرت (559 تا 330 پیش از میلاد)
مدت حکومت: حدود 230 سال
متوسط مساحت: حدود 8/5 میلیون کیلو متر مربع
حداکثر مساحت: حدود 11 میلیون کیلو متر مربع (داریوش بزرگ)
ابرقدرتهای زمان: بیش از 200 سال ایران تنها ابرقدرت و در واقع جهاندار بود. بعد از شکست حکومت ایران به دست اسکندر، نام ماد کوچک به «آتروپاتن» یا «آتورپاتکان» تغییر یافت (حدود 2300 سال پیش)
1- آران
2- آتروپاتن (آتورپاتکان)
3- ارمنستان بزرگ
4- ارمنستان کوچک
5- ورژانه (گرجستان)
6- ماد
7- دریای ورکانه
8- دریای کسپی
9- آلانها
10- سکاها
زمان: 2240 سال قبل
دوران حکومت: 872 تا 396 پیش از هجرت (250 پیش از میلاد تا 226 بعد از میلاد)
مدت حکومت: حدود 476 سال
متوسط مساحت: حدود 4/5 میلیون کیلو متر مربع
حداکثر مساحت: حدود 5 میلیون کیلو متر مربع
ابرقدرتها و قدرتهای زمان: ایران، روم (چین در شرق دور و خارج از محدوده کشمکشهای جهانی

نسبت هویت با سیمای شهر

محبوبه غفوری؛ رنگ یکی از جنبه های مهم زندگی شهری است. رنگ از جمله خصوصیاتی است که در کنار شکل، ابعاد، جنسیت و بافت هر شیء، حجم یا فضای آن را به ما می شناساند. در بیشتر موارد نخستین چیزی که بیننده در مورد یک شکل شناسایی می کند، رنگ است.

تصور دنیایی بدون رنگ برای هیچ یک از ما ممکن نیست. در محیط شهری رنگ را همه جا می توان دید؛ در بدنه و نمای ساختمانها، پوشش بام، کف سازی ها، مبلمان شهری، فضا ی سبز، خودروها و حتی آسمان شهر و نیز رنگ آمیزی لباس افراد که همگی نقش مهمی در تعیین چهره رنگی شهر دارند. برای مثال در جامعه ما رنگ های تیره و کدر، رنگ های غالب هستند که مسلما شهرهای ما را متفاوت از شهرهایی می کند که مردم آن تمایل به رنگ آمیزی های تند و شاد دارند. رنگ ها نه فقط از نظر زیبایی بخشیدن به دنیای اطراف ما اهمیت دارند، بلکه تاثیرات عاطفی - روانی قوی نیز بر اشخاص می گذارند. رنگها تعابیر روانی مختلفی دارند و همان طور که گفته شد، می توان خصوصیات افراد یا جامعه را از روی رنگهایی که استفاده می کنند و دوست دارند، شناسایی کرد. از این جهت رنگ ابزار مهمی در جهت هدایت و القای حالات روانی خاص به افراد و جوامع است. فضاهای تیره و ناهمگون، افراد را دچار افسردگی و فشارهای روانی ناخواسته می کند، در حالی که خود افراد نیز از دلایل واقعی آن با خبر نیستند. از رنگ می توان در طراحی فضا بهره فراون برد. رنگ به کاهش خستگی و برانگیختن چشم کمک می کند. رنگها زمینه متنوعی از فضاها کنتراست ها را در ساعات مختلف روز پدید آورده و در هر ساعت، سایه روشنهای جدیدی به وجود می آورند و فضا را متنوع و سرزنده می کند. ضمن این که با استفاده از رنگ می توان به فضا یکپارچگی و وحدت بخشید یا آن را متمایز و قابل شناسایی نمود. جالب این که این استفاده معمولا هزینه خاصی را به سازنده و استفاده کننده تحمیل نمی کند. رنگها معانی نمادین دارند و حتی در تصورات ذهنی ما نیز هر بنا با رنگهای خاصی تداعی می شود. مثلا رنگهای فیروزه ای و آبی یاد آور بناهای مذهبی و مساجد هستندو یا با دیدن رنگهای تند و شاد به یاد فضاهای کودکانه می افتیم. رنگهای مختلف می توانند یاد آور آرمانها، معانی و وقایع خاص باشند. برای مثال رنگهای سبز تیره و سیاه برای مراسم عاشورا و رنگهای زرد، سرخ، نارنجی یاد آور فصل پاییز و آغاز مدارس است که هر یک چهره متفاوتی به فضای شهر می دهند.

توسعه زندگی شهری در ربع قرن گذشته چنان ولوله ای در تمامی ارکان زندگی ما انداخته است که مدیریت فضای شهری در آرایش و پیرایش دیرهنگام و عجولانه هنوز هم آثار ناپختگی خود را برای هر شهروند تماشاگری به ادراک درمی آورد. از جمله این آثار ترکیب و کیفیت رنگی است که در رنگ آمیزی سطوح پیاده رو ها، نرده ها، پلکان ها، پل های هوایی، تیر چراغ برق ها، جدول های کنار خیابان ها، صندلی ها، دیواره زیر پل ها در اتوبان ها و... به کار رفته است. هر چند مسوولان مدیریت شهری به دنبال انداختن طرحی نو در این باره هستند ولی مسوولیت من شهروند در این باره چیست؟ انسان به عنوان موجودی ادراک کننده رنگ های پیرامون خود در طبیعت و محیط زندگی را براساس قوانینی از روانشناسی فیزیولوژیک، اصول رنگ ها و روانشناسی آن در بستر فرهنگی بی واسطه اش دریافت می کند. در سلسله مراتب نیازهای انسانی می توان به نیاز به زیبایی و آرامش اشاره کرد. اگر نیازهای پایه ای چون نیازهای فیزیولوژیک نیاز به امنیت، نیاز به تعلق خاطر و حمایت اجتماعی در انسان تشفی یابند، ارضای نیازهای سطح بالاتر انسان چون زیبایی، احترام، عدالت و معنویت ضرورت خواهد یافت. فضای شهری در زندگی امروزه شهروندان پتانسیلی چند منظوره جهت تشفی نیازهای متنوع انسانی را در خود دارد. اگر از کودکی که در خانواده ای گرم، شاد، آزاد و مسوول به سر می برد خواسته شود که شهری را ترسیم کند و آ ن را رنگ آمیزی کند یعنی نقاشی کند به احتمال زیاد از رنگ هایی متنوع، شاد و روشن و گرم استفاده خواهد کرد و خرسندی اش را با چشمانی که از شوق برق می زند نشان خواهد داد. رنگ ها در محیط زندگی انسانی بازتاب لایه هایی عمیق از تاثر است. تمایلات، خواسته ها، احساس ها، آرزوها، اندیشه ها و خاطرات کهن آدمی را گزارش می دهد. استفاده از رنگ در شهر را از دریچه های مختلفی می توان نگریست و بررسی کرد. ما می توانیم از رنگ آمیزی با استفاده از مواد، مصالح، اشکال و حجم ها در فضای شهری به عنوان عاملی در هماهنگی با نیازهای متعالی شهروندان چون شادابی، توازن و تازگی توام با ضرورت های زندگی شهری مانند پیام رسانی، آشناسازی، آسان سازی و نمادسازی که آن هم نگاه و زندگی شهروندان را هدف می گیرد، بنگریم. چیزی که بیش از همه خود را در این میان نمایان می سازد چگونگی تحقق چنین کیفیتی با بهره گیری از رنگ در موقعیت های متنوع شهری است. اگر نهادها و فرآیند جامعه مدنی به شکل مطلوب تری در عرصه عمومی فعال شوند و اعضای شورای شهر و شهرداری نمایندگی افکار عمومی را داشته باشند و شهروندان با حضور فعال خود در روال های دموکراتیک تغییر وضعیت زندگی خود مشارکت کنند شاید بتوان برای چنان کیفیتی راه هایی جست. بهره گیری از هنر و تجربه هنرمندان و درایت و هوشمندی متخصصان در رنگ آمیزی ظاهر شهر می تواند شرایط بهتری را برای تامین بهداشت روانی شهروندان فراهم سازد. سنتی که از دیرباز خود را در معماری بناهای تاریخی و نمادهای دینی و ملی چون رنگ فیروزه ای گلدسته ها و گنبدها و رنگ نیلگون طاق ها و شبستان ها و رنگ خاکی ستون های سنگی و آجرنماها و... به دست هنرمندان، دانشمندان و معمارانی بنام و گمنام بر خاطره کهن ما ردپایی گذارده است. کاشی کاری سبزرنگ خیابان، نقاشی های شهر و... همگی بر این روش بازسازی شده اند. چنین کیفیتی در شهر احساس همدلی، ستایشگری و خرسندی ناشی از تماشاگری شهروندان احساس تعلق اجتماعی و ملی را تامین خواهد کرد. طراحی نرده ها، فضاهای سبز، به کارگیری مواد و مصالح نوآوری شده، نورپردازی ها با رنگ آمیزی مشاطه گران شهری می تواند نویددهنده شرایطی مدرن و مطلوب در گستره هزار توی فرهنگ ایرانی و آیینی باشد و در غیر این صورت هشداردهنده نسبت به استفاده های نامناسب از امکانات بومی و غیربومی است. اگر از شما خواسته شود شهر خود را دگرباره نقاشی کنید، از چه مواد، اشکال و رنگ هایی بهره خواهید برد؟ اگر این رنگ ها بخواهد ما را به راستی، سلامت و صلح فرا بخواند و ما را به ازل و ابد بکشاند، چه رنگ هایی را انتخاب خواهید کرد. راستی رنگ خدایی که بهترین رنگ هاست، کدام است؟

 

رنگ در شهرهای قدیم

در بناها و فضاهای قدیم، رنگهای طبیعی مصالح محلی که بناها به وسیله آنها ساخته می شد، به شهر چهره ای هماهنگ و همگون می داد و با روحیه، اقلیم و فرهنگ مردم نیز بیشتر مطابقت می کرد به این ترتیب رنگ هر شهر تثبیت شده بود و جنبه ای از هویت آن محسوب می شد. بنابراین، با وجود تفاوت در مقیاس و عملکردها، نوعی وحدت کلی بر سراسر شهر حاکم بود. هر شهر هویت رنگی خاص داشت. در این شهرها، بناهای شاخص شهری به ویژه بناهای مذهبی با تزئینات کاشی فیروزه ای رنگ در زمینه خاکی خود می درخشیدند و خود را متمایز می کردند. شهرهای کویری، با آسمان آبی، درختان سبز و بناهای خاکی و گنبدهای فیروزه ای رنگ، تصویری چشم نواز در ذهن وخاطر هر بیننده ای حک می نمودند. تجربه حرکت در چنین فضاهای شهری به دلیل وحدت آن، آرامش بخش و به دلیل تنوع رنگی به جا و حساب شده سرزنده و متنوع بود.

 

رنگ در شهر های امروز...

بر عکس در شهرهای امروز ما، استفاده از رنگ به معضلی بدون پاسخ تبدیل شده که سازندگان، معماران و طراحان ومردم عادی را به استفاده بی فکر و کورکورانه از رنگ کشانده است. شهرهای ما یک بوم رنگی بی هویت و مغشوش هستند که تنها موجب افسردگی روان پریشی و عصبیت افراد جامعه می شوند. در جامعه ما حساسیت افراد نسبت به فضا از میان رفته و افراد فاقد نگرشی منسجم در مورد چگونگی نمود فضاها هستند. در نتیجه با فضاها به صورت انفعالی برخورد شده و اجازه داده می شود که سرعت زندگی روزمره و وقایع، ما را به دنبال خود بکشد ! ما با مسائل مهم فضاهایمان از جمله رنگ به صورت مقطعی و موردی برخود می کنیم.

شهرهای امروزی غالبا خاکستری هستند عناصر رنگی در آنها بیشتر سیمای رنگارنگ زباله هایی است که در همه محیط های شهر خودنمایی می کنند؛ پل ها، ساختمانهای سیمانی، سنگی و درختانی که از فرط آلودگی هوا سبزی شان رنگ باخته دیگر مجالی برای عرض اندام رنگ در آنها باقی نگذاشته است بطوری که متاسفانه شهروندان در برخورد با این نمادهای خشک و خشن تنها با آشفتگی بصری مواجه می شوند و آنچه باید در خدمت آرامش روانی شهروندان باشد برعکس عمل می کند،  از طرفی هم در این رابطه  هیچ گونه اصول و مبانی مدونی برای محیط های شهری تعریف نشده،  تا بتوان بر اساس آن  مدیران و طراحان و حتی مردم را در انتخاب رنگهای مناسب برای محیط زندگی شان هدایت کرد.

 رنگ به عنوان یکی از مهم ترین عناصر بصری می تواند نمودی فعال و تاثیرگذار در منظر عمومی یک شهر داشته باشد. که  با این همه در حال حاضر ضوابط و اصول مرتبط با کاربرد رنگ در شهر مدون نشده و این بخش از زیباسازی شهرها بر پایه سلیقه های مدیران و کارشناسان هدایت می شود.

علاوه بر این امروزه متاسفانه رنگ به وسیله ای برای خودنمایی تبدیل  شده است، توجه به جنبه های عملکردی و فیزیکی رنگ بدون توجه به ابعاد و تاثیرات روانی آن باعث آزاردهنده بودن رنگهای به کار رفته در محیط می شود. مدیران از افراد غیر متخصص در طراحی و تجهیز فضاهای شهری استفاده می کنند و سپس با وجود صرف هزینه وانرژی زیاد با تعجب به نتایج تاسف بار به وجود آمده می نگرند. در معماری تک بناها نیز افراد غیر متخصص و گاه حتی متخصص تنها برای خودنمایی، جلوه فروشی و متمایز کردن بنا از سایر بناهای مجاور از رنگ های ناهمگون و نامتجانس با زمینه، عملکردو شخصیت بنا و محیط اطراف استفاده می کنند که با گذشت زمان، نادرستی این انتخاب ها آشکار می شود.

 

استفاده از رنگهای طبیعی در شهر

همان طور که مبلمان منزل و فضای محیط مسکونی باید از هماهنگی و نظم در انتخاب رنگها برخوردار باشد، اجزاء تشکیل دهنده شهر نیز در صورت تبعیت از اصول ترکیب و هماهنگی در رنگها فضایی مطلوب و آرامش بخش را برای شهروندان خواهد ساخت. فضاهای سبز شهری مهمترین عنصر تامین کننده تنوع رنگ هستند، و در شکل دهی به سیمای رنگی شهر نقش اساسی دارند.
رنگ مهمترین عامل در جذابیت پارک ها و فضاهای سبز شهری است و آگاهی از کاربرد متناسب رنگها موجب نیل به مقصود خواهد شد. یکی از وظایف طراحان چشم انداز، آگاهی از دانش ترکیب رنگ، روانشناسی رنگها و آشنایی با گونه های گیاهی تامین کننده آن است. درختان و درختچه ها و پوشش گیاهی بسیاری را در طبیعت می توان یافت که با تغییر رنگ در فصول مختلف موجب تنوع در چشم اندازهای شهری می شوند. در ترکیب رنگ گیاهان در هر منظره می توان از دو روش کلی تبعیت نمود؛ روش اول ترکیب رنگهایی است که در چرخه طیف رنگهای مجاور یکدیگرند، مثل ترکیب رنگهای قرمز، قرمز - بنفش و بنفش. در این روش ترکیب رنگ هر اندازه محیط مورد نظر وسیع تر باشد، طیف رنگی و رنگهای مجاور انتخابی بیشتر است. برعکس با کوچک شدن محیط، رنگهای انتخابی محدود خواهد شد.
روش دوم، در ترکیب رنگها، نقطه مقابل روش اول است. دراین شیوه از رنگهای مکمل و رنگهای مقابل یکدیگر استفاده می شود، به عنوان مثال طراح از گیاهانی با رنگهای بنفش- زرد و یا قرمز - سبز در مجاورت یکدیگر استفاده می کند. این شیوه بیشتر در مواردی استفاده می شود که هدف طراح جلب توجه و نظر بینندگان به چشم انداز است.

 

دیدگاه طراحی شهری

استفاده فراوان از رنگهای تند و متفاوت در پروفیل در و پنجره تا شیشه های رفلکس با رنگهای تند و خیره کننده برای تک تک ما ملموس و آشنا اند. این رنگها بر سردرگمی فرد در فضا می افزایند، چرا که هر رنگ دارای پیام و دارای بار معنایی خاصی است. زمانی که بدون توجه به معانی نهفته در رنگها از آنها استفاده شود، محیط به مکانی ناراحت کننده و ناخوشایند برای فرد بدل می گردد.
رنگ که خود عنصری هویتی و عاملی برای تقویت خوانایی است، امروزه چنان در شهرها و محله ها به صورت تصادفی و سلیقه ای به کار گرفته می شود که بخشهای تازه ساز شهرهای ایران، تفاوت چندانی با شهر مشهد ندارند. این اغتشاش و بی نظمی و بی هویتی در همه جا یکسان است و تنها از همین جهت می توان میان شهرها تجانس و تشابه یافت.

این در حالی است که هر شهر، بسته به اقلیم، مصالح بومی، فناوری و منابع سلیقه و فرهنگ افراد، رنگ نماها، در و پنجره ها، مبلمان شهری، کف سازی، سقف و بام اصولا تمامی عناصر شهری به رنگهای خاصی محدود می شود که به نوعی شناسنامه رنگ شهر به شمار می آیند. از کنار هم گذاشتن این نمونه های رنگی می توان پالت رنگی شهر را کرد. رنگهای پالت رنگی شهر مطلوب در دامنه های مشخص و هماهنگ قرار دارند و اکثرا تناسبات رنگی با یکدیگر هستند.
رنگ یکی از عناصری است که در کنار نور، بافت، فرم و شکل بر ادراک بصری افراد از محیط تاثیر می گذارد؛ اما در عین حال شاید بیش از هر مقوله دیگری در طراحی، با آن به صورت تصادفی برخورد شود. رنگها دارای وزن ادراکی اند : رنگهای روشن سبک ترند و رنگهای تیره سنگین تر. رنگ سیاه در این مورد استثناست وخالی بودن را القا می کند. رنگهای متفاوت القاء کننده مسافت و فاصله نیز هستند. رنگهای گرم نزدیک تر حس می شوند و فضا را تنگ تر می کنند، در حالی که رنگهای سرد دورترند و فضا را وسیع تر نشان می دهند. در ضمن باید توجه داشت که چگونگی قرار گیری رنگها در کنار هم و نقشهای زمینه نیز بر این ابعاد تاثیر می گذارند. ادراک رنگی در مجموع به سه عامل بستگی داردشرایط محیطی که رنگ در آن دیده می شود خصوصیات سطح جسم منعکس کننده مانند بافت و توانایی آن برای جذب یا انعکاس نور،توانایی فرد برای ادراک رنگها.

روان شناسان مطالعات زیادی بر روی تاثیر رنگ و نور بر ادارک ما از فضا و زمان انجام داده اند. همگان از تاثیر رنگ بر حس وزن سبکی و سنگینی ، دما گرمی و سردی فاصله دوری و نزدیکی و ابعاد بزرگی و کوچکی آگاه اند. حتی مقیاس زمان نیز در فضاهای دارای رنگهای مختلف، متفاوت است. برای مثال، شنوندگان سخنرانی در یک سالن آبی رنگ، آن را طولانی و کسل کننده می یابند، در حالی که همان سخنرانی در یک سالن سرخ رنگ، هیجان انگیز و کوتاه تر ارزیابی می گردد.
مجموعه این عوامل باعث می شود تا صرف نظر از سایر عوامل محیطی و خصوصیات فضایی، دو فضای یکسان با ترکیبات رنگی مختلف تاثیرات کاملا متفاوتی را بر ادراک انسان بگذارند.

 

رنگ آمیزی مبلمان شهری

شهرهای امروزی با پیشرفت علم و دانش و تکنولوژی همراه شده ولی در راستای این پیشرفت هنوز به صورت گذشته سرزندگی و هویت دیده نمی شود.

یکی از عناصری که میتواند هویت سرزندگی و به طور کلی سامان بخشی به فضای شهری را به عهده داشته باشد و کیفیت و کارایی زندگی را در شهر ارتقاء دهد مبلمان شهری است  که در واقع مجموعه وسیعی از وسایل، اشیا، دستگاه ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری تلقی می شود که چون در شهر و خیابان و در کل در فضای باز نصب شده اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده اند. نحوه چیدمان فضای سبز، آرایش ساختمان ها با نمای سنتی یا یکسان، وجود درختان مناسب در یک خیابان، نحوه قرار گرفتن تیرهای چراغ برق، باجه های تلفن، کیوسک های فروش روزنامه، ایستگاه های اتوبوس و مهم تر از آن حفظ نمادهای قدیمی و سنتی یک شهر که  نقش موثری در افزایش روحیه اجتماعی ایفا می کنند.

 در قدیم هویت سنتی و قدیمی شهر همواره باعث لذت بخش بودن کیفیت بصری میشدند. مبلمان شهری نیز یکی از عناصری است که میتوان بوسیله ی آن هویت شهر و خوانایی شهر را بخوبی در شهرهای امروزی تعریف کرد. البته در صورتی که با توجه به ویژگیهای آن بخوبی به کار برده شود. مبلمان شهری را میتوان دارای ویژگیهایی دانست. با رعایت این ویژگیها میتوان به اهداف اصلی استفاده از مبلمان شهری رسید. یکی از ویژگیها رنگ است. رنگها امروزه در شهرهای ما به صورت گسترده به کار برده شده اند و انواع و اقسام رنگها را میتوان در شهرها دید. اما از رنگها در اکثر شهرهای ایران از جمله مشهد بدون هیچ گونه برنامه ریزی استفاده شده و اصلا توجهی به همنشینی، هماهنگی، تضادها، و ترکیب رنگی عناصر شهرها نشده است.

به طور خاص نیز میتوان گفت که رنگ در مبلمان شهری، شهرهای ما بدون هیچ ضابطه و استانداردی و بدون هیچ برنامه ی تدوین شده ی مناسبی به کار برده شده است که نشئت گرفته از عدم توجه به رنگ آمیزی مبلمان شهری است.

در کنار بدون برنامه بودن ونداشتن ضابطه و استاندارد، رنگها در مبلمان شهری بدون توجه به تأثیرات بصری و روانی آنها به کار برده میشوند. همچنین رنگهای مختلف و ناهماهنگی را در کنار یکدیگر، که پیامد آن سردرگمی در فضا و عدم خوانایی است میتوان مشاهده کرد و به طور کلی به کار بردن رنگهای متفاوت و ناهماهنگ با زمینه و پالت شهر به صورت سلیقه ای توسط افراد و مسئولان که تأثیر نامطلوبی بر هویت و خوانایی شهر دارد، مسائل عمده و اساسی در مواجهه با مبلمان شهری و رنگ آمیزی دانست.

اهمیت رنگ در تقویت هویت شهری و خوانایی محیط و در ایجاد فضاهای شهری سرزنده و شاداب و القای حس مکان و فضا و حس وحدت در کنار مبلمان شهری در شهر حائز اهمیت است و همچنین تأثیرات روانی بر روی افراد و ایجاد کیفیتهای فضایی نیز از ضرورتهای استفاده از رنگ در مبلمان شهری است. از نظر کارشناسان شهرسازی و معماری:  رنگ به عنوان یکی از عناصر تلطیف کننده محیط می تواند تاثیرات بسیاری در هویت بخشی و خوانایی محیط به وجود آورد. باید توجه داشت که نمی توان همه جای شهر را به شکل یکسان و یکدست رنگ آمیزی کرد. با توجه به اینکه مبلمان شهری در بیشتر کشورهای دنیا از عناصر خوانای محیط محسوب می شود، رنگ این عناصر هم می تواند جزئی از هویت و خوانایی محیط شوند. گاهی باید برخی از عناصر مبلمان مانند سطل های زباله، صندوق های پست و کیوسک های تلفن به شکل واحد رنگ شوند اما الزامی برای متحد بودن رنگ بقیه عناصر وجود ندارد و شرایط فرهنگی و بافتی هر منطقه در تعیین نوع و جنس رنگ تعیین کننده است.

گفتنی در مورد انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان شهر، بسیار است. به گفته بسیاری از کارشناسان رنگ پیش از بافت، فرم و مواد مصرفی دریافت میشود و به همین دلیل اثرش بیشتر است. ولی در این میان آنچه که ضروری است، حرکت منسجم تمامی عناصر یک طرح به سوی هماهنگی با محیط است. رنگ باید جزئی از کل فرض شود، کلی که به سوی وحدت و یکانگی رو دارد. همچنین عامل دیگر، در گزینش رنگ، کاربرد محصول است. رنگ نباید برای دوره‏ای کوتاه و تنها به قصد جلب نظر رهگذاران به کار رود. به طور مثال، ممکن است گزینش زباله‏دان‏هایی به رنگ زرد روشن در ابتدا حتی با محیط هم هماهنگ باشد و انتخاب جالب وجسورانه‏ای به نظر برسد، اما به طور یقین بعد از شش ماه که زباله‏دان بارها از آدامس‏های جویده، کاغذهای چسبناک شکلات و از این قبیل خوراکیها پر و خالی شد و لکه‏های مختلف رنگی گرد تا گرد آن را فرا گرفت، در آن انتخاب تجدید نظر میشود. در این باره برخی معتقدند که وجود رنگهای روشن بر پیکر مبلمان شهر در بسیاری موارد باعث تشخیص سریع آنها از محیط میشود و کیفیت و کمیت استفاده از آنها را افزایش میدهد. این تفکری است که بسیاری را به گمراهی کشانده است. شهروند وظیفه‏شناس و مسئوولی که تکلیف خود را دربرابر محیط زندگی خویش می‏داند، رنگ برایش تعیین کننده نیست. در عوض حتی با برجسته‏ترین رنگها و ترفندهای رنگارنگ نیز نمی‏توان از پرتاب زباله توسط آن که مقید به چیزی نیست در میان سبزه‏ها، خیابان و پیاده رو جلوگیری کرد. شاید یکی از راه‏های برخورد با این معضل، اجرای قوانین موثرتر و ترویج فرهنگ شهرنشینی باشد، به جای پیش افتاده‎‏ترین راه، یعنی تنوع رنگ محصول؛  در کنار رنگ عناصر، خود فضا نیز قابلیت‏های بالایی برای ترکیب‏های رنگی دارد.

 تشخیص یک رنگ در محیط به عواملی از جمله زمان دیدن، رنگ زمینه،‌رنگهای ثابت و منابع نور طبیعی و مصنوعی بستگی دارد، قرمز و نارنجی رنگهایی هستند که بیش از همه جلو می‏آیند و به اصطلاح پیش‏آمدگی دارند. پرتوهای ساطع شده از این رنگها بر تمرکز عدسی چشم تاثیر می‏گذارند و در شخص دوربینی ایجاد می‏کنند. رنگهای سبز و آبی، بر عکس چشم را نزدیک بین می‏کنند، چرا که این دو رنگ به عقب رفتن و عمیق شدن تمایل دارند. زرد و ارغوانی در این خصوص خنثی هستند، نه پیش می‏آیند و نه عقب می‏نشینند. به طور کلی رنگهای گرم قرمز، صورتی، زرد و نارنجی در نخستین سالهای زندگی انسان برای وی بسیار مهم هستند. در حالی که در دوران بلوغ، آبی، قرمز و سبز غالب هستند.

 برای چیدمان‏هایی جسورانه و پویا، محیط‏های روشن، بهترین هستند و رنگهای اصلی و غنی در چنین فضاهای درخشانی، بیشتر رایجند.

برای محل‏هایی که کارهای فیزیکی و فکری در آن جا انجام میشود، رنگهای عمیق و ملایم، انتخاب‏های بهینه هستند. از تونالیته بیشتر باید در مناطق معتدل استفاده کرد. در مناطق استوایی، این تدبیر توفیقی به دنبال نخواهد داشت. سفید خیره کننده است وبه سادگی کثیف میشود. رنگ بسیار سفید برای سطوح نباید به کاررود.

 خاکستری با هر رنگی هماهنگی دارد. رنگهایی با رنگمایه کم برای محیط‏های فعال و پر جنب و جوش مناسب ترند. رنگهای قوی‏تر به منظور تاکید و بر انگیختن به کار میروند.
 میان 16 تا 35 سالگی، رنگها دربهترین و دقیق‏ترین وضع خود درک میشوند. خردسالان و سالخوردگان مهارت کمتری در تفکیک و تشخیص رنگها دارند و برای سنین بالای 55، سرعت تفکیک رنگها رو به وخامت می‏گذارد.

 توجه به شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر برای طراحی و درک رنگهای غالب، در گزینش رنگ بسیار موثر است. برخی از مبلمان شهری مانند کیوسک تلفن و صندوق پست از استانداردهایی برای رنگ پیروی می‏کنند که رعایت آنها الزامی است.

یکی از عناصری که میتواند هویت سرزندگی و به طور کلی سامان بخشی به فضای شهری را به عهده داشته باشد و کیفیت و کارایی زندگی را در شهر ارتقاء دهد مبلمان شهری است  که در واقع مجموعه وسیعی از وسایل، اشیا، دستگاه ها، نمادها، خرده بناها، فضاها و عناصری تلقی می شود که چون در شهر و خیابان و در کل در فضای باز نصب شده اند و استفاده عمومی دارند، به این اصطلاح معروف شده اند. نحوه چیدمان فضای سبز، آرایش ساختمان ها با نمای سنتی یا یکسان، وجود درختان مناسب در یک خیابان، نحوه قرار گرفتن تیرهای چراغ برق، باجه های تلفن، کیوسک های فروش روزنامه، ایستگاه های اتوبوس و مهم تر از آن حفظ نمادهای قدیمی و سنتی یک شهر که  نقش موثری در افزایش روحیه اجتماعی ایفا می کنند.

تصور دنیایی بدون رنگ برای هیچ یک از ما ممکن نیست. در محیط شهری رنگ را همه جا می توان دید؛ در بدنه و نمای ساختمانها، پوشش بام، کف سازی ها، مبلمان شهری، فضا ی سبز، خودروها و حتی آسمان شهر و نیز رنگ آمیزی لباس افراد که همگی نقش مهمی در تعیین چهره رنگی شهر دارند. در جامعه ما رنگ های تیره و کدر، رنگ های غالب هستند که مسلما شهرهای ما را متفاوت از شهرهایی می کند که مردم آن تمایل به رنگ آمیزی های تند و شاد دارند. که قطعا نیازمند بازنگری اساسی مبلمان شهری و رنگ آمیزی شهری است

 

نکات جالب جغرافیای

1-              دریاچه های کوهستانی ایران عبارتند از : سبلان، گهر،‌ ولشت

2-            منشاء تشکیل جزیره خارک وجود صخره های مرجانی می باشد.

3-            منشاء تشکیل جزیره هرمز وجود گنبدهای نمکی است.

4-            طول سواحل دریای خزر حدوداً 680 کیلومتر است.

5-            طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان حدوداً 2000+ کیلومتر است.  (که جمعاً با طول سواحل دریای خزر حدود 2810 کیلومتر می شود.

6-            قدیمیترین سرو ایران و شاید هم جهان با قدمت حدود 4000 سال به گفته کارشناسان ژاپنی در شهر ابرکوه در استان یزد قرار دارد.

7-              معروفترین شهر ایران و جهان با معماری خشتی و گلی، شهر یزد واقع در ایران مرکزی می باشد.

8-             غار کوه ارنان که در آن آثار مربوط به انسانهای اولیه به صورت نقشه های ترسیم شده دیده می شود در جنوب غربی یزد واقع شده است.

9-       بر اساس قطعنامه کنفرانس رم در سال 1963 یک گردشگر کسی است که سفر او حداقل 24 ساعت و حداکثر 3 ماه طول بکشد.

10-        جغرافیای جهانگردی روابط انسان  با محیط گردشگری در هنگام فراغت،‌ و اثرات متقابلی که بر روی هم می گذارند را مطالعه می کند.

11-         شهر پترا با دیوارهای سرخ رنگ و با تاریخی بسیار قدیمی در اردن واقع شده است.

12-      مسجد کبود تبریز به فیروزه جهان اسلام معروف بوده است. این مسجد فاقد حیاط و دارای 2 شبستان تابستانه و زمستانه بوده است.

13-     ربع رشیدی در NE تبریز و توسط خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی ساخته شده است.

14-       یخدان کوثر در حوالی شهر بیدخت در جنوب استان خراسان واقع شده است.

15-      قدیمی ترین قنات ایران (فعلاً خشک شده) موسوم به قنات زارچ است با قدمت 2000 سال.

16-       نام قدیم جیرفت دقیانوس است.  البته این شهر موسوم به هند ایران نیز هست.

17-      اولین تصفیه خانه آب در چغازنبیل قرار گرفته است.

18-          منشاء جزایر کیش، خارک و خارکو مرجانی است.

19-       منشاء‌ جزایر هرمز،‌ هنگام و ابوموسی گنبد نمکی می باشد.

20-     منشاء غارهای ایران 1- رسوبی (عمدتاً آهکی)، 2-  ولکانیک، 3- دست کن (ساخته شده به دست انسان)، 4- نمکی است.

21-      آستانه آسایش برای گردشگران دمای 22-18 درجه سانتیگراد است.

22-    اردستان تنها منطقه ای در ایران و جهان می باشد که دارای قنات دوطبقه است.

23-     مهمترین عامل تحول در صنعت گردشگری پس از انقلاب صنعتی در اروپا اختراع لوکوموتیو و توسعه خطوط راه آهن بود.

24-         ایران با دارا بودن ارتفاع متوسط 1250 متر جزو شش کشور مرتفع جهان محسوب می شود.

25-     عمده راههای تاریخی و باستانی جهان عبارتند از :‌ راه ادویه، راه لعل،‌ راه شاهی و راه ابریشم.

26-    میزان متوسط بارندگی سالانه کشور برابر یک سوم بارندگی استاندارد جهانی می باشد.

27-      پردوام ترین و پرقدرت ترین باد محلی ایران باد 120 روزه سیستان است.

28-     زمان و برف مورد نیاز برای پیست های اسکی به مدت چهار ماه و به میزان 60-40 سانتمیتر برف است.

29-     دهه 1970 موسوم به عصر طلایی توریسم بود.

30-      دهه 2010-2000 موسوم به دهه اکوتوریسم است.

31-      تعداد آثار ثبت شده ایرانی در یونسکو 9 مورد است، شامل : 1- پرسپولیس، 2- پاسارگاد، 3- میدان نقش جهان اصفهان، 4- چغازنبیل، 5- ‌کتیبه بیستون، 6- گنبد سلطانیه، 7- تخت سلیمان، 8- بم و 9- قره کلیسا.

32-    قلعه تیس که یادآور اشغال پرتقالیها در قرن 16 می باشد در حوالی بندر چابهار قرار گرفته است.

33-   غار قوری قلعه در حدفاصل کرمانشاه به پاوه قرار داشته و طویل ترین غار ایران است.

34-     غار پرو PARRO در کرمانشاه از عمیق ترین غارهای ایران و جهان است،‌ به عمق 720 متر و با 26 چاه موسوم به اورست.

35-    غار کتله خور در استان زنجان واقع است.

36-     غار علیصدر در همدان قرار دارد.

37-     غارهای گل زرد و رودافشان در استان تهران و در مرز با استان مازندران قرار دارند.

38-      یک نوار ساعتی معادل 15 درجه و هر درجه معادل 4 دقیقه می باشد.

39-    قدیمی ترین کلیسای ایران موسوم به ننه مریم در ارومیه قرار دارد.

40-     طول خط راه آهن سراسری شمال-جنوب کشور، بندر ترکمن به بندر امام 1398 کیلومتر است.

41-      تعداد جزایر ایرانی قابل سکونت در خلیج فارس 16 جزیره می باشد.

42-    جزیره شاهی سابق یا اسلامی بزرگترین جزیره در دریاچه ارومیه است.  این جزیره مسکونی می باشد.

43-    سویس بهشت اسکی بازان جهان به شمار می رود.

44 -سواحل هاوایی (جزایر) به بهشت موج سواران معروف است.

45- دریاچه گهر (بصورت دو دریاچه کوچک و بزرگ) در دامنه های زاگرس واقع شده است.

46- دریاچه های زریوار در مریوان،‌ گهر در لرستان، نیریز در فارس و پریشان در فارس واقعند.

47- گروه های مهم آب معدنی و گرم ایران عبارتند از : چشمه های آهن دار،‌ به خصوص در منطقه سنقر و اطراف ماسوله /چشمه های گوگرددار یا سولفوره، مثل گنو و غیره (اطراف آتش فشان ها)/ چشمه های کلراته/چشمه های کربناته،‌ که مهمترین آنها در تخت سلیمان قرار دارد.

48- پنج منطقه عمده تمرکز چشمه های آبگرم معدنی ایران عبارتند از :‌ سرعین، آبسک، آب گرم قزوین، محلات و گنو بندر عباس

49--نام فتحعلی شاه قاجار به دستور وی برروی الماس معروف دریای نور حک گردید و این کار سبب کم شدن ارزش فوق العاده ان شد..

50- نام تبریز در زمان مارکوپولو توریس بود.

"تدوین گروه جغرافیا ناحیه 2"

نکات جغرافیایی جالب

 

انسان در قطب شمال هرگز دچا ر سرماخوردگی نمی شود. در قطب، نه تنها دچار آنفولانزا نمی شویم، بلکه از بیماری هایی که با ویروس و میکروب انتقال پیدا   می کنند نیز در امانیم. در این منطقه از زمین، هوا به قدری سرد است که هیچ نوع موجود زنده ی میکروسکپی نمی تواند زنده بماند.

 

باران باعث از بین رفتن رطوبت زمین می شود. برای تولید باران، رطوبت هوا گرفته شده، در ابر های بارانی متمرکز می شود.اگرچنین نبود، رطوبت همه جا را   می گرفت و ما همیشه غرق در رطوبت و عرق بودیم و زمین همواره لزج و لغزنده بود، درست مثل حمام بخار.

 

هوا درسیبری چنان سرد است که بخار هوای موجود در بازدم انسان در هوا منجمد شده و با صدای خاصی به زمین می افتد.

 

نور خورشید فقط تا عمق 400 متری آب نفوذ می کند.

 

در هر جزر و مد وزن ما اندکی تغییر پیدا می کند.

 

 ازکتاب: خواندنی های کوتاه علمی

 

 نوشته: اودای لعل * ترجمه: پریسا همایون روز

 

نکات کلیدی در کار با آفیس 2007

اگر به بعد از یک مدت طولانی کار با نرم افزارهای آفیس با سبک و سیاق نسخه های آفیس 98 تا 2005 و امثال اینها، به ناگاه با دریافت نسخه ی آفیس 2007 دچار سردرگمی و یا نگرانی شده اید، به شما توصیه می کنیم متن زیر را حتما بخوانید. چرا که با خواندن آن می توانید چند نکته و ترفند کلیدی را در مورد آفیس 2007 فرا بگیرید. مهارت هایی که می توانند کمک های خیلی خوبی به شما بکنند.هنگامی که مایکروسافت Office 2007 را در سال گذشـته عرضه کرد، بسیاری از کاربران تغییـرات متعددی که در آن پدید آمده بود را پذیرا شدند. چـشم‌گیرترین تغییر در این نسخه از Office، نواری است که پوشـیده ماندن آن از چشم‏‏ها، غیر ممکن به نـظر می‏رسد. کسـب مهارت در استفاده از این نوار، برای بسیاری از کاربران به مهم‏‏ترین چالش در این نسخه بدل شده است.اگرچه ویژگی‏‏هایی که در این مقاله ذکر شده ماننـد نـوار ابـزار و رابـط کاربر جدید آن، خودنمایی نمی‏کنند، اما مطمئناً می‏‏توانند کمک بزرگی برای کاربران باشند.مشکل عدم سازگاری را برطرف سازید
کاربرد: برنامه‌های Word ،Excel و PowerPoint

اگر پس از انتخاب نسخه 2007، سروکارتان با افرادی باشد که از نسخه‏‏های قدیمی Office استـفاده می‏کنند، قادر به شراکت اسناد با آنها نخواهید بود؛ چرا که این نسخه‏‏ها، فایل‏های Office 2007 را باز نخواهند کرد. خوشبختانه می‏‏توانید از برنامه‏های Office 2007 بخواهید فایل‏‏های را شما در قالب Office 2003، ذخیره کنند.این فرآیند در تمامی برنامه‏های Office یکسان است. ابتدا، روی دکمه Office (دایره‏‏ای که دارای لوگوی Office اسـت و در بالای گوشه سمت چپ پنجره هر یک از برنامه‏ها دیده می‏شود) کلیک کنید. در انتهای منوی باز شده، گزینه Options مـربـوط به آن را برنامه‏ را انتخاب کنید (برای مثال Word Options). پـنجره‏‏ای حاوی گزینه‏های قابـل پیکربنـدی ظاهر خواهد شد. در فهرست واقع در سـمت چپ، روی گروه Save کلیک کنید. در فهرسـت بازشوی Save files in this format، قالب قدیمی Office 2003 را برای برنامه‏ خود انتخاب و برای قطعی کردن آن، روی دکمه OK کلیک کنید.اگر در سمت دیگر این داستان قرار دارید یا به‏‏ عبارت دیگر، باید اسناد تولیـد شـده در Office 2007 را در نـسخه قدیمی Office XP یـا Office 2003 بـاز کنـیـد، می‏‏توانـیـد بـرنـامـه رایـگان Microsoft free Office Compatibility را کـه بــه ایــن نسـخه‏‏های قدیمی، توانایی باز کـردن قالب جدید را می‏‏دهد، از سایت مایکروسافت دریافت کنید.
ذخیره فایل‏ها با قالب PDF
کاربرد: برنامه‌های Word ،Excel ،Access ،PowerPoint و Visio
شغل بسیاری از افراد ایجاب می‏کند که یک نـسخه از کار خـود را در قالـب PDF) Portable Document Format) ذخـیـره کنـنــد. Office 2007 ویــژگی‏‏ Save As PDF را بـرای انـجام ایـن ‏کار در اخـتیار می‏گذارد. امـا ایـن ویـژگی ارزشمند، تا هـنگامی که مـراحلی را بـرای فـعال کـردن آن پـشت سـر نـگذاریـد، در دستـرس نـخـواهـد بـود. ویـژگی‏‏ Save As PDF را می‏‏تـوان با دریافت یک برنـامه ساده از مایـکروسافت، به تـمام بـرنامـه‏های Office 2007 اضافه کرد.پس از نصب ویژگی‏‏ Save As PDF، آن ‏‏را در مـنوی Office خواهید یافت. برای استفاده از این ویژگی‏‏، روی دکمه Office (در بالای گوشه سمت چپ پنجره) در هر یک از برنامه‏ها که قصد استفاده از آن را دارید، کلیک کرده و سپس گزینه‏های Save As یا XPS را انتخاب کنید.
غیرفعال کردن نوار ابزار
کــاربـــرد: بـرنـامـه‌هـای Word ،Excel ،Access و PowerPoint
نوار ابزار Office 2007 که عمـلکردهای مـخـتلـف را در زبانه‏‏های متفاوت گروه‏‏بنـدی کرده، انباشـته از ویـژگی‏‏های سودمند است. اندازه این نـوار، بسیار بـزرگ است و فضای زیادی را اشغال می‏کند. اما می‏‏توانید هنگام کار با اسناد طولانی Word یا یـک بانـک اطلاعات لبریـز از داده‏‏های Access، آن ‏‏را به طور موقت از سـر راه خود بـردارید. کافی اسـت روی عنوان یکی از زبانه‏‏ها که در بالای نوار جای دارند، دابل کلیک کنید تا این نوار به اندازه‏ای که تنها نشان دهنده عنوان زبانه‏‏ها است، کوچک شود. دابل کلیک مجدد روی یکی از این عناوین، نوار ‏‏را به حالت اولیه باز می‏‏گرداند.از این نوار می‏‏توانیـد در انـدازه کوچـک شـده آن نیز استفاده کنید. اگر روی هر یک از عناوین کلیک کنید، نـوار اصلی تنها به مدتی که بتوانید یکی از گزینه‏های آن ‏‏را انتخاب کنید، ظاهر شده و سـپس از سـر راه کنـار خـواهـد رفـت. اگـر اسـتفاده از صـفحه کلید را بـرای صـدور فـرمان‏‏ها ترجـیح می‏‏دهیـد، می‏‏توانید با فشار کلید Alt، ایـن نوار را به طور موقت احضار کرده و سـپس کلیـد حروف اول عـنوان زبانه و فرمان مورد نظر را فشار دهید (برای مثال، بـرای اجرای فرمان Spelling در برنامه‏ Word، ابتدا کلید Alt و سپـس کلیدهای R (بـرای عنوان زبانه Review) و S (برای فرمان Spelling) را فـشار دهیـد. پـس از انـتخاب فرمان مورد نظر، نوار بار دیگر ناپدید خواهد شد.
استفاده از MINI-BAR
کاربرد: برنامه‌های Word ،Excel ،Access ،PowerPoint و Outlook

قالب‏‏بندی متن یکی از رایج‏‏تـرین اعمال در هر یک از برنامه‏های Office است. نوار ابزار می‏‏تواند این ‏کار را به راحتی برای شما انجام دهد، اما جایگزین سریع‏‏تری نیز برای آن وجـود دارد: نوار کوچک شناور Office.برای مشاهده و استفاده از ایـن نوار کـوچک، مـتنی را (در یک سنـد Word، در یک خانه از یک صفـحه گستـرده Excel یا در یک ناحیه از بانک اطلاعات Access) انتـخاب کنید. هنگامی که ماوس خود را روی متن انتخاب شده حـرکت دهید، نوار ابزاری با دکمه‌های تغییر قلم، انـدازه و رنـگ متن و همچنین چند گزینه دیگر، مشاهـده خواهید کرد. استفاده از ایـن نوار کوچک، باعث کاهش زحمـت جست‌وجوی فـرمان‏‏ها در نوار اصلی خواهد شد.
استفاده از شمارشگر کلمات
کاربرد: برنامه Word

در Office 2003، بـرای شـمارش کلـمات در سـند جاری، مجبور به استفاده از منوی Tools بودیـد.
در Word 2007، تـعداد کلمات در نوار وضعیت ظاهر شده و با ادامه تایپ، در هر لحظه تعداد کلمات نمایش داده می‏شـود. اگر بخشی از سنـد خود را انـتخاب کنید، دو بـخش از اطلاعات نمایش داده خواهد شد: تعداد کلمات در بـخش انتخاب شـده و تـعداد آنها در تمامی سند.
درج بخش‏‏های سریع
کاربرد: برنامه‌ Word|
ایـن نـکته، کاربران پـر و پا قرص Office را بسیار تحت تاثیر قـرار خـواهد داد. عـبارت Sticky Quote را در یـک سـند Word تایپ کرده و کلید F3 را فشار دهید. متن شما ناپدید شده و یـک کادر شناور صورتی رنگ، شبیه به یک یادداشت چسبان، به جای آن ظاهر می‏شود.این ترفند عجیب تنها یکی از Quick Parts رایج در Word است. (بـرای مـشاهده فهـرست کامـل اسامی Quick Parts، بـخش Text را در زبانـه Insert یافته، روی Quick Parts کلیک کرده و سپس گزینه Building Blocks Organizer را انتخاب کنید.) احتمالاً مـوارد جالـب بـسیاری در فـهرست Quick Parts خـواهید یافـت. بـرای مثـال، Confodential 1، که چـاپ کم‌رنگی از کلمه CONFIDENTIAL را در زمینه متن سند جاری شـما وارد می‏کـند. هـمچنین می‌توانید خودتان نمونه‌ای را ایجاد کنید. برای انجام این‏ کار، بخشی از یک محتوا (از یک کلمه مفرد تا متنی شامل چند پاراگراف قالب‏‏بندی شده به همراه تصویر) را انتخاب و کلیدهای Alt + F3 را فشار دهـیـد. کـادر مـحاوره‌ای Create New Quick Part ظاهر می‏شود. در این کادر محاوره‌ای می‏‏توانید بـه Quick Part خود نامی اختصاص داده و تعیین کنید که آیا باید پاراگراف یا صـفحه خاص خود را اشغال کند (یا در میان متنی که در حال تایپ آن هستید، ظاهر شود).پس از پایان تولید این Quick Part، می‏‏توانیـد با تایـپ نامی که برای آن انتخاب کرده‏ایـد و فـشار کلیدهای Alt + F3، آن را در هر سند Word وارد کنید.

 

نکات مهم در مورد هارددیسک و پارتیشن‌بندی آن

پارتیشن بندی به بیانی ساده، عبارت است از تقسیم کردن فضای هارد دیسک به دو یا چند قسمت به طوری که هر یک ازاین قسمتها ازدید ویندوز همانند یک هارد دیسک مستقل عمل میکنند. امروزه بالا رفتن فضای هارد دیسک هایی که برای کامپیوترها خریداری می شود. پارتیشن بندی را امری تقریبا ضروری کرده است، چرا که چند دیسک کوچک، بهتر از یک دیسک بزرگ اطلاعات را نگهداری می کنند. امروزه بسیاری از کامپیوترها به هارد دیسکی با ظرفیت بالا مجهزند اما از این فضا به نحو مناسب استفاده نمی شود. معمولا اطلاعات خود شما، فایل ها و برنامه های ویندوز در کنا رهم روی درایو C می نشینند و اگر اتفاقی برای سیستم بیفتد، هم چیز با هم از بین می رود. اما با تقسیم بندی هارد به دو یا چند تکه، در واقع دو یا چند درایو مستقل از هم دارید، که خراب شدن یکی،هیچ تاثیری روی اطلاعات بقیه درایوها نمی گذارد.بدین ترتیب. می توانیدفایلهای اطلاعاتی خود را از فایل های برنامه ای ویندوز جدا کرده و اسناد، عکس ها و فیلم های خود را حت در صورت از کار افتادن ویندوز حفظ کنید.
یک راه حل: بک آپ
یکی از دلایلی که بسیاری از کاربران به خاطر آن از سیستم خود به طور کامل بک آپ نمی گیرند این است که جایی برای نگهداری فایل بک آپ ندارند. بک آپ گرفتن روی سی دی هم وقت گیر است و هم اگر قرار باشد به طورمنظم این کار را بکنید، خیلی زحمت دارد.اما بک آپ گرفتن روی هارددیسک، هم سریع است، هم آسان و هم بی دردسر . البته بعید است که همه روی سیستم خود دو هارددیسک داشته باشند،اما خوشبختانه اگر دو پارتیشن داشته باشید ، میتوانید از دومی به عنوان بک آپ پارتیشن اول استفاده کنید. در این حالت میتوانید کل ویندوز را روی پارتیشن دوم بک آپ بگیرید تا هر وقت ویندوز از کار افتاد یا دردسر درست کرد ظرف کمتر از نیم ساعت ، آن را با تمام برنامه ها و نرم افزارهایش برگردانید. البته توجه داشته باشید که این کار شما را از خطر آسیب دیدگی فیزیکی هارد نجات نمی دهد،یعنی اگر هارددیسک به طور فیزیکی اشکال پیدا کرد و قابل استفاده نبود دیگر نمی توانید از بک آپ خود استفاده کنید. به همین دلیل همیشه بهتراست روی سی دی هم یک نسخه بک آپ داشته باشید. اگر می خواهید درک بهتری از نحوه پارتیشن بندی هارد داشته باشید ، باید ابتدا با خود هارد دیسک به صورت پایه ای آشنا شوید. در بخش سخت افزار تالار میکرورایانه توضیح کامل هارد دیسک است.هارددیسک به صورت فیزیکی از چند دیسک مغناطیسی تشکیل شده است که در فواصل بسیار کوچک روی همدیگرانباشته شده اند ویک محور مرکزی آنها را در جای خود ثابت نگه می دارد.این صفحات حول این محور می چرخند و می توانند اطلاعات مغناطیسی را در هر دو روی خود ثبت کنند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی صفحات هدهایی تعبیه شده اند که قابل حرکت هستند. برای درک بهتر موضوع، دستگاه های گرامافون را در نظر بگیرید که یک صفحه داخل آن می چرخد و هد روی صفحه گذاشته می شود. منتها این مقایسه خیلی هم درست نیست؛ چرا که در گرامافون فقط یک هد وجود دارد که آن هم با صفحه تماس فیزیکی دارد. در حالی که درهارد دیسک چنین نیست ( برای هر صفحه یک هد گذاشته شده و تماس فیزیکی هم ندارند ) دیگر این که هد، در گرامافون به صورت مارپیچی به طرف مرکز صفحه حرکت می کند. در حالی که در هارد دیسک، هدها با آزادی کامل به جلو و عقب می روند. چرش صفحات و جلو- عقب رفتن هد،باعث می شود که هر نقطه از دیسک قابل دسترسی باشد.
نکات فرمت کردن

برای این که هارد دیسک قابل استفاده باشد،قبل از هر چیز باید فرمت شود.فرمت کردن هارد آن را به وضعیت« صفر» می برد تا اطلاعات روی آن قابل ذخیره و بازیابی شوند. معمولا سازنده هارد دیسک یک فرمت اولیه یا اصطلاحا «سطح پایین» روی هارد انجام می دهد وشما فقط باید فرمت سطح بالا روی آن انجام دهید تا سیستم فایلی روی آن قابل اعتماد باشد. فرمت سطح پایین ساختار فیزیکی اولیه دیسک را شکل می دهد.یعنی تراک ها، سکتورها و سیلندرها را می سازد. تراک مثل شیارهای روی صفحات گرامافون هستند. با این تفاوت که شیارها درصفحه گرامافون به صورت مارپیچی به مرکزصفحه منتهی می شوند، ولی در هارد دیسک، شیارها هم مرکزی هستند و هر چه به مرکز نزدیک تر می شویم، دایره کوچک تر می شود. هر شیار با یک خط فرضی که از مرکز صفحه بیرون کشیده شده ( شبیه به پره های چرخ یک دوچرخه) به چند سکتورتقسیم می شود. هر سکتور می تواند اندازه مشخصی از اطلاعات را نگهداری کند. هر چه از مرکز صفحه به طرف بیرون می رویم. سکتور بزرگ تر شده ودر نتیجه اطلاعات بی که شیارها هم روی صفحه وهم پشت صفحه تشکیل می شوند. به عبارت دیگر،پشت و روی صفحه قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارد. شیارهایی که از مرکز صفحه فاصله یکسانی دارند،در تمام صفحات تشکیل دهنده هارد دیسک از بالا به پایین سیلندر یا استوانه را تشکیل می دهند. بنابراین، هر هارد دیسک به تعداد شیارهای هر صفحه خود سیلندر دارد. با دسته کردن تعدادی از این سیلندرهایی که در مجاورت یک دیگر قرار دارند ، پارتیشن ساخته می شود.به عبارت دیگر وقتی هارد دیسک را پارتیشن بندی می کنید، در واقع قسمتهای لوله ای شکل را روی صفحات هارد جدا می کنید.قطر هر لوله بستگی به سایز پارتیشن شما دارد. مثلا در هارد دیسکی که فقط یک پارتیشن دارد، قطر این لوله به اندازه کل مساحت صفحه هارد دیسک است 
 فرمت منطقی

بعد از این که هارد دیسک خود را به چند پارتیشن تقسیم کردید، باید هر یک را به صورت منطقی ( logical ) فرمت کنید تا اطلاعات روی آن ها قابل ذخیره باشند.فرمت کردن منطقی هارد دیسک یا پارتیشن، سیستم فایل ( file system ) را روی آن سوار می کند ، سیستمی برای نگهداری و سازمان دادن به اطلاعات شما. برای درک فرض کنید بخواهید کتابخانه ای را بر پا کنید. ابتدا باید ساختمانی را که برای کتابخانه در نظرگرفته اید قفسه گذاری کنید تا کتاب ها داخل قفسه ها نگهداری شوند.بعد باید شیوه ای را برای مرتب کردن کتابها اتخاذ کنید تا دسترسی به هر کتاب به سرعت وسهولت امکان پذیرباشد.این شیوه می تواند به این صورت باشد که مثلا کتابها را به ترتیب حروف الفبای عناوین آنها پش سر هم داخل قفسه ها بگذارید. یا این ترتیب می تواند براساس مثلا نام نویسندگان باشد.قفسه بندی کتابخانه مثل پارتیشن بندیها هارد دیسک وشیوه انتخابی شما درنگهداری کتابها،مثل فرمت کردن منطقی هارد دیسک است. هیچ کتابخانه ای نمی تواند بدون قفسه بندی سیستم فهرست نویسی دوام بیاورد. سیستم عامل کامپیوتر هم بدون سیستم بایگانی قابل استفاده نیست.
پارتیشن بندی
فکر می کنم حالا درک روشنی از مسئله پارتیشن بندی داشته باشید. پس حالا باید دانسته های خود را به مرحله عمل برسانید. برای ساخت پارتیشن جدید هم می توانید از همان ابتدای کار هنگام نصب ویندوز اقدام کنید. هم می توانید بعد از نصب ویندوز به کمک برنامه های مخصوص پارتیشن بندی این کار را انجام دهید.روش اول باعث می شود کل هارد شما پاک و همه چیز از نو ساخته شود. بنابراین اگر از قبل اطلاعاتی رویهارد خود دارید که نمی خواهید از دست بدهید، باید از آن ها بک آپ بگیرید. سپس سی دی بوت ویندوز اکس پی را داخل درایو گذاشته و در برنامه Setup دستور العمل پارتیشن بندی هارد را دنبال کنید. برای کمک به شما، این دستورالعمل را در کادری جداگانه با تصاویر مربوطه توضیح داده ام. اگر نمی خواهید اطلاعات خود را با پارتیشن بندی از دست بدهید، بهتر است از نرم افزارهای مخصوص اینکار استفاده کنید. برنامه های زیادی دراین زمینه وجود دارند که به صورت رایگان از اینترنت قابل دریافت هستند، ولی تقریبا هیچ یک از آن ها نمی توانند سیستم NTFS را پارتیشن بندی کنند. سیستم NTFS نوعی سیستم بایگانی است که در کارایی ویندوزاکس پی نقش مهمی دارد. بنابراین بهتر است از نرم افزارهای جدی تر و معروف تر در این زمینه استفاده کنید. یکی از این نرم افزارها Partitions Magic نام دارد
تبدیل سیستم فایل
پبسیاری از ابزارهای پارتیشن بندی قابلیتی دارند که بدون از بین بردن اطلاعات می تواند سیستم بایگانی پارتیشن شما را تغییر دهد. اگر تا به حال از سیستم بایگانی FAT32 استفاده می کردید و هیچ دلیل خاصی برای داشتن این سیستم ندارید،بهتر است آن را به سیستم کارآمدتر NTFS تبدیل کنید. برنامه Partition Magicمیتواند این کار را بکند. یکی از خوبی های داشتن دو پارتیشن و جدا کردن ویندوز از اطلاعات شخصی شما این است که اگر مجبور شدید ویندوز را از نو نصب کنید، می توانید با خیال آسوده پارتیشن مربوط را فرمت کنید و به پارتیشنی که فایل هایتان را روی آن گذاشته اید،دست نزنید. خوبی دیگر این است که با استفاده از برنامه هایی که از هارد « تصویر » می گیرند ، می توانید تصویری از پارتیشن اصلی خود گرفته و روی پارتیشنی دیگرذخیره کنید. برنامه هایی مثل Drive image این کار را انجام می دهند. در این صورت، هر وقت ویندوزتان از کارافتاد و مجبور شدید از نو به نصب آن بپردازید، می توانید به جای این کار، تصویر پارتیشن حاوی ویندوز را بازیابی کنید.
درباره سیستم فایل بیشتر بدانید

سه نوع سیستم فایل معروف وجود دارد که هر کس به عنوان کاربر ویندوز باید باآن ها آشنا باشد. ابتدا FAT به وجود آمد که سر نام عبارت File Allocation Table است. این سیستم در DOS و ویندوز 95 استفاده می شد و به FAT16 نیز معروف است. FAT16 می توانست هاردهای حداکثر 2 گیگابایتی را فرمت کند. بعد از این سیستم ، FAT32 آمد که هارد های بالا تر از 2 گیگا بایت را هم می توانست فرمت کند. با ظهور ویندوز NT و بعد ازآن 2000 ، سیستم بایگانی NTFS به وجود آمد. این سیستم به لحاظ کارآیی بسیار بهتر از هر دو FAT عمل می کند وهاردهای تا چند ترابایت را می شناسد. انتخاب سیستم بایگانی کار ساده ای است،همیشه NTFS را انتخاب کنید، مگر این که برای انتخاب FAT دلیل خاصی داشته باشید. مثلا اگر در شبکه ای هستید که بعضی کامپیوترهای آن ویندوز 98 دارند، مجبورید از FAT استفاده کنید. چون ویندوز 98 سیستم NTFS را نمی شناسد.
عمل پارتیشن بندی

اگر پاک شدن اطلاعات برایتان مهم نیست، همان سی دی نصب ویندوز اکس پی برای پارتیشن بندی هاردکفایت می کند. اما نرم افزارهای مستقلی وجود دارند که بدون از بین بردن اطلاعات این کار را برای شما انجام می دهند. Partition Magic8 محصول شرکت Power guest یکی از بهترین آن هاست. محیط این برنامه خیلی شبیه Windows Explorer است و ویزاردهایی دارد که کار را بسیار آسان کرده اند، با چند کلد می توانیدهارد دیسک خود را به چند پارتیشن تقسیم کنید. اگر چه این برنامه اعلام کرده که در پارتیشن بندی هارد به اطلاعات شما دست نمی زند،اما منطق حکم می کنید که از اطلاعات مهم خود بک آپ بگیرید، چون روی هیچ چیز نمی توان حساب کرد. مثلا اگر هنگام کار این برنامه،برق قطع شود.به احتمال زیاد اطلاعات را از دست خواهید داد. برای تقسیم یک هارد به دو پارتیشن ابتدا اندازه پارتیشن اصلی را تا ان جا که حجم اطلاعات روی آن اجازه می دهد، کوچک کنید. سپس در محل خالی شده، یک پارتیشن جدید ایجاد کنید. بعد از انجام این تنظیمات دکمه Apply را بزنید تا کار عملا آغاز شود. 

 

نکات و ترفند ویندوز: برقراری ارتباط موبایل و لپ تاپ 

با رایانه‌تان تماس تلفنی بگیرید و به تماس‌هایتان جواب دهید !
تصور کنید در حال کار با لپ‌تاپتان هستید و تلفن همراه‌تان زنگ می‌خورد . مجبورید دست از کار با کامپیوتر بکشید و با تلفن‌تان صحبت کنید .
اما احتمالا خبر ندارید که در ویندوز۷ می‌توانید به جای این کار با کامپیوترتان به تلفن‌ها پاسخ دهید !
برای این کار شما تنها نیاز به یک رایانه دارید که دارای بلوتوث باشد.
با انجام تنظیمات کوچکی در ویندوز ۷ می‌توانید از میکروفون و اسپیکر لپ‌تاپتان (یا کامپیوتر شخصی) به جای هندسفری موبایل استفاده کنید .
در این حالت گوشی شما زنگ میخورد و همان طور که در حال کار با کامپیوتر هستید و بدون اینکه دست به تلفن همراهتان بزنید با استفاده از رایانه‌تان به تماس‌ها پاسخ می‌دهید و با دوستانتان صحبت می‌کنید . تلفن همراه‌تان هم میتونه ۱۰ها متر دورتر از رایانه‌تان باشد …

در این حالت صدای طرف مقابل ، از اسپیکر‌های رایانه و صدای شما هم از طریق میکروفون لپ‌تاپتان به گوش طرف مقابل می‌رسد .
برای این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:
-  بلوتوث تلفن همراه و کامپیوترتان را روشن کنید.
- در کادر جستجوی منوی Start ویندوز ۷ ، کلمه Bluetooth را تایپ کرده و آیکون آن را اجرا کنید .
-  بر روی Add Device کلیک کنید . منتظر بمانید تا بلوتوث رایانه گوشی شما را پیدا کند .
- مراحل را جهت نصب ادامه دهید و پیام های دریافت شده در رایانه و تلفن همراه را تایید کنید .
خوب حالا همه چی آماده است .
بر روی آیکونی که مربوط به گوشی شماست دو بار کلیک کنید .
حالا می‌بایست پنجره‌ای شبیه پنجره زیر مشاهده کنید :
 
خوب کار تمام است .
فکر کنم مابقی ماجرا دیگه مشخصه .

از همین بخش میتوانید :
۱-با کلیک بر روی اولین دکمه Connect میتونید از GPRS روی گوشی‌تان بر روی کامپیوتر استفاده کنید . (مناسب برای نوت‌بوک‌ها -در این صورت حتی در سفر هم میتونید از اینترنت در لپ‌تتان استفاده کنید و مثلا در جی‌تاک آنلاین باشید)
۲- با تایپ هر شماره‌ای در کامپیوتر و فشردن دکمه Call میتونید تماس بگیرید .
۳- با کلیک بر روی سومین دکمه میتوانید ، یک موزیک را در تلفن همراه‌تان پخش کنید و صدای آن ، به جای پخش از گوشی ، از اسپیکر رایانه‌تان پخش خواهد شد !
۴- و بالاخره با کلیک بر روی آخرین دکمه اسپیکر و میکروفون رایانه ‌تان تبدیل به یک هندسفری بلوتوث میشه که به صورت اتوماتیک پس از اولین زنگ به گوشی ، ارتباط تلفنی برقرار شده و می توانید با دوستان از طریق میکروفون کامپیوتر صحبت کنید و صدای دوستتان را هم از اسپیکر رایانه بشنوید . استفاده از این قابلیت خصوصا در نوت‌بوک‌ها و نت‌بوک‌ها به دلیل همراه داشتن میکروفن و اسپیکر داخلی شدیدا توصیه میشود و میتوانید به آسانی همچنان که به کار با رایانه شخصی تان مشغولید به تماس های تلفنی هم پاسخ دهید .
همچنین در بخش پایین همین پنجره می‌توانید از طریق بلوتوث به محتویات تلفن همراه خود دسترسی پیدا کنید – از اطلاعات نسخه پشتیبان بگیرید و یا فایلی را به تلفن‌همراه‌تان انتقال دهید .

 

نکات و ترفندهای جستجو در اینترنت
 

وقتی شما به لینکی بر می خورید (مقصود همان کلمات یا عباراتی است که عموما آبی رنگ هستند و "کرزر" با رفتن بر روی آنها، به "دست" تبدیل می شود) می توانیدآن را در همان پنجره باز کنید و یا اینکه آن را در پنجره جدیدی باز کنید. بهتر است همیشه لینک ها را در پنجره جدید باز کنید، برای این کار بجای اینکه به راحتی روی لینک رفته کلیک چپ کنید، روی لینک بروید و سپس کلیک راست کنید، بعد از آن روی open in a new window بروید و در مرحله آخر کلیک راست را رها کنید. با این کار لینک در پنجره جدیدی باز می شود. این کار چه مزیتی دارد؟ با این کار شما در حالی که مشغول خواندن صفحه دانلود شده هستید، صفحات دیگر دانلود می شوند، یعنی سریعتر کارها انجام می شود. مثلا وقتی توسط "ابزار جستجویی" کلمه ای را جستجو می کنید و سپس نتایج ظاهر می شود، هر کدام از نتایج که مورد علاقه شما بود، "در صفحه جدید باز کنید" با این کار در حالی که مشغول خواندن نتایج سرچ هستید، صفحات مورد علاقه شما در حال دانلود شدن هستند. مثلا وقتی که می خواهید به صفحه بعدی نتایج سرچ بروید (و مثلا کلید next را می زنید) می توانید در حالیکه صفحات بعدی نتایج جستجو در حال دانلود شدن هستند، برگردید و صفحات کاملا دانلود شده خود را، از صفحات مورد علاقه انتخاب شده از میان نتایج جستجو، مطالعه کنید.

توجه:

1. بعضی از سایتها این امکان را می دهند که با زدن کلیدی ، تمامی لینکها در پنجره جدید باز شوند.

2 .بعضی از لینکها طوری آماده شده اند که خود بخود در پنجره جدید بازشوند. با این کار (یعنی زدن کلیک راست و سپس انتخاب حالت open in a new window) ممکن است اعلان "صفحه یافت نشد" پدیدار شود. در اینصورت کافی است همان کلیک چپ را بزنید تا لینک در پنجره جدید باز شود.

3. شما برای باز کردن لینک ها در پنجره های جدید، محدودیت دارید. اگر تعداد زیادی پنجره باز شود ممکن است باعث "هنگ" کردن برنامه مرورگرتان شود. بنابراین بطور همزمان، حدود 10 تا 15 پنجره بیشتر باز نکنید.

خطوط را "خرچنگ قورباغه" می بینید؟ فرار نکنید.بسیاری از افراد هنگام مواجهه با صفحات فارسی ای که در آنها بجای حروف درست فارسی اشکال عجیب غریب دیده می شوند، به سرعت سایت را ترک می کنند. البته این را ه مناسبی برای تنبیه طراحان صفحات وبی است که در صفحه وب خود این مشکل را دارند. ولی چنانچه بخواهید می توانید، احتمالا صفحه را درست کنید. کلیک راست موس را فشار دهید، از صفحه باز شده، گزینه encoding را انتخاب کنید. برای درست دیدن صفحات فارسی، یکی یکی گزینه های زیر را انتخاب کنید تا ببینید، کدامیک جواب می دهد: Windows (Arabic) Windows (Western) UTF-8 یعنی ابتدا از گزینه، encoding، windows(Arabic) را انتخاب کنید، اگر صفحه درست شد که هیچ ولی اگر درست نشد،‌ مجددا کلیک راست کرده encoding و سپس windows (western) را انتخاب کنید، اگر صفحه درست شد که هیچ ولی اگر درست نشد، گزینه سوم (یعنی UTF-8) را امتحان کنید. اگر هیچکدام نشد،‌ ببینید (احتمالا در صفحه اول سایت) آیا صفحه فارسی با قلم خاصی نوشته شده در نتیجه از شما خواهش شده که : "ابتدا قلم ما را نصب کنید"؟ در اینصورت مجبورید ابتدا آن فونت را به شکل زیر نصب کنید:

1ـ فونت را دانلود کنید.

2ـ در پنجره control panel روی fonts دوبار کلیک کنید تا پنجره مورد نظر باز شود.

3ـ گزینه Install new font را از منوی File همان پنجره Fonts انتخاب کنید.

4ـ مسیر فونت مورد نظر را از پنجره های لیست Folders، Drives همان پنجره مشخص کنید. سپس فونت شما در پنجره کوچک list of fonts ظاهر می شود.

5ـ حال آن را انتخاب و ok بزنید تا فونت مورد نظر روی سیستم نصب شود. پس از این با زدن refresh صفحه وب مورد نظر،‌ می توانید آن را به راحتی بخوانید. ولی اگر باز مشکل داشتید، روی صفحه وب،‌کلیک راست کنید و در encoding گزینه User defined را انتخاب کنید. قاعدتا با refresh کردن باید بتوانید صفحه را بخوانید.

امان از این فریم ها!

در واقع باید گفت امان از این طراحان صفحات وب که هنوز ول کن فریم نیستند، با اینکه می دانند اکثر مردم از آن خوششان نمی آید. (وقتی در اینترنت به صفحه ای برمی خورید که نواحی مختلف آن مستقلا scrollbar دارند و با آنها بالا و پایین می روند، به صفحه ای فریم دار برخورد کرده اید).

هر وقت خواستید یک فریم از یک پنجره فریم دار را save کنید یا پرینت بگیرید، برای اینکه مطمئن باشید صفحه مورد نظر save می شود و یا یک "صفحه تر و تمیز بدون فریم" پرینت می گیرید، ابتدا باید صفحه مورد نظر را از توی فریم بیرون بکشید. چطوری؟ روی صفحه فریم مورد نظر کلیک راست کنید و بیایید روی properties، سپس کلید موس را رها کنید تا صفحه properties باز شود. آیا در این صفحه آدرسی جلوی عبارت URL می بینید؟ این آدرس را در جعبه آدرس مرورگرتان بنویسید و کلید enter را بزنید، بله حالا همان صفحه را تر و تمیز و بدون فریم می توانید مشاهده کنید.راستی.... لازم نیست آدرس جلوی عبارت URL را در جعبه آدرس مرورگرتان تایپ کنید، آن را های لایت (select) کنید (کرزر را ابتدای آن قرار دهید، کلید چپ موس را فشار دهید و توسط موس کرزر را روی تمام آدرس بکشید تا تماما آبی شود) سپس کلیک راست، copy . بعد روی جعبه آدرس رفته، تمام آدرس قبلی را های لایت کنید سپس کلیک راست paste . بله کار انجام شده است.

بجای عکس ، یک مربع حاوی ضربدر قرمز رنگ می بینید.

اینهم از خطاهای طراح صفحه وب است ولی بد نیست این راه را امتحان کنید. شاید توانستید عکس را ببینید، ولی اگر جواب نداد دیگر کاری نمی شود کرد. با موس کرزر را روی عکس ببرید. کلیک راست موس کنید. روی properties رفته و کلید موس را رها کنید. در صفحه properties ، آدرس جلوی URL را در جعبه آدرس مرورگرتان بنویسید (مثل حالت قبل) و enter کنید، اگر عکس آمد، که آمد اگر نه کاری نمی توان کرد.

اگر گرفتار یک سایت شلوغ شدید!

اگر وارد صفحه اول یک سایت شلوغ که دارای تعداد زیادی لینک ، انواع جعبه ها و کادرهای مختلف در نقاط مختلف صفحه می باشد، شدید، بجای صرف زمان زیاد برای درک صفحه، سریعا به بالا یا به سمت چپ صفحه نگاه کنید، ببینید آیاکلیدی به نام site map دارد یا خیر، اگر چنین کلیدی نبود که باید پیه مطالعه کامل صفحه اول را به تن بمالید. ولی اگر چنین کلیدی موجود بود با زدن آن به صفحه ای می روید که در آن تمام لینک های موجود در سایت بصورت فهرست آورده شده است. با خواندن آن می توانید سریعا بفهمید ، در سایت چه صفحاتی با چه موضوعاتی موجود است.

به دنبال یک کلمه در یک صفحه می گردم، چه کنم؟

گاهی وارد یک صفحه ای می شویم که پر از مطالب مختلف است. می خواهیم ببینیم توی این صفحه راجع به مثلا ایران صحبتی شده یا خیر، به عبارت دیگر آیا در این صفحه کلمه "ایران" آمده است یا خیر.کافیست در مرورگرIE (یعنی Internet explorer) کلید View و سپس گزینه Find را انتخاب کنیم. در صفحه ای که باز می شود کلمه IRAN را تایپ کنید، و کلید Find را فشار دهید. اگر این کلمه در صفحه موجودباشد آن کلمه در وسط صفحه آورده شده و های لایت می شود. با فشردن مکرر کلید Find دیگر کلمات مورد جستجو در صفحه آورده می شود. .

دنبال یک کلمه توی یک سایت می گردم، چه کنم؟

فرقی که این حالت با حالت قبل دارد اینست که در جستجوی یک کلمه، در تمامی صفحات یک سایت هستیم. روش کار را در دو جستجوگر google و AltaVista توضیح می دهم.

فرض کنید می خواهیم ببینیم کلمه IRAN در سایت www.bbbb.com آمده یا نه ،

الف) در جستجوگر google در جعبه جستجو تایپ کنید: Site:www.bbbb.com iran (یک فاصله خالی بین آدرس و کلمه Iran ایجاد کنید) سپس enter را بزنید. صفحاتی از سایت www.bbbb.com را که دارای کلمه IRAN است را می آورد.

ب) در جستجو گر Altavista در جعبه جستجو تایپ کنید: URL:www.bbbb.com+iran (یک فاصله خالی بین آدرس و کلمه +iran اعمال کنید) سپس enter را بزنید.

این سایت، عجب موسیقی زمینه زیبایی دارد کاش می توانستم آن را داشته باشم.بله منهم چندین بار این وسوسه به سراغم آمده . اما چطور می توان فایل موسیقی یا صدا پس زیمه یک سایت را برای خود save کرد؟ روی صفحه ای که خواستار صدای پس زمینه آن هستید بروید. کلیک راست کنید، و روی Source بروید و کلید موس را رها کنید تا صفحه Source باز شود.

در این صفحه به دنبال عبارت bgsound بگردید. وقتی آن را یافتید جلوی آن نام فایلی می بینید، مثلا به صورت pop.mid این نام را بردارید و در جعبه آدرس سایت، آخرین عبارت (که پس از آخرین / آمده است) را حذف کرده و بجایش این نام را یعنی pop.mid را تایپ کنید و نهایتا کلید enter را بزنید. فایل صوتی آماده است!

برای مثال اگر آدرس صفحه چنین بود:

www.worldmusic.com/africa/senegal/folkore.html

آن را به این صورت بنویسید:

www.worldmusic.com/africa/senegal/pop.mid

آیا من مجبورم این صفحه مقدماتی سایت را با چندین دقیقه انیمیشین خسته کننده ببینم؟

بعضی از طراحان صفحات وب واپس گرا(!) هنوز هم از صفحات (Introduction) intro به عنوان صفحه اول هوم پیج استفاده می کنند و در این صفحات انیمیشینی قرار می دهند که پس از اتمام آن تازه می توانید به صفحه اول سایت که دارای مطلب است بروید . اگر حوصله دیدن این صفحات را ندارید، ابتدا بگردید ببینید در صفحه Intro کلیدی به نام skipintro هست یا نه. اگر بودکه سریع آن را فشار دهید تا از روی این صفحه به صفحه اول بپرید.اگر چنین کلیدی نبود، مجبورید لااقل یکبار این صفحه مقدماتی را تحمل کنید تا به صفحه اول بروید. حالا آدرس این صفحه را که در جعبه آدرس بالا صفحه نوشته شده است یادداشت کنید و از این پس با این آدرس به سایت مورد علاقه خود بروید تا در واقع آن صفحهخسته کننده را میان بر زده باشید.

مشت سایت را باز کنید.

نمی دانم تا حال به سایتهایی برخورده اید که مثلا نوشته اند: "در این سایت صدها مقاله راجع به مثلا بانکداری موجود است،‌در جعبه زیر کلمه موردنظر خود را تایپ کنید تا ما مقالاتی که در آنها (یا در عنوان آنها) این کلمه آمده ، برای شما فهرست کنیم".وقتی من به چنین سایتهایی بر می خورم، شیطان به شدت مرا وسوسه می کند که عنوان تمامی مقالات آنها را ببینم. در اینصورت چه باید کرد؟ کافیست در جعبه جستجوی آنها، کلمه ای عمومی مثلا The یا a و یا در این مورد money را تایپ کنید و enter بزنید تا مشت آنها باز شود.
گاهی به مقالاتی برمی خوریم که در چندین صفحه تقسیم شده اند. خواندن ، save کردن و پرینت گرفتن چنین مقالاتی مشکل است ، آیا راهی برای تسهیل کار وجود ندارد؟
گاهی راهی وجود دارد. البته ابتدا باید گفت هدف طراحان از تقسیم یک مقاله واحد در چندین صفحه ، قرار دادن تبلیغات زیاد در هر صفحه است که خواننده مجبور باشد تمام آنها را بخواند. گاهی در صفحه اول و عموما در صفحه آخر این مقالات کلیدی وجود دارد به نام printer friendly یا عبارات مشابه، با زدن این کلید تمامی مقاله در یک صفحه ظاهر می شود و می توانید آن را به راحتی پرینت بگیرید یا save کنید. بنابراین در برخورد با چنین مقالاتی ابتدا به صفحه اول و صفحه آخر مراجعه کنید و ببینید آیا چنین کلیدی وجود دارد یا نه، اگر وجود نداشت که مجبورید یکی یکی صفحات مقاله را دانلود کرده و آنها را بخوانید و saveکنید یا پرینت بگیرید.

ساختمان آدرس های اینترنتی را بشناسید.

فرض کنید آدرسی به شکل زیر از دوستی می گیرید و آن را در جعبه آدرس مرورگرتان تایپ می کنید:

www.world.com/europe/italy/rome.html

پس از زدن enter صفحه ای می آید که می گوید به هر دلیل نمی توانم چنین صفحه ای را باز کنم. در اینصورت تکه آخر آدرس را حذف کنید و مجددا enter بزنید:

www.world.com/europe/italy

حالا ببینید در این صفحه می توانید لینک rome را بیابید یا خیر. گاهی این صفحه هم نمی آید یا دسترسی شما به این صفحه غیر مجاز است، پس یک قدم دیگر به عقب بروید و enterبزنید:

www.world.com/europe

ببینید در این صفحه می توانید italy را بیابید. مقصود از این مثال شناخت ساختار لایه لایه آدرسهای اینترنتی بود.

مثال دیگر: در سایتی می گویند پاسخ به سوال شما در این آدرس است:

www.responses.com/cgi-gin/search?dir=engid=1257

اینجا باز ما وسوسه می شویم پاسخ سوالات دیگران را هم بخوانیم. نگاهی به آدرس می اندازیم و می بینیم چیزی می فهمیم یا خیر. این آدرس به ما می گوید در سایت www.responses.com ، در فهرست eng (که احتمالا engineering به معنای مهندسی است) پاسخ سوالی با شماره مشخصه (identification=id) 1257 وجود دارد. پس حالا می توانیم با تغییر 1257 در آدرس به 1255 یا 1256 یا ..... به بقیه پاسخها نیز دست یابیم. حتی اگر به سایت مراجعه کنید ممکن است بتوانیم بقیه فهرست ها (علاوه بر مهندسی) را ببینیم و بتوانیم نام اختصاری آن را حدس زده و بجای eng بنشانیم تا بتوانیم به دیگر پاسخها در دیگر زمینه ها دست یابیم .

اگر عکسی را از صفحه ای می خواهید برای خود داشته باشید، باید چه کنیم؟

برای این کار لازم نیست کل صفحه را save کنید . در این صورت کافیست توسط موس، کرزر را روی عکس ببرید، سپس کلیک راست کنید و از داخل صفحه ای که باز می شود، گزینه save picture را انتخاب کنید.

کلیک راست کار نمی کند؟

در بعضی صفحات یا روی بعضی تصاویر، کلیک راست موس کار نمی کند. در واقع طراح صفحه خواسته با اینکار جلوی پرینت کردن یا save بعضی صفحات یا عکس ها را توسط شما بگیرد، ولی شما به او بدلش را بزنید: کلیک چپ را فشار دهید و نگهدارید ، حالا کلیک راست کنید، می بیند که کلیک راست (در این حالت) عمل می کند!

بهرحال در بدترین حالت اگر بهیچ وجه نتوانستید عکسی را save کنید، این کار را انحام دهید.

عکس را در صفحه مونیتور خود بیاورید، سپس کلید print screen را که روی صفحه کلیدتان است فشار دهید (در این حالت در واقع تمامی مطالب و تصاویر روی صفحه مانیتورcopy شده است) حال یک برنامه ویرایش تصاویر، مثل paint که در خود برنامه windows است، را باز کنید و در صفحه سفید آن کلیک راست کنید و از نواری که باز می شود ، گزینه paste را انتخاب کنید. می بینید که مطالب صفحه مانیتور به طور کامل به این جا می آید. حال می توانید مستقیما این را به نام فایلی save کنید، یا ابتدا عکسهای آن را درآورده (دوربری کنید) و سپس هر عکسی را در فایلی save کنید.دقت کنید با یان روش صفحه محتویات قابل دیدن روی مانیتور منتقل و save می شوند و در صفحاتی که scrollهای افقی یا عمودی دارند،‌در واقع شما از بقیه صفحه صرفنظر کرده اید، اگر بخواهید آن قسمتها را هم save کنید، با حرکت دادن scrollbar ، آنها را روی صفحه مانیتور بیاورید و مجددا کارهای گفته شده در بالا را انجام دهید تا آن قسمتها هم save شوند.

آلت دست طراح صفحه وب نشوید.
در واقع باید گفت امان از این طراحان صفحات وب که هنوز ول کن فریم نیستند، باوقتی می خواهید صفحه ای یا عکسی را save کنید، صفحه ای باز می شود و در آن بطور پیش گزیده نام فایل همان نامی نوشته شده که طراحی وب بر آن صفحه گذاشته است. ولی طراح صفحه وب نامگذاری صفحات و عکسها را بنابر نیازمندیهای خودش گذارده است. شما می توانید نامها را مطابق نظر خود تغییر داده و سپس آن را save کنید.

به هر کس فاکس و ایمیل خود را ندهید .

در واقع باید گفت امان از این طراحان صفحات وب که هنوز ول کن فریم نیستند، بابعضی سایتها برای ورود به آنها، از شما آدرس ایمیل می خواهند. ولی آدرس خود را به هر کسی ندهید. فقط اگر قرار است بعدا ارتباط شما با سایت از طریق ایمیل باشد به آنها آدرس ایمیل خود را بدهید. بسیاری از سایتها فرق آدرس ایمیل واقعی با جعلی را نمی فهمند، پس می توانید به آنها آدرس ایمیلی مثل salam@khodahafez.com را بدهید! در غیر اینصورت منتظر دهها ایمیل از سایتهای تبلیغاتی باشید.

اگر رنگ نوشته های یک صفحه باعث ناخوانا شدن آن شده است چه کنیم؟

وقتی صفحه ای را باز کردید به view بروید و گزینه internet option را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز میشود روی کلید colors در پایین صفحه کلیک کنید. به جعبه colors در این صفحه دقت کنید. علامت چک مارک را از کنار عبارت use windows colors بردارید و سپس رنگ نوشته ها (text) و زمینه (background) را مطابق نظر خود تغییر داده و ok بزنید. البته دقت کنید از این پس همواره شما رنگ نوشته ها و زمینه را در تمام صفحات وب اینطور خواهید دید، مگر باز گردید و دوباره کنار عبارت use windows colors علامت چک مارک را بگذارید.

و اما آخرین و نه کم اهمیت ترین :
همانطور که وقتی می خواهید با ماشینی رانندگی کنید صندلی و آیینه و .... را مطابق نظر خود تنظیم می کنید. وقتی هم که می خواهید در اینترنت "بچرخید" مرورگر را مطابق نظر خود تنظیم کنید. کلیدهای مورد نظر خود را اضافه کنید و آنهایی که نمی خواهید حذف کنید. کلیدها را بزرگ یا کوچک کنید.جستجوگری که از آن استفاده می کنید (مثلا toolbarاگر لازم می دانید) را دانلود کنید، تا برای سرچ در آنها هر بار مجبور نباشید به صفحه اول google یا yahoo مراجعه کنید.

 

نکاتی برای خود سازی - قسمت دوم

نوشته شده توسط علیرضا ناجی در ساعت 00:33 AM

هیچ چیزی را نمی توان به کسی یاد داد، ولی می توان به او کمک کرد تا پاسخ ها را از درون خود بیابد....

گذشت زمان بر آنها که منتظر می مانند بسیار کند، بر آنها که می هراسند بسیار تند، بر آنها که به سر خوشی می گذرانند بسیار کوتاه است. اما بر...

با زمان قرار زندگی مسالمت آمیز گذاشته ام که نه او مرتبا مرا دنبال کند و نه من از او فرار کنم، سرانجام که به هم خواهیم رسید....

هرگز در میان موجودات مخلوقی که برای کبوتر شدن آفریده شده کرکس نمیشود. این خصلت در میان هیچ یک از مخلوقات نیست جز آدمیان....

وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغها میکند پرهایش سفید میماند، ولی قلبش سیاه میشود....

هر چه همی لرزی می‌دان که همان ارزی   زین روی دل عاشق از عرش فزون باشد....

کار کنید تا همه غصه‌ها و پریشانیهای خود را فراموش کنید....

برای تربیت اراده بهترین زمان ایام جوانی است....

وقتی جوانتر بودم همه چیز را به خاطر می‌آوردم، حالا می‌خواست اتفاق افتاده باشد یا نه!...

هیچوقت نمی‌توانید با مشت گره‌کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....

اگر می‌دانستند تا کنون چند بار حرفهای دیگران را بد فهمیده‌اند، هیچکس در جمع اینهمه پر حرفی نمی‌کرد....

شکوه دنیوی همچون دایره‌ای است بر سطح آب که لحظه به لحظه به بزرگی آن افزوده می‌شود و سپس در نهایت بزرگی هیچ می‌‌شود....

عشق عینک سبزی است که با آن انسان کاه را یونجه می‌بیند....

اگر آدم خوبی با تو بدی کرد،چنان وانمود کن که نفهمیده‌ای. او توجه خواهد کرد و مدت زیادی مدیون تو خواهد بود....

دیوانگی بشر آنچنان ضروری است که دیوانه نبودن خود شکل دیگری از دیوانگی است....

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری، آنستکه بعداز هر زمین خوردنی برخیزی....

در جهان تنها دو گروه از مردم هستند که هرگز تغییر نمی‌یابند؛ برترین خردمندان و پست‌ترین بی‌خردان....

انسان برای پیروزی آفریده شده است، او را میتوان نابود کرد ولی نمیتوان شکست داد....

هرگز مردی ولو بسیار نادان را ندیدم که از وی چیزی نتوانسته‌ام بیاموزم....

بزرگترین درس زندگی اینست‌که گاهی احمق‌ها هم درست می‌گویند....

بالاتر از همه چیز این‌است‌که با خودمان صادق باشیم....

از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت....

وقتی انسان دوست واقعی دارد که خودش هم دوست واقعی باشد....

فرق انسان و سگ در آنست که اگر به سگی غذا بدهی هرگز تو را گاز نخواهد گرفت....

دکارتدر بین تمامی مردم تنها عقل است که به عدالت تقسیم شده زیرا همه فکر می‌کنند به اندازه کافی عاقلند....

تولستویبدترین و خطرناکترین کلمات اینست: «همه این جورند»....

مرد ارزشها - آلبرت انیشتینبه جای این که سعی کنید مرد موفقیت باشید، سعی کنید مرد ارزشها باشید....

سعدیآنکه هفت اقلیم عالم را نهادهر کسی را آنچه لایق بود داد...

امانوئل کانتچنان باش که بتوانی به هر کس بگویی: «مثل من باش»....

کانت میگویدبزرگ ترین جستجوی بشر راهی برای انسان شدن است و بس...

ناپلئونآن کس که از اول می داند کجا می رود خیلی دور نخواهد رفت....

 

لینک ثابت | چاپ یادداشت | 0 نظر

سه شنبه 11 دی ماه سال 1386

نکاتی برای خود سازی - قسمت اول

نوشته شده توسط علیرضا ناجی در ساعت 7:39 PM

+ آنجا که همه مثل هم فکر می کنند ، هیچ کس خیلی فکر نمی کند .

+ انسان در همان لحظه که تصمیم می گیرد آزاد باشد، آزاد است .

+ وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست .

+ تجربه نامی است که تمام افراد بر روی اشتباهات خود می گذارند .

+ آنانکه می دانند رنج می برند و آنانکه نمی دانند به دیگران رنج می دهند .

+ نتیجه اراده ضعیف ، حرف است ونتیجه اراده قوی ، عمل .

+ وقتی با انگشت به کسی اشاره می کنیم ، به یاد داشته باشیم که سه انگشت دیگر به طرف خودمان بر گشته اند .

+ آنان که نمی توانند خود را اداره کنند ‌ناچار از اطاعت دیگرانند .

+ حکایت جالبی است که فراموش شدگان فراموش کنندگان را هرگز فراموش نمی کنند .

+ یا درست حرف بزن یا عاقلانه سکوت کن .

+ هر کس که بداند چقدر می ارزد، به آنچه که می ارزد می رسد.
 + آنکس که بداند، و بداند که بداند ، اسب شعف از گنبد گردون برهاند … آنکس که بداند و نداند که بداند ، بیدار کنیدش که شبی خفته نماند … آنکس که نداند و بداند که نداند ، لنگان خرک خویش به منزل برساند … آنکس که نداند و نداند که نداند ، در جهل مرکب ابدالدهر بماند .

+ اشتباهات انسان، در ابتدا رهگذرند، سپس میهمان میشوند و بعد صاحبخانه.

+ عفو از کسانی نیکوست که توانائی انتقام دارند .

+ اگر می خواهی اندوهگین نباشی ، حسود مباش .

+ آنقدر شکست خوردم که راه شکست دادن را آموختم .

+ هیچ کاری برای انسان سخت‌تر از فکر کردن نیست .

+ مردم از ترس شکست می بازند .

+ ترسناک ترین تنهایى خود پسندى است .

+ از آغاز حرفی در میان نبود . گفتن این حرف ، حرفی به میان آورد .

+ آن که خوشی خود را در رنج دیگران بجوید ، هر گز روی خوشی نمی بیند .

+ زر اندوزانی که برای مال دنیا کیسه دوخته اند بدانند که لباس آخرت جیب ندارد .

+ بزرگترین نفرین آنست که همه چیز را تجربه کنی .

+ تا تو مرا بد خواهی و خود را نیک ، نه مرا بد آید و نه تو را نیک .

+ افتادن برگ از درخت نشانه امدن زمستان نیست بلکه نشانه تمام شدن یک عمر است .

+ فهمیدن بهتر از دانستن است .

+ هر کس مرتکب اشتباهی نشده، اکتشافی هم نکرده است .

+ کسانی که روح ناامید دارند مقصرترین مردم هستند .

+ انسان تنها مخلوقی ست که نمی خواهد همان باشد که هست .

+ به هر ناراحتی کوچک خشمگین شدن و به دیگران پریدن ، نشان غرور بی اندازه یا کم عقلی است .

+ آنچه را که نمی توانی فرموش کنی ببخش و آنچه را که نمی توانی ببخشی فراموش کن.

+ مواظب افکارت باش که گفتارت میشود ، مواظب گفتارت باش که رفتارت می شود ، مواظب رفتارت باش که عادتت می شود ، مواظب عادتت باش که شخصیتت میشود و مواظب شخصیتت باش که سرنوشتت می شود.

+ نومیدی انسان را پیش از مرگ می کشد .

+ حسن معاشرت، ترکیبی است از فداکاری ها و گذشت های کوچک.

+ زندگی چون نردبانی آهنی است ، روزی نیز این نردبان افتادنی است ، هرکسی کو بالاتر نشست ، استخوانش بیشتر خواهد شکست.

+ تنهایی من زمانی ولادت یافت که انسانها ، لغزشهای حاصل از پرگویی مرا ستودند و فضایل خاموشی ام را ناچیز شمردند.

+ راه دوست داشتن هر چیز درک این واقعیت است که امکان دارد از دست برود.

+ همانگونه که می اندیشی ، همان خواهی شد .

+ هرگز نمی توانی در حالیکه دستهایتان را در جیب خود فرو برده اید از نردبان موفقیت بالا بروید.

+ مهمترین درس زندگی اینست که بپذیریم گاهی اوقات احمق ها هم درست می گویند .

+ تغییر کن تا تاثیر کنی !

+ کسانی که در عشق عاقلند ، بیشتر عاشقند و کمتر حرف میزنند .

+ انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند .

+ تمایلات خود را میان دو دیوار محکم اراده و عقل حبس کنید .

+ کسی که دیگران را می شناسد عالم و دانشمند است و کسی که خود را می شناسد عاقل و فهمیده است .

+ بهترین مترجم کسی است که سکوت دیگران را ترجمه کند .

+ گاهی برخی از برکات خداوند با شکستن تمامی شیشه ها وارد می گردند .

+ فقط کسی رنگین کمان را میبیند که تا آخر زیر باران بایستد .

+ هر رفتاری از دیگران که موجب آزار ما می شود موجب شناخت بیشتر خودمان خواهد شد.

+ هرکسی چیزی را می بیند که آن را در قلب خود حمل می کند.

+ تجربه همیشه به نفع انسان نیست چون هیچ حادثه ای دو بار به یک شکل رخ نمی دهد .

+ بسیاری از مردم خوشبختی را می جویند ، مثل اینکه کسی کلاه روی سرش باشد و آن را بجوید .

+ در “زندگی” هرگاه از “یخ” خانه ای ساختی بر آب شدنش اشک مریز.

+ جهان سوم جایی است که هر کس بخواهد مملکتش را آباد کند ، خانه اش خراب می شود و هر کس که بخواهد خانه اش آباد باشد ، باید در تخریب مملکتش بکوشد .

+ فرشتگان از خدا پرسیدن: خدایا تو که بشر رو آنقدر دوست داری چرا غم را آفریدی ؟ خدا گفت : غم را به خاطر خودم آفریدم چون این مخلوقه من تا غمگین نباشد به یاد خالقش نمی افتد .

+ برای داشتن چیزی که تا بحال نداشته اید باید کسی باشید که تا بحال نبوده اید .

+ بگذارید و بگذرید ، ببینید و دل مبندید ، چشم بیندازید و دل مبازید ، که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت .

+ از پیری پرسیدم چه زمانی انسان پیر میگردد ، فرمود درست آن زمان که از گذشته خود پشیمان شده افسوس آن را بخورد .

+ زندگی کوتاه است پس وقت خودتو برای کارهائی صرف کن که فرصت لذت بردن از تتیجه کارات رو داشته باشی .

+ تا که بودیم نبودیم کسی ،  کشت ما را غم بی همنفسی ، تا که رفتیم همه یار شدند ، خفته ایم و همه بیدار شدند ، قدر آئینه بدانیم چو هست ، نه در آن وقت که اقبال شکست

+ در نگاه کسانی که پرواز را نمی فهمند ، هر چه بیشتر اوج بگیری ، کوچکتر خواهی شد .

+ عادت کنید به چیزی عادت نکنید .

+ باید گرفتارم شوی تا من گرفتارت شوم ، با جان و دل یارم شوی تا عاشق زارت شوم ، من نیستم چون دیگران بازیچه ی بازیگران ، اول به دام آرم تو را وانگه گرفتارت شوم .

+ زندگی دو چهره بیشتر نداره ، یا به بازیت میگیره ، یا به بازیش میگیری ، انتخاب با توست .

+ مراقب باشید چیزهایی را که دوست دارید به دست آورید وگرنه مجبور خواهید شد چیزهایی که به دست آورده اید دوست بدارید .

+ سازنده ترین کلمه گذشت است … آن را تمرین کن پرمعنی ترین کلمه ” ما ” است … آن را به کار ببر عمیق ترین کلمه “عشق” است … به آن ارج بنه. بی رحم ترین کلمه “تنفر ” است … از بین ببرش سرکش ترین کلمه” تنفر” است … با آن بازی نکن. خودخواهانه ترین کلمه ” من ” است… از آن حذر کن. ناپایدارترین کلمه ” خشم” است… آن را فرو ببر. بازدارنده ترین کلمه ” ترس” است … با آن مقابله کن. با نشاط ترین کلمه ” کار ” است … به آن بپرداز .

+ بچه ها شوخی شوخی به گنجشکها سنگ می زنند…. و گنجشکها جدی جدی می میرند. آدمها شوخی شوخی زخم می زنند …. و قلبها جدی جدی می شکنند. آذمها شوخی شوخی لبخند می زنند…. و دلها جدی جدی عاشق می شوند .

+ بعد از مرگم دستهایم را از تابوت بیرون بگذارید تا همگان ببینند که پس از این همه رنج و سختی چیزی با خود از این دنیا نبرده ام .

+ آدمها برای مردن به دنیا می آیند . جوری زندگی کنیم که در لحظه مرگ به خاطر غرورمان افسوس نخوریم .

+ التماس به خدا جرأت است . اگر برآورده شود ، رحمت است ، اگر برآورده نشود ، حکمت است . التماس به انسان خفت است . اگر برآورده شود ، منت است ، اگر برآورده نشود ، ذلت است .

+ تفاوت حماقت و نبوغ در این است که نبوغ محدودیت دارد .

+ برای شاد بودن ، تنها به بدنی سالم و حافظه ای ضعیف نیاز داری .

+ زندگی تراژدی است برای آنکه احساس می کند و کمدی است برای آنکه می اندیشد .

+ این گونه زندگی کنیم : ساده اما زیبا ، مصمم اما بی خیال ، متواضع اما سربلند ،مهربان اما جدی ، سبز اما بی ریا ،عاشق اما عاقل .

+ مردان بزرگ اراده دارند و مردان کوچک آرزو .

+ بسیار کمتر از آنچه میدانیم، می اندیشیم؛ بسیار کمتر از آنچه دوست داریم ، میدانیم؛ بسیار کمتر از آنچه باید دوست داشته باشیم ، دوست میداریم و در حد دقیق ، بسیار کمتر از آنیم که هستیم .

+ افسوس…. آن زمان که باید دوست بداریم ، کوتاهی میکنیم . آن زمان که دوستمان دارند ، لجبازی میکنیم و بعد ، برای آنچه از دست رفته آه میکشیم .

+ چقدر عجیبه که تا مریض نشی کسی برات گل نمی یاره تا گریه نکنی کسی نوازشت نمی کنه تا فریاد نکشی کسی به طرفت بر نمی گرده تا قصد رفتن نکنی کسی به دیدنت نمی یاد و تا وقتی نمیری کسی تورو نمی بخشه .

+ مثل رود باش ، مثل خورشید باش ، مثل شب باش ، مثل مرگ باش ، مثل خاک باش ، مثل دریا باش ، مثل آینه باش .

+ برگ در انتهای زوال می افتد و میوه در ابتدای کمال … بنگر که چگونه می افتی ؟!

+ زندگی ریاضیات است . خوبی ها را جمع کنید ، دعواها را کم کنید ، شادی ها را ضرب کنید ، دردها را تقسیم کنید ، نفرت ها را زیر رادیکال ببرید . عشق را به توان برسانید .

+ زندگی مثل پیانو است ، دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها . اما زمانی میتوان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سفید و سیاه را با هم فشار دهی .

+ قوانین شاد زیستن : ۱- اگر شما چیزی را دوست دارید از آن لذت ببرید . ۲ - اگر شما چیزی را دوست ندارید از آن دوری جوئید. ۳ - اگر شما چیزی را دوست ندارید و نمی توانید از ان دوری کنید آن را تغییر دهید. ۴ - اگر شما چیزی را دوست ندارید و نمی توانید از آن دوری کنید و نمی توانید آن را تغییر دهید آن را بپذیرید. ۵ - با تغییر نگرشتان نسبت به چیزهایی که انها را دوست نمی دارید انها را بپذیرید .

+ زندگی دو نیمه است ، اولی در انتظار نیمه دوم ، نیمه دوم در انتظار نیمه اول .

+ منتظر باش اما معطل نشو ، تحمل کن اما توقف نکن ، قاطع باش اما لجباز نباش ،صریح باش اما گستاخ نباش ، بگو آره اما نگو حتماً ، بگو نه ولی نگو ابداً ( این یعنی همه چی باش و هیچی نباش ) .

+ اشکال دنیا این است که جاهلان مطمئن هستند وعاقلان مردد .

+ یادت نرود که همه مردم از چیزی وحشت دارند ، به چیزی عشق میورزند و چیزی را از دست داده اند .

+ با خودت فکر کن که اگر کلید خانه ات را به دوستت بدهی ، آیا خیالت از هر جهت راحت خواهد بود یا نه ؟! اگر پاسخت منفی است ، بهتر است دنبال دوستان بهتری باشی .

+ راحتی و خوشبختی را با هم اشتباه نگیریم .

+ زندگی آنچه که زیسته ایم نیست بلکه خاطراتی است که از گذشته داریم .

+ هیچ وقت مغرور نشو ، برگ ها وقتی می ریزند که فکر می کنند طلا شده اند .

+ نقیض یک قضیه صادق یک قضیه کاذب است، اما نقیض یک حقیقت ژرف گاهی حقیقت ژرف دیگری است.

+ بسیاری از مردم مانند واگن های قطارند . آنها با اراده خود نمی توانند کاری را انجام دهند ، باید به کار کشانده شوند.فقط عده کمی مانند لکوموتیو هستند که هم قادرند با اراده و اختیار خود کار کنند و هم دیگران را به کار وادارنمایند .

+ انسان نقطه ای است بین دو بی نهایت . بی نهایت لجن و بی نهایت فرشته .

+ زندگی مثل یک پیانوست . همان چیزی را می شنوی که می نوازی .

+ دوست داشتن بهترین شکل مالکیت است و مالکیت بدترین شکل دوست داشتن.

+ شنا کردن در جهت جریان آب، از عهده ماهی مرده هم بر می آید.

+ به هم رسیدن شروع است با هم ماندن پیشرفت است با هم کارکردن موفقیت است.

+ عصبانیت انتقام اشتباهات دیگران را از خود گرفتن است .

 

*نکاتی مهم درباره تغذیه سالم در ایام امتحانات*

 

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام دانش آموزان گرامی

در این بحث قصد داریم تا به کمک شما دانش آموزان عزیز ،مطالب خوبی درباره تغذیه در ایام امتحانات جمع اوری کنیم و در اختیار هم بگذاریم.

برای شروع کار من چند نکته در این باره براتون قرار میدهم.

 
مصرف پروتئین همراه صبحانه قبل از امتحان موجب افزایش هوشیاری و تمرکز بهتر
می شود، بنابراین مصرف تخم مرغ، پنیر و شیر به توان مغز کمک می کند و مصرف آنها در صبح روز امتحان به همران ترکیبات حاوی فیبر مفید می باشد.

 
مصرف کربوهیدرات های مناسب و کافی با افزایش یک ماده شیمیایی در خون به نام سروتونین باعث مهار درد، اشتها و اضطراب می شود، البته مصرف زیاد آنها در طی دوره امتحان توصیه نمی شود زیرا گلوکز به میزان زیاد منجر به کاهش قدرت یادآوری و حافظه می گردد. پس بهتر است در دوره امتحان از مصرف شکر، بیسکویت و سایر ترکیباتی که شکر زیاد دارند اجتناب کرد.

 افرادی که آب به میزان کافی می نوشند تمرکز بیشتری در گرفتن اطلاعات و انجام
فعالیت های فکری دارند، لذا توصیه می شود به میزان کافی آب بنوشید.

 
گاهی در زمان استراحت می توانید چای سبز یا چای سیاه کمرنگ بنوشید، اما نوشیدن قهوه توصیه نمی شود زیرا کافئین بالای آن می تواند موجب تضعیف سیستم ایمنی و احساس عصبانیت و سردرد شود.

در دوران امتحانات مصرف وعده های غذایی و میان وعده های کم حجم وکم چرب به منظور بهبود فکر اهمیت زیادی دارد

 

 

            چگونه امتحان دهیم (1) راهکارهایی برای بهتر امتحان دادن

 

نویسنده : جو لندز برگر
مترجم : محمود کریم شرودانی
منبع : راسخون

وقتی شما امتحان می دهید، شما به اثبات توانایی تان در درک مطالب درسی یا اجرای کارهای خاص می پردازید. امتحان دادن به صورت موفق از بی احتیاطی جلوگیری می کند.
اگر شما در منصفانه بودن امتحانات خود شک دارید یا در توانایی امتحانات خود برای اندازه گیری عملکردتان شک دارید، لطفاً به قسمت مشاوره تحصیلی مدرسه تان مراجعه کنید.
در ادامه این راهکارها به شما دوستان سایت راسخون کمک می کند که از خطاهای از روی بی احتیاطی پرهیز کنید.

آماده شدن :

1- به تحلیل امتحان مشابهی که در گذشته داشته اید، بپردازید. امتحانات قبلی و نمونه سؤالات امتحانی را به خصوص زمانی که برای امتحان پایانی مطالعه می کنید، مرور کنید. هر امتحان شما را برای بعدی آماده می کند. هر چقدر بیشتر امتحان دهید، بهتر می توانید راهبردهای امتحان دادن تان را اعمال کنید.
2- زود به جلسه امتحان ها بروید:
قبل از یک امتحان چیزهایی که برای امتحان نیاز دارید و اجازه دارید با خود داشته باشید را لیست کنید. (خودکار، مداد، ماشین حساب، ساعت مچی، دیکشنری و غیره). آمادگی خوب به شما کمک می کند که بر روی کاری که دارید، به خوبی متمرکز شوید.
3- راحت اما هشیار باشید:
جای خوبی در کلاس (برای امتحان) انتخاب کنید و مطمئن شوید که فضای کافی برای کار دارید. روی صندلی خود با حالت راحت بنشینید ولی روی صندلی غش نکنید.
4- مطمئن و راحت بمانید:
حالت خوبی داشته باشید. به خودتان یادآوری کنید که شما خوب آماده شده اید و عملکرد خوبی خواهید داشت. اگر دیدید مضطرب هستید، چندین نفس عمیق و آرام بکشید تا احساس راحتی کنید.
قبل از ورود به کلاس یا محل امتحان در مورد امتحان با دیگر دانش آموزان در باره امتحان صحبت نکنید. اضطراب آنها می تواند به شما هم سرایت کند.

امتحان دادن :

1- صورت سؤال ها را دقیق بخوانید، ممکن است صورت سؤال واضح باشد، اما این کار از بروز اشتباهات سهوی جلوگیری می کند.
2- اگر زمان هست، سریعاً یک نگاه به کل امتحان برای مرور بکنید.
به نام های کلیدی توجه کنید و یک سری نکات را به صورت خلاصه و سریع یاداشت کنید. اگر می توانید توضیحاتی که به ذهن تان می رسد در برگه امتحان بنویسید. بپرسید که آیا اجازه چنین کاری دارید یا نه.
3- با یک ترتیب استراتژیک به پاسخ به سؤالات بپردازید:
الف- اول سؤالات آسان را پاسخ دهید. برای این که اعتماد به نفس پیدا کنید، نمره بگیرید و از لحاظ فکری خود را به سمت گنجینه لغات، مفاهیم و مطالعات تان هدایت کنید. این کار همچنین می تواند به شما کمک کند که با سؤالات سخت تر، پیوستگی بیشتری داشته باشید.
ب- سپس به سؤالات سخت یا آنهایی که بیشترین نمره را دارند بپردازید. در امتحانات چندگزینه ای جواب هایی را که می دانید غلط هستند، یا به احتمال زیاد غلط هستند، به نظر نمی آیند که متناسب باشند یا دوگزینه آن قدر شبیه هستند که هر دو غلط هستند، را حذف کنید. در امتحانات تشریحی به طور کلی جواب را طرح ریزی کنید و نکات مورد نظرتان را ترتیب بندی کنید.
4- مرور کنید: از این که بخواهید به محض تکمیل کردن همه ی موارد سریعا بلند شوید، خودداری کنید. امتحان تان را مرور کنید تا مطمئن شوید که:
همه سؤالات را جواب داده اید.
گزینه ها را اشتباه نزده اید
دچار اشتباهات جزئی نشده اید
اشتباهات گرامری، املایی، علامت گذاری و غیره را تصحیح کنید.
اگر اشتباه کرده اید یا یک سؤال را بد خوانده یا تعبیر کرده اید یا اطلاعاتی در هر جای دیگر از امتحان یافتید که نشان می دهد انتخاب اولیه شما غلط است، پاسخ سؤال ها را عوض کنید.
پس از امتحان راهبردهای مطالعه ای را تعیین کنید و به کار برید که بهترین نتیجه را برای شما دارند.
قسمت آمادگی برای امتحان تان را مرور کنید و تشخیص دهید که کدام عادات برای شما خوب جواب داده و آنهایی را که خوب جواب نداده اند، جایگزین کنید.
منبع انگلیسی مقاله :

 

اضطراب امتحان

 

 

 

 


سردبیر : حسن زارعیان
اعضای تحریریه :
فاطمه امینیان – پرویز رزاقی – عباس فرهادی ثابت – حسن زارعیان – صدیقه محمدی
ویراستار : فرهنگ فرهی
طراح : بهمن زارعیان


به نام خدا
سلام
اضطراب یکی از شایعترین حالات روحی است که تقریباً در همه ی انسانها در طول زندگی و به درجات مختلف بروز می کند. اضطراب امتحان نیز معمولاً با نزدیک شدن امتحانات در فرد نمایان می شود، بطوریکه هر کسی در طول زندگی خود حداقل یکبار این احساس را تجربه کرده است. انسان دوست دارد هنگام ارزیابی و نقادی رفتارهایش بوسیله دیگران حداکثر امتیاز ممکن را کسب نماید. به همین دلیل هر زمان که در موقعیت امتحان یا آزمونی قرار می گیرد دچار اضطراب می شود، هر چند موضوع امتحان را بارها و بارها تمرین کرده باشد. دانش آموزی که درسش را خوانده و یا فردی که برای استخدام باید در مصاحبه شرکت کند، گر چه می داند از او سؤالات معمولی پرسیده خواهد شد اما با نزدیک شدن زمان امتحا مضطرب تر می شود. وجود اندکی اضطراب در انسان هم طبیعی و هم لازم است، ولی اگر از حد بگذرد برای او مشکل ساز خواهد بود، بطوریکه با داشتن اطلاعات و مهارت قادر نخواهد بود امتیاز لازم را کسب کند.
موفق باشید


تعریف اضطراب امتحان:
اضطراب امتحان نوعی خود مشغولی ذهنی است که با "خود پنداره" ضعیف و تردید فرد درباره ی تواناییهای خود مشخص می شود و غالباً با شناخت منفی ، عدم تمرکز حواس، واکنشهای جسمانی نامطلوب و افت تحصیلی همراه است. به عبارت دیگر وقتی که فرد درباره ی کارایی و توانایی ذهنی خود در موقعیت امتحان ، دچار نگرانی و تشویق شود، بطوریک این احساس موجب کاهش و افت عملکرد واقعی او گردد. می گوییم دچار اضطراب امتحان شده است.

انواع اضطراب امتحان
الف ) اضطراب تسهیل کننده یا تسریع کننده:
به اضطراب کم و یا در حد معقول که موجب تلاش بیشتر برای کسب موفقیت می شود و نتیجه بهتری را عاید فرد می کند، اضطراب تسهیل یا تسریع کننده اطلاق می شود.

نشانه ها یا علایم اضطراب تسهیل یا تسریع کننده :
1 - فرد به خاطر مرور کردن درسهایش دچار هیجان می شود.
2 – خودش را در اتاقش حبس می کند و مشغول درس خواندن می شود و به کوچکترین مزاحمت اعتراض می کند.
3 – به شیوه ی خاصی درسهایش را مرور می کند ، مثلاً با صدای بلند درس می خواند در اتاق راه می رود و یا دراز می کشد.
4 – به درخواستهای اطرافیان توجه نمی کند یا در مقابل خواسته ها با اعتراض می گوید که درس دارد.
5 – کم غذا یا نسبت به غذایی بی میل می شود.

ب ) اضطراب ناتوان کننده :
اضطراب ناتوان کننده دلهره و تشویش شدیدی است که یا خود فرد دارد و یا اطرافیان آن در فرد تشدید می کنند. اضطراب شدید اثر منفی روی عملکرد فرد می گذارد، زیرا با متأثر و درگیر کردن ذهن ، زمینه ای فراموشیهای زودگذر و خطاهای ادراکی را فراهم می کند.

نشانه های اضطراب ناتوان کننده :
1 – فرد به خاطر مرور درسهایش دچار هیجان بیش از حد می شود.
2 – دارای دلشوره و دل بهم خوردگی ( احساس پروانه در شکم) است.
3 – هنگام مرور درسهایش دستپاچه و عجول است.
4 – از اینکه هر چه می خواند، چیزی نمی فهمد نالان است.
5 – از گرفتن نمره ی کم ترس و وحشت دارد.
6 – هنگام درس خواندن، ناخنهایش را می جود، پوست لب را می کند یا با موی سرش بازی می کند.
7 – بیش اشتهاست و نمی تواند غذا بخورد.
8 – حالت تهوع دارد.
9 – گریان است و بهانه گیری های بی دلیل دارد.

علتهایی اضطراب امتحان:
عوامل زیر باعث اضطراب امتحان در فرد می باشد.
1 – سختگیریهای بیش از حد
زمانی که والدین با نزدیک شدن زمان امتحان، فشار مضاعفی برای آماده شدن و گرفتن نمره (معمولاً بیست) در مورد فرزند خود به کار می برد و یا پی در پی درباره امتحان به او هشدار می دهند.
2 – ترس و تهدید
وقتی اطرافیان و مخصوصاً والدین، شرایط ویژه سخت در ایام امتحان برقرار می کنند و فرزند خود را از گرفتن نمره کم یا عدم قبول شدن می ترسانند و تهدید می کنند.
3 – عدم آمادگی
هنگامی که فرد به علت نداشتن برنامه ریزی درسی و مطالعه صحیح آمادگی لازم را برای امتحان کسب نکرده باشد.
4 – رقابت
زمانی که دانش آموزان در مدرسه یا فرزندان در خانه برای برتری یافتن بر یکدیگر به رقابت بپردازند.
5 – والدین مضطرب
وجود اضطراب در والدین موجب انتقال آن به فرزند و تشدید اضطراب او می شود (مخصوصاً در ایام امتحان).
6 – مقایسه کردن
هر گاه ناتوانایی های فردی با توانایی های فرد دیگری سنجیده شود و این امر با سرزنش همراه باشد، اعتماد بنفس فرد کم و بر اضطراب او افزوده می شود.
7 – بیش از حد مهم جلوه دادن بعضی از درسها
وقتی اطرافیان بعضی از درسها را به هر دلیلی خیلی مهم تلقی می کنند، در فرد ترس یا نگرش منفی نسبت به آن درسها بوجود می آید.
8 – پاداش مناسب
زمانی که اطرافیان برای قبول شدن یا گرفتن نمره بالا و (معمولاً بیست) پاداش بیش از حد در نظر می گیرند.
9 – تفکر منفی
وقتی اطرافیان فردی را با القابی مانند بی استعداد، بی عرضه و ... مورد خطاب قرار می دهند تصویر ذهنی ناتوانی یا تفکر منفی را در فرد بوجود می آورند. این امر اضطراب امتحان را در فرد تشدید می کند.
10 – بیماریها
اگر بدون توجه به بیماریهای جسمی یا روحی روانی و اقدام برای رفع آنها، فشار بیش از حدی به فرد برای درس خواندن و آماده شدن برای امتحان وارد شود، ممکن است دچار اضطراب شود.
11 – عدم تمرکز
عدم دقت و تمرکز درانجام تکالیف یا درس خواندن در طول ساعت باعث می شود تا یادگیری سطحی باشد و در موقع امتحان یادآوری مطالب دشوار و موجب اضطراب شود.
12 – مقررات در جلسه امتحان
گاهی قوانین خشک، رسمی و انعطاف ناپذیری که بر مبنای عدم اعتماد به نفس به دانش اموز از سوی مدرسه و عوامل اجرایی امتحانات وضع گردیده ، می تواند بر شدت اضطراب بیفزاید. 13 – انتظار بیش از حد از خود
گاهی اضطراب امتحان به این دلیل است که انتظارات فرد از خود ، بیش از توانایی های اوست.

راهکارهای کاهش اضطراب امتحان :
1 – به فرزندمان یادآوری کنیم همواره به خدا توکل و هر کاری را با نام او شروع کند، زیرا یاد خدا آرامش دهنده ی دلهای مضطرب است.
2 – بر تونایی های فرزندمان تأکید کنیم تا اعتماد به نفس او تقویت شود.
3 – انتظارات خود را با توانایی های فرزندمان هماهنگ کنیم و از او توقع بیش از حد نداشته باشیم.
4 – تلاشهای فرزندمان برای کسب موفقیتهای هر چند کوچک را قدر بدانیم و او را تشویق کنیم.
5 – عملکرد فرزندمان را با خودش مقایسه کنیم ، در صورت پیشرفت او را تشویق کنیم و در غیر اینصورت درصدد علت یابی و رفع آن باشیم.
6 – امتحان جزیی از فرآیند آموزش است. آن را عملکرد طبیعی و معمولی آموزش بدانیم و از حساسیت بی مورد نسبت به آن بپرهیزیم.
7 – شرایط فیزیکی و عاطفی مناسبی را در ایام امتحانات برای فرزندمان فراهم کنیم.
8 – از ابتدای سال تحصیلی فرزندمان را با نحوه ی برنامه ریزی درسی ، روش صحیح مطالعه و مرور درسها آشنا نماییم تا هنگام امتحان از انباشته شدن مطالب درسی و اضطراب امتحان بکاهیم.
9 – به فرزندمان اطمینان خاطر بدهیم که در کنار او خواهیم بود و اگر مشکلی داشت او را یاری خواهیم کرد. از بکار بردن عبارتی مانند «به من ربطی ندارد، مشکل خودت است، از نوع درس خواندن تو خسته شدم و ...» خودداری کنیم.
10 – به فرزندمان یادآور شویم که تمامی تلاش خود را صرف یادگیری درسها نماید نه کسب نمره زیرا کسانی که فقط برای بدست آوردن نمره درس می خوانند مطالب درسی را زودتر فراموش می کنند.
11 – با فرزندمان به گونه ای رفتار کنیم که او بتواند عقاید و نگرانی های خود را درباره امتحان آشکارا بیان کند.
12 – آخرین وضعیت درسی فرزندمان را از معلم یا معلمهایش جویا شویم تا بهتر بتوانیم به او کمک کنیم.
13 – از غیبت کردن فرزندمان در ایام و نزدیکی امتحانات حتی الامکان جلوگیری کنیم، زیرا در این دوران درس ها دوره می شوند و فرزندمان می تواند اشکالات احتمالی خود را از معلم بپرسد و آنها را برطرف کند.
14 – در ایام امتحان فضای خانواده را شاد و آرام نگه داریم و از مشاجره و برخوردهای لفظی بخصوص با فرزندانمان خودداری کنیم.
15 – در ایام امتحان از شرکت در جشن ها و میهمانی ها و یا برگزاری میهمانی حتی الامکان خودداری کنیم.
16 – برای ایجاد تنوع و رفع خستگی فرزندانمان در ایام امتحان و درس خواندن، مدت زمان مناسبی را برای تفریح یا بازی و تماشای تلویزیون در نظر بگیریم.
17 – ساعت خواب فرزندانمان را طوری تنظیم کنیم که خواب مورد نیاز آنها تأمین شود، به عبارت دیگر شبها زودتر بخوابند تا صبح زودتر بیدار شوند. مطالعه تا نیمه های شب علاوه بر خستگی سبب عدم یادگیری می شود.
18- یادآوری نماییم سرجلسه امتحانَ، لوازم التحریر و وسایل مورد نیاز را با خود همراه داشته باشند تا با آرامش خاطر به سؤالات پاسخ دهند.
19 – فرزندانمان را روز امتحان با ملایمت بیدار و زودتر از معمول راهی مدرسه کنیم که به موقع سر جلسه امتحان حاضرشوند، تا اضطراب امتحان اضافه نشود.
20 – به فرزندانمان آموزش دهیم که دعا باعث آرامش و رسیدن به موفقیت می شود، اما شرط مستجاب شدن دعا، تلاش و کوشش خود ماست.
21 – با استفاده از نمونه سؤالات سالهای قبل ، امتحان آزمایشی از فرزندانمان بگیریم و آن را تصحیح کنیم. با این روش، علاوه بر کاهش اضطراب آنها، درسهایی را که باید بیشتر تمرین کنند، تشخیص داده و بهتر می توانیم آنها را راهنمایی کنیم.
22 – برنامه امتحانی فرزندانمان را در جایی نصب کنیم و به آنها بگوییم، روی هر امتحانی که می دهند یک خط بکشند. این کار انگیزه ی بیشتری برای درس خواندن و احساس نزدیک شدن به پایان امتحان را در آنها به وجود می آورد.
23 – تشویق ، تحسین و تأکید روی نقاط قوت فرزاندانمان را فراموش نکنیم. زیرا این رفتارها، انگیزه آنان را برای پیشرفت، بیشتر می کند.
24 – بهتر است معلمان ، محیط مساعد و آرامی را برای دانش آموزان در جلسه امتحا فراهم آورند تا اضطراب دانش آموزان کاهش یابد.
25 – اگر معلمان انتظارات ، اهداف ، نحوه نمره گذاری و نوع امتحان را مشخص کنند، دانش آموزان می توانند با توجه به آنها برنامه ریزی کنند تا از اضطرابشان کاسته شود.
26 – برگه های امتحان کلاسی یا تکالیف فرزندانمان را به همراه خود آنها بازبینی کنیم تا نقاط ضعیف و قوت درسی خود را دریافته و در مواردی که ضعف دارند تمرینات بیشتری انجام دهند.
27 – توجه داشته باشیم کسب نمره بد فرزندانمان در امتحان به معنی بد بودن آنها نیست، بلکه بدان معناست که فعالیت آنها در آن درس کم بوده و یا مفاهیم اساسی آن درس را نمی دانند.

انجمن علمی آموزشی مدرسین آموزش خانواده شهر تهران

 

 

 

 

 

نکاتی پیرامون مطالعه امتحان

22 فروردین 1389 - 06:00:13


 

▪ جایی مطالعه کنید که قادر به تمرکز باشید.
▪ برگه‌های خلاصه نویسی تهیه کنید.
▪ خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.
▪ خودتان با تغذیه مناسب و خواب کافی مراقبت کرده و از مصرف مواد کافئین دار که موجب افزایش اضطراب میشود خودداری کنید.
▪ یک روز قبل از امتحان آزمونی را که حتی الامکان شبیه آزمون واقعی است انجام دهید.
▪ زمانی را برای احساس آمادگی و نیز حضور به موقع در جلسه امتحان قرار داده و از هم کلاسیهای مضطرب که درباره امتحان صحبت می کنند دوری کنید.
▪ ابتدا به آسانترین سوال پاسخ دهید.
▪ وقت و انرژی خودرا با نگران شدن و فکر کردن به عواقب امتحان و کنجکاوی درباره اینکه دیگران چه می کنند هدر ندهید.
▪ یک ساعت قبل از امتحان مطالعه درس را بطور کامل تعطیل کنید و به هیچ وجه قبل از شروع امتحان از یکدیگر چیزی نپرسید چرا که ممکن است سوالی را بلد نباشید و دچار اضطراب شوید و مطالب دیگر را نیز فراموش کنید.
▪ ب امتجان غذاهای سبک و پر کالری مصرف کنید چرا که فعالیتهای ذهنی نیازمند مصرف کالری فراوان است و خوب بخوابید تا بتوانید پر انرژی در جلسه امتحان حاضر شوید.
▪ وقتی می بینید اضطراب مانع تمرکز حواستان می شود وشدت آن به اندازه ای است که مفهوم یک جمله را هم درک نمی کنید خودتان را بیازمایید. کتاب را ببندید و جمله را تکرار کنید . دوباره کتاب را باز کنید و مطلب را با صدای بلند بخوانید سپس کتاب را ببندید این بار خواهید توانست مطلب فرا گرفته را به خاطر آورید و تمرین و جدیت شما نیرویی عظیم تر از نیروی اضطراب است.
▪ اگر حین مطالعه نگرانید و حواستان پرت می شود چند دقیقه استراحت به خود بدهید. پس از زنگ استراحت مجددا”به مطالعه بپردازید و فقط مطالعه کنید. این ترفند شما را از حواس پرتی و خیال بافی در حین مطالعه نجات خواهد داد.
▪ توجه داشته باشید که یکی از عوامل موثر و جدی دراضطراب امتحان انباشته شدن درس ها برای شب امتحان است ضمنا” فراموش نکنید شب امتحان زمان یاد گیری درس نیست بلکه زمان مرور درس است.
▪ اضطراب نوعی احساس فریب انگیز است که به شما القا می کند که از پس کاری که قرار است انجام دهید بر نمی آیید. پس درشرایط اضطراب دست از تلاش و کوشش برندارید و به مطالعه درس امتحانی مشغول شوید اجازه ندهید اضطراب زمام شما را در دست بگیرد.
▪ آرامش روحی و روانی تاثیر زیادی در موفقیت شما دارد .سعی کنید محیط آرام و دور از تشنج و درگیری برای خود و خانواده و دوستان خود داشته باشید.
▪ روی صندلی محل امتحان نشسته و چند نفس عمیق بکشید.
▪ انرژی خود را قبل از جلسه امتحان با بحث های بی مورد در باره سئوالات امتحانی از بین نبرید.
▪ در تحویل برگه امتحانی به مراقبان عجله نکنید و یک بار پاسخهایتان را مرور کنید.

 

 

 

 

* آیا تا به حال به صورت عمیق به این موضوع فکر کرده اید که چه عواملی در ترس و اضطراب نسبت به امتحان موثر بوده اند؟
* آیا در زندگی تحصیلی راه هایی برای کاهش این نوع اضطراب یافته اید؟
برخی از عوامل ایجاد کننده ترس از امتحان عبارتند از:

 

در خصوص روش های کاهش ترس از امتحان نظرات مختلفی وجود دارد که مهمترین آن ها به شرح زیر است:

تنظیم برنامه خواب و استراحت
برخی با این تصور که هنگام امتحانات برای مطالعه بیشتر اصلاً نباید خوابید و یا خیلی کم خوابید، خود باعث خستگی ذهنی و در نتیجه فراموشی بیشتر در مطالب خوانده شده می گردند.

پرهیز از کاهش تغذیه
افراط و تفریط در تغذیه اثرات نامطلوبی در بر خواهد داشت. بایستی با خواب و استراحت کافی و نیز تغذیه مناسب، از لحاظ روحی و جسمی، خود را آماده امتحان کنید.

آماده شدن برای امتحان
یعنی داشتن برنامه ریزی صحیح جهت مطالعه در طول سال تحصیلی ورعایت روش های صحیح مطالعه.

ý توصیه اول: مطالب درسی را به تدریج و در طول زمان مرور کنید. با یادگیری نکات مهم و اصلی هر درس و مرور دائمی آن ها می توانید همیشه خود را برای امتحان آماده نگه دارید.
ý توصیه دوم: از یادداشت های خود، یادداشت های فشرده ای بردارید تا بازسازی ذهنی و مرور مطالب برایتان مفید واقع شود.
ý توصیه سوم: در صورت امکان سوالات امتحانی سال های گذشته را جمع آوری نمائید تا به نوع آزمون پی برده و مطالعه خود را متناسب با آن پیش ببرید.
ý توصیه چهارم: خود را به جای طراح سوالات قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمائید. پاسخگویی دقیق به همه سوالات تا حدود بسیار زیادی موفقیت شما را تضمین خواهد کرد. همچنین می توانید از افراد زرنگ و متوسط کلاس بخواهید که آن ها نیز در این کار شما را یاری کنند و تعدادی سوال طرح نمایند.
ý توصیه پنجم: در حین و پس از انجام هر کاری (مطالعه عمیق و دقیق، طرح سوال های امتحانی و . . .) خود را تشویق کنید. بهتر است همین رفتاری که انجام می دهید و یا به پایان رسانده اید، بر روی برگه هایی یادداشت کنید و یا آن را در قالب یک جمع اظهار کنید.

شرکت در جلسات آخر هر درس
حتماً در جلسات آخر درس پیش از امتحان در کلاس شرکت کنید. زیرا اغلب، مطالب مهمی را که احتمال بیشتری در طرح سوالات دارند، مرور و توضیح داده می شوند.

پرهیز از اضطراب های متفرقه
مثلاً شب امتحان مسابقات فوتبال را دنبال نکنید، اگر امتحان قبلی رضایت بخش نبوده است، به آن نیندیشید و تحلیل امتحان قبلی را به فرصت مناسب خودش موکول کنید.

حال بایستی مواردی در جریان امتحانات و هنگام پاسخگویی به سوالات مد نظرتان باشد، که رعایت آن ها می تواند در موفقیت بیشتر و کاهش اضطراب نسبت به امتحان موثر باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

* به موقع و سر وقت به جلسه امتحان بروید و پیش از آغاز امتحان با خاطری آسوده در جای خود مستقر شوید.

* کلیه وسایل و ابزارهایی که در امتحان مورد نیاز است همراه خود به جلسه ببرید.

* در صورتی که قبل از شروع امتحان، دستورات و راهنمایی هایی از سوی مدرسین یا ناظرین جلسه داده می شود، به این دستورات کاملاً  گوش دهید.

* پس از اینکه سوالات در اختیار شما قرار گرفت، بلافاصله و با عجله شروع به نوشتن نکنید. تمام سوالات را یک بار سریع مرور کنید، ابتدا جواب سوال های ساده را بنویسید و سپس به سوال های مشکل بپردازید.

* به زمان بندی سوالات دقت کنید تا با مشکل کمبود وقت مواجه نشوید.

* در نوشتن پاسخ ها به دقت عمل کنید و خود را به جای مصححی قرار دهید که می خواهد همین برگه امتحانی را تصحیح کند.

* به یاد داشته باشید همیشه یک پاسخ ضعیف و ناقص بهتر از هیچ است و اگر به سوالی برخورد کردید که درباره آن حضور ذهن نداشته و چیزی نمی دانید، هرچه درباره آن سوال به ذهنتان می رسد بر روی یک کاغذ پیش نویس، یادداشت کنید. به این ترتیب به تدریج بعضی قسمت ها به یادتان خواهد آمد.

* سعی کنید عجله ای برای تحویل دادن برگه امتحانی نداشته باشید و تا آنجا که می توانید درباره سوالات فکر کنید.

* قبل از تحویل برگه امتحانی، نوشته های خود را مرور کنید و اگر نکاتی را در حین نوشتن فراموش کرده اید، کامل کنید.