مجموعه ای از دانستنی های جغرافیا

معرفی برخی از نرم افزارهای کمک آموزشی جغرافیا (CD)

1)   Atlasworld : این نرم افزار یک اطلس جغرافیایی جهان است که در آن اطلاعات مختلفی درباره ی جغرافیای طبیعی و انسانی کشور ها وجود دارد.

2)   Orbit : این نرم افزار در مورد منظومه ی شمسی، سیاره ها و ستارگان است.

3)   Pcglobe : نرم افزاری است در مورد قاره ها و کشورهای جهان، که با نقشه و نمودارهای متنوع و فراوان، اطلاعات زیادی را ارائه می دهد.

4)   Our earth : نرم افزاری در مورد مشخصات زمین است

5)   ایران پل نور: این نرم افزار حاوی اطلاعات زیادی درباره ی ایران، به ویژه جغرافیای مناطق مختلف آن است.

پنج فرضیه ای که پایان دنیا را رقم می زنند!

گروه فناوریهای نوین: مجله "گرین دیلی" در مقاله ای با عنوان "پایان دنیا" به معرفی و بررسی 5 فرضیه ای پرداخته است که دنیا می تواند با وقوع هریک از آنها پایان یابد.

چه وقت دنیا به پایان خواهد رسید؟ چه کسی و یا چه چیزی موجب این نابودی خواهد شد؟ اینها سئوالاتی است که بشر از سالیان قبل به آنها فکر کرده و همواره فرضیه هایی را در این خصوص ارائه کرده است.

به تازگی نیز مجله "گرین دیلی" در مقاله ای با ارائه گزینه هایی به بررسی 5 فرضیه ای پرداخته است که هر یک از آنها می توانند علت پایان دنیا باشند.

ماشینها و هوش مصنوعی

این مقاله با بررسی فرضیه ای آغاز می شود که براساس آن ماشینها و هوش مصنوعی که امروزه دانشمندان نوروساینس با علاقه آن را دنبال می کنند، بر انسان برتری جویند و انسان و دنیا را به نابودی بکشانند.

دماسنج "گرین دیلی" در مورد احتمال وقوع این رویداد درجه یک به 10 را نشان می دهد. در حقیقت احتمال بسیار کمی برای غلبه روباتها بر انسان در اثر فعل و انفعال بیشتر میان انسان و ماشین وجود دارد.

سقوط یک شهاب سنگ غول پیکر

دومین فرضیه نشان می دهد که زمین در اثر سقوط یک شهاب سنگ غول پیکر، دچار یک حادثه بزرگ می شود و به این ترتیب همانگونه که دایناسورها با برخورد شهاب سنگ به زمین منقرض شدند، انسان نیز نابود می شود و دنیا پایان می یابد. دماسنج "گرین دیلی"، احتمال وقوع این پدیده را 4 به 10 نشان می دهد.

بیماری فراگیر

سومین فرضیه پیشنهادی این سایت، احتمال خطر همه گیری یک بیماری کشنده را مطرح می کند که می تواند آنفولانزای پرندگان و یا ویروس جدیدی باشد که ممکن است از فردا به سرعت گسترش یابد و میلیونها نفر را در کوتاهترین زمان نابود کند. دماسنج رقم وقوع این پدیده را 5 به 10 نشان می دهد.

تقاضای فراتر از عرضه نفت

فرضیه چهارم پیشنهاد می کند که وجود انسان می تواند به سبب پدیده "قله نفت" (Peak Oil) نابود شود. براساس این فرضیه تقاضای نفت سوختی از عرضه آن فراتر می رود. احتمال وقوع این پدیده 6 به 10 است.

تغییرات آب و هوا

به گزارش مهر، پنجمین فرضیه که از بالاترین رقم احتمال وقوع برخوردار است، برپایه تغییرات آب و هوایی استوار شده است.

به طوری که دماسنج گرین دیلی در این مورد رقم 8 به 10 را نشان می دهد. براساس این فرضیه، گرم شدن بیش از حد زمین در آینده ای نه چندان دور می تواند خطرات بسیار جدی را به وجود آورد و انسان و تمام جانداران زمین را به ورطه نابودی بکشاند.

سر سبز ترین شهرهای جهان

نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد،استکهلم، پایتخت سوئد، سرسبزترین و مناسب ‌ترین شهر جهان برای زندگی است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری سوئد، پژوهشگران مجله ریدرز دایجست امریکا پس از تحقیق و بررسی در رابطه با شهرهای مختلف جهان دریافتند،استکهلم از نظر محیط زیست، قیمت انرژی، تولید زباله و در دسترس بودن پارک‌ها و زیبایی مقام اول جهان را داراست و پس از آن شهر اسلو، پایتخت نروژ مقام دوم را دارد.
بنابراین گزارش، شهرهای مونیخ سوم، پاریس چهارم و فرانکفورت پنجم هستند.
این گزارش می‌افزاید، از شهرهای امریکا، نیویورک مقام پانزدهم و در انگلیس لندن مقام بیست و هفتم را داراست.

کره زمین کوچکتر می شود

 اندازه گیریهای جدید دانشمندان آلمانی نشان می‌دهد که زمین پنج میلیمتر کوچکتر از قبل شده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران ، دانشمندان دانشگاه بن با جمع آوری اطلاعات 70 تلسکوپ و دستگاههای پیشرفته اندازه گیری، قطر زمین را پنج میلیمتر کمتر از اندازه های فعلی محاسبه کردند.
این نتایج که در "ژورنال زمین سنجی" (Journal of Geodesy) منتشر شده است، علاوه براینکه برای به روز کردن کتاب های زمین شناسی مفید است، برای ارزیابی طول و عرض اقیانوس ها نیز حائز اهمیت است.
این دانشمندان در محاسبات خود نشان دادند که قاره آمریکا و اروپا هرسال 18 میلیمتر از هم دور می شوند، در حالی که قاره آفریقا و قاره اروپا با سرعت پنج میلیمتر در سال به یکدیگر نزدیک می شوند.

با گوگل ارث صدای طبیعت را نیز بشنوید

کاربران اینتریتی( گوگل ارث) می‌توانند نه تنها عکس‌های ماهواره‌ای از نقاط مختلف زمین را تماشا کنند بلکه صداهای مکان‌هایی را که مشاهده می‌کنند نیز خواهند شنید.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری لنتا؛ این امکان توسط کمپانی Wild Sanctuary که 5/3 هزار ساعت صداهای طبیعت را از سراسر دنیا جمع‌آوری و ضبط کرده است فراهم شده است، این صداها متناسب با اوقات شبانه روز ضبط شده‌اند. برای مثال اگر کاربر در همگام روز عکس‌های ماهواره‌ای یک جنگلی را تماشا کند، مجموعه صداهایی را می‌شنود که کاملا متفاوت از صداهایی است که در هنگام تماشای عکس‌های همان جنگل در شب خواهد شنید.

اختراع چتری که قادر به پیش بینی وضع هواست

یک شرکت امریکایی چتری اختراع کرده است که می تواند احتمال بارش برف و باران را پیش بینی کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نوشته روزنامه اینترنتی روسی ایزوستیا ،‌ شرکت امبینت دیوایسز گفت ‌: این چتر هوشمند به دستگاهی مجهز است که اطلاعات مربوط به تغییرات جوی را از پایگاه اینترنتی هواشناسی دریافت می کند و در صورت پیش بینی احتمال بارش برف یا باران رنگ آن آبی می شود و هر چه میزان برف و باران بیشتر باشد رنگ آن تیره تر می شود.

به گفته طراحان صاحبان چتر ها باید آنها را کنار در یا پنجره قرار دهند تا بتوانند بهترین نتیجه را از آن بگیرند

دستگاه لرزه نگار قابل حمل خانگی اختراع شد

نخستین لرزه نگار قابل حمل جهت تشخیص به موقع و ارائه هشدارهای ضروری در ژاپن عرضه می شود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ نخستین لرزه نگار قابل حمل جهت تشخیص به موقع و ارائه هشدارهای ضروری در ژاپن عرضه می شود.
این گزارش می افزاید؛ 20 درصد از زمین لرزه های شدید در ژاپن روی می دهد و به همین منظور از هفته آینده فروش نخستین لرزه نگار قابل حمل به قسمت 60 یورو در این کشور آغاز می شود.
بنابراین گزارش؛ این وسیله دارای یک صفحه نمایشگر کریستال مایع (ال . سی . دی) است که پس از نمایش امواج زلزله، آژیر خطر را به صدا در آورده و پیامهای هشدار دهنده از قبیل حفظ خونسردی، قرارگیری در زیر میز و بستن شیرهای گاز را گوشزد می کند.
گفتنی است؛ ژاپن بر روی چهار صفحه تکتونیکی قرار گرفته و یکی از مستعد ترین کشورهای جهان در بروز زلزله شناخته شده است.

جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰بیش از ۹میلیاردنفر می رسد

براساس ارزیابی بخش جمعیت سازمان ملل متحد ، جمعیت جهان در سال ‪۲۰۵۰ به ‪ ۹/۲میلیارد نفر خواهد رسید، بطوریکه رشد جدید عملا در کشورهای در حال توسعه خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی آسوشیتدپرس، طبق ارزیابی "بخش جمعیت ‪۲۰۰۶ سازمان ملل"، جمعیت جهان در ‪ ۴۳سال آینده احتمالا ‪ ۲/۵میلیارد نفر نسبت به ‪ ۶/۷میلیارد نفر حاضر افزایش خواهد یافت که این افزایش با شمار مردم جهان در سال ‪ ۱۹۵۰برابر است.

براساس این گزارش "هانیا زلوتنیک" مدیر این بخش گفت: کاهش شمار پیش بینی شده مرگ و میر ناشی از ایدز به دلیل افزایش مصرف داروهای ضد رترو ویرال و دوره رو به پایین شیوع این بیماری در برخی کشورها یک تغییر مهم در ارزیابی جمعیت جدید است.

این گزارش ارزیابی می‌کند که شمار تلفات ناشی از ایدز در فاصله زمانی میان سال‌های ‪ ۲۰۲۰تا ‪ ۲۰۰۵در ‪ ۶۲کشوری که این بیماری در آنها بیشترین خسارت را ببار آورده ‪ ۳۲میلیون نفر کمتر خواهد بود که با ارزیابی گذشته سازمان ملل در سال ‪ ۲۰۰۴قابل مقایسه است.

در این گزارش آمده است، تغییرات مذکور در زمینه مرگ و میر انسانها به بالاتر رفتن ارزیابی ‪ ۹/۲میلیاردی جمعیت جهان در سال ‪ ،۲۰۵۰نسبت به ‪۹/۱ میلیارد نفری که در سال ‪ ۲۰۰۴تخمین زده شده بود، کمک می‌کند.

این گزارش افزود، بیشتر رشد جمعیت در کشورهای کمتر توسعه یافته که پیش بینی می‌شود جمعیت آنها از ‪ ۵/۴میلیارد نفر در سال ‪ ۲۰۰۷به ‪۷/۹ میلیارد نفر در سال ‪ ۲۰۵۰افزایش یابد به وقوع خواهد پیوست.

پیش بینی می‌شود که جمعیت کشورهای فقیر مانند افغانستان، بوروندی، کنگو، گینه بیسائو، لیبی، نیجریه، تومور شرقی و اوگاندا در اواسط قرن دست کم سه برابر شود.

بر عکس انتظار می‌رود که جمعیت کلی کشورهای ثروتمندتر به اندازه زیادی بدون تغییر باقی بماند.

طبق این گزارش، ‪ ۴۶کشوری که انتظار می‌رود شمار جمعیت آنها تا اواسط قرن کاهش یابد عبارتند از آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و بیشتر جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی.

زلوتنیک گفت، بیشتر کشورهای آسیا و آمریکای لاتین در جمعیت خود به "مرحله نسبتا مفید" رسیده‌اند یعنی تعداد افرادی که به سن کار رسیده‌اند نسبت به شمار کودکان و سالخوردگان در جمعیت آنها بیشتر است و دست کم دو دهه دیگر نیز در این مرحله باقی خواهند ماند.

وی افزود، اما جمعیت آنها شروع به پیر شدن می‌کند و به همان جهتی می‌رود که اروپا و آمریکای شمالی رفته است.

وی گفت: اروپا تنها منطقه‌ای است که در حال حاضر شمار افراد ‪ ۶۰ساله و مسن‌تر از تعداد کودکان آن پیش گرفته است.

زلوتنیک افزود، انتظار داریم که توزیع سنی در جمعیت آسیا و آمریکای لاتین تا سال ‪ ۲۰۵۰بسیار شبیه جمعیت امروز اروپا باشد.

پیش بینی دانشمندان در مورد تغییرات آب وهوایی کره زمین

دانشمندان سالهاست که معتقدند تغییرات آب و هوا می‌تواند تأثیرات زیادی بر کره زمین داشته باشد از ذوب لایه‌های یخی قطب و نابودی جنگل‌های گرمسیری تا سیلها و خشکسالی‌های ویران کننده...هم اکنون تیمی از کارشناسان آب و هوایی موفق به شناسایی آسیب پذیرترین نقاط زمین شده و هشدار داده‌اند که این نقاط در معرض نابودی ناگهانی و فاجعه باری تا قبل از پایان قرن جاری هستند...در تحقیقی که نتایج آن سه شنبه منتشر شد دانشمندان 9 نقطه زمین را به عنوان نقاطی که در خطر جدی و نقطه بحرانی قرار دارند شناسایی کرده‌اند. اگرچه دانشمندان مطمئن نیستند که این نقاط دقیقاً در چه زمانی به نقطه بدون بازگشت خود خواهند رسید اما ارزیابی‌های آنها هشدار داد که در حال حاضر هم یخ‌های قطب شمال و صفحه یخی گرینلند در خطر جدی نابودی قرار دارند. بر اساس بعضی تخمینها تا 25 سال آینده دیگر در تابستان هیچ صفحه یخی در کره زمین باقی نخواهد ماند...

 تلفظ صحیح اصطلاحات جغرافیایی

تلفظ صحیح آن استوا وبه معنای  میانه است سطح کره زمین در خط استوا به مقدار ۴۰۰۰۰ کیلومتر در شبانه‌روز حرکت می‌کند. این به معنای سرعتی برابر ۱۶۷۰ کیلومتر بر ساعت است. این سرعت از تقسیم محیط کره زمین در خط استوا (حدود ۴۰۰۷۰ کیلومتر) بر تعداد ساعات شبانه‌روز (۲۴) محاسبه می‌شود. الجدی نام قدیم دی ماه و السرطان نام قدیم تیرماه است البته علت نام گذاری به خاطر شکلی که ستاره ها در شب به خود میگرفتند بوده است چنانکه عقرب ، حوت ، میزان و نیز داریم که مثلا چون در اوایل مهر ستاره ها در شب به شکل ترازو یا میزان بوده اند به این نام خوانده شده است   خَرچَنگ یا سَرَطان نام یکی از صورت های فلکی و چهارمین برج از برج های دوازده گانه است 

 

/ 1 نظر / 28 بازدید
مدیر وبلاگ

سلام , با اجازتون از کسری از مطالبتون کپی گرفتم , البته با ذکر منبع . می دونید که تقلید نشانه ی تاییده ... ممنون