گزارش تصویری بازدید میدانی گروه جغرافیا ناحیه 2 مشهد (پارک خورشید)

 گزارش تصویری بازدید میدانی گروه جغرافیا ناحیه 2 مشهد مقدس

 این بازدید علمی در مورخه19 اردیبهشت 1392  در پارک خورشید با هدف بررسی محور های  گردشگری مشهد  با حضور همکاران عزیز ناحیه 2 و جناب آقای  میری ، نژاد عباسی ، خورشیدی و محمود زاده بر گزار شد ابتدا اطلاعاتی در باره پروژه های عمده در زمینه گردشگری در مشهد توسط حقیر  ارایه شد شامل

 

پارک ملی کال چهل بازه

مسیل چهل بازه با توجه به وسعت ( طول و عرض)، موقعیت مکانی در شهر و تنوع بافتی که در محدودهآن تأسیس شده است، درشهر مشهد بسیار هائز اهمیت و قابل توجه می باشد. لذا احیاء این مسیلدر برنامه ریزی آینده نگر مدیریت شهری مشهد، دارای اهمیت و جایگاه می باشد.

 

این مسیل 300 هکتاری در شمال غرب مشهد یک فضای خطی شهری 9 کیلومتری با پهنایی بین 300 تا 320 متر را دارا می باشد. که از شمال به بلوار امام علی، از جنوب به بلوار بهمن، محلات مسکونی واز غرب به بلوار پرتوی و از شرق به میدان قائم همجوار می باشد

در این پروژه برج چشم انداز، فضای سبز پارکی ،آبشارها، آبنماها،مجتمع هتل ،مجتمع فرهنگی ، قایقرانی، برج های اداری و مجتمع هتل رستوران و چند پروژه دیگر پیش بینی شده است.فاز اول پارک خطی کال چهل بازه از پل نمایشگاه تا پل تربیت، حدود ۱۰۰هکتار است که با اعتبار اولیه ۳۰۰ میلیارد ریال طی دو سال آینده به بهره برداری می رسد.

 و توضیحاتی نیز در زمینه سایر پروژه ها مانند :

 پروژه شهر تمدن ها که در جاده نغندر در حال اجرا است

شهر تمدن‌ها در زمینی به مساحت 120هکتار و در دو فاز با مجموع 3000میلیارد ریال اعتبار ساخته می‌شود که 40 درصد از سرمایه مورد نیاز این پروژه توسط شرکت ایرانی و 60درصد بقیه توسط طرف چینی تامین خواهد شد. 

در این پروژه سه طرح "پنجره ای به جهان"، "پنجره ای به اسلام" و "پنجره ای به ایران" احداث می شود که در هر یک از این پنجره ها نمادها و ابنیه تاریخی  متناسب با آن ایجاد می شود.

پروژ تله کابین شمال شرق که در جاده شاندیز زشک در حال اجرا است

سایت مبدا در کیلومتر هشت جاده شاندیز- زشک در زمینی به مساحت 5/2 هکتار در ارتفاع 100 متر از کف جاده و رودخانه زشک واقع شده و شامل تالار، رستوران، مسجد و پارکینگ به ظرفیت یک هزار خودرو، ساختمان های اداری و تجاری، سایت پرواز با بالگرد، فضای سبز و بازی کودکان است.

سایت مقصد نیز که به ارتفاع 512 متر از کف رودخانه زشک قرار دارد و مشرف به روستاهای زشک، کنگ و ابرده است ،چشم انداز زیبایی را ایجاد کرده و شامل امکانات مختلفی نظیر آلاچیق های خانوادگی، رستوران و سایت پرواز با بالون ثابت است.

به گفته تعالی مجری این طرح، مسیر تله کابین که جذاب ترین بخش پروژه است دو هزار و 300 متر طول دارد ارتفاع زیر پا در این مسیر 145 متر است که با سرعت پنج متر بر ثانیه ، ظرفیت جابه جایی یک هزار و 200 مسافر در ساعت را داراست.


 

در ادامه هم جناب آقای مهندس لسانی  کلیاتی مفید در مورد  وضعیت زمین شناسی منطقه  برای همکاران بیان  نمودند

با تشکر از همکاران محترمی که در این بازدید با گروه همراه شدند. محمد رضا شمسی سرگروه ناحیه 2 مشهد

 

/ 0 نظر / 23 بازدید