معرفی برخی از نرم افزارهای جغرافیا (CD)

Atlasworld : این نرم افزار یک اطلس جغرافیایی جهان است که در آن اطلاعات مختلفی درباره ی جغرافیای طبیعی و انسانی کشور ها وجود دارد.

Orbit : این نرم افزار در مورد منظومه ی شمسی، سیاره ها و ستارگان است.

Pcglobe : نرم افزاری است در مورد قاره ها و کشورهای جهان، که با نقشه و نمودارهای متنوع و فراوان، اطلاعات زیادی را ارائه می دهد.

Our earth : نرم افزاری در مورد مشخصات زمین است.

PCI Geomatica : نرم افزار PCI  اولین بار در سال ۱۹۸۰ در کشور کانادا عرضه شد. این نرم افزار به منظور پردازش تصاویر ماهواره ای و عکسهای هوایی و تولید محصولات مختلف از روی این تصاوی می باشد. نرم افزار PCI از لحاظ پردازش داده های رستری و برداری از توانمندی های بالایی برخوردار است به طوری که در کشورهای خارجی نیز به عنوان یکی از نرم افزار های اصلی و پرکاربرد در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد.

Surfer : این نرم افزار توسط شرکت Golden Software تهیه شده است و یک نرم افزار عمومی در زمینه توپوگرافی و نقشه برداری می باشد. با ورود داده های برداشت شده از منطقه با جی پی اس و یا برداشت تز نقشه ها و … که شامل نقاط طول و عرض و ارتفاع است، Surfer قادر است با متدهای مختلف نقشه توپوگرافی، رقومی، عکس هوایی و … را به صورت دوبعدی و سه بعدی تولید نماید و عملیاتی مانند مقطع زدن، علامت گذاری و … را نیز انجام دهد.

Google  earth : گوگل ارت یک نقشه معمولی نیست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

World Atlas 3D : این نرم افزار به شما در درک بهتر جغرافیا و نیز دست یابی به نقاط مختلف جهان کمک بسیار زیادی می کند. شما در این نرم افزار کره ی زمین را به شکل سه بعدی خواهید دید که در این کره تمامی قاره های ، اقیانوس ها ، کشورها ، ناهمواریها ، فلات ها و بسیاری از نقاط مختلف زمین به شکل سه بعدی به نمایش در می آیند. در این نرم افزار علاوه بر نمایش نقاط مختلف جهان اطلاعات کاملی از قاره ها و کشورها های مختلف جهان قرار گرفته که تنها با یک کلیک می توان به آسانی به این اطلاعات دست یافت. به گفته شرکت سازنده این نرم افزار بیش از نیم میلیون موقعیت جغرافیایی در این نرم افزار قرار گرفته که این رقم می تواند نقاط مختلف جهان را دربر گیرد.

Autocad Map 3D : این نرم افزار یکی از قویترین نرم افزارهایی هست که برای سیستمهای اطلاعات جغرافیایی (GIS) نوشته شده است. یکی از امکانات جالب این نرم افزار قابلیت انتشار داده های مبتنی بر وب هست.

ER Mapper : نرم افزاری برای تحلیل عکسهای ماهواره ای - کاربرد در دور سنجی (Remote Sensing) و پیشرفته ترین نرم افزار پردازش تصویری برای تصاویر جغرافیایی می باشد.

Arc Hydro : یک ابزار قدرتمند برای حل مشکلات مربوط به منابع آب همچون مدیریت منابع آب و دسترسی به آب مناسب در مقیاس های محلی و منطقه ای می باشد. هیدورلوژیست ها از فناوری GIS برای جمع آوری اطلاعات مختلف استفاده می کنند و این اطلاعات  را در یک سیستم قابل کنترل به کار می برند. ابزار هایی که در Arc Hydro وجود دارد به ساخت  عوارض هیدرولوژیکی ، مدیریت آنها و نمایش این عوارض و اشکال،در محیط ArcGIS کمک  شایانی می کند. Arc Hydro  در محیط ArcMap کار می کند .مخصوصاْ می توانید از این ابزار برای جداسازی حوزه های آبخیز یک منطقه استفاده کنید.

Arc GIS : نرم افزاری است بسیار آسان برای کاربردهای GIS، که به کاربران این امکان را می دهد که به سادگی اطلاعات مکانی و داده های توصیفی را برای ایجاد نقشه ها ، جداول و نمودارها به کارگیرند.

Setrra : نرم افزار Setrra برنامه‌ای جغرافیایی، شامل 70 تمرین مختلف است. به کمک آن می‌توانید با مکان کشورهای مختلف، هم‏چنین پایتخت، پرچم و شهرهای هر کشور در آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و استرالیا آشنا شوید. این برنامه راه حل خوبی برای آموزش نقشه جهان به دانش‌آموزان است. در هر تمرین امتیاز هر کاربر ثبت می‌شود.

IDRISI ANDES : این نرم افزار یکی از مهمترین نرم افزارهای سنجش از دور (Remote Sensing) و سامانه های اطلاعاتی جغرافیایی (Geography information system) می باشد که توسط دانشگاه clark در Worcester ایالات متحده آمریکا طراحی شده است.قابلیت های فراوان این نرم افزار امکان دسترسی سریع و دقیق به نقشه های متنوع کاربردی را با بالاترین قدرت آنالیز و محاسبات پیچیده میسر می سازد.

Compass : یک نرم افزار بسیار مفید برای تلفن های همراه است. نرم افزار Compass یک نرم افزار فوق العاده است که به صورت بسیار دقیقی جهت های جغرافیایی و قبله و مکان قرار گیری خورشید و ماه در آسمان را مشخص می کند.

ایران پل نور: این نرم افزار حاوی اطلاعات زیادی درباره ی ایران، به ویژه جغرافیای مناطق مختلف آن است.

/ 0 نظر / 19 بازدید