آلودگیهای زیست محیطی و محیط خانه

نام ماده

توصیف عمومی

چگونه از آن اجتناب کنیم؟

در چه جاهایی یافت می‌شود؟

PBDE

(پلی برومو دی فنیل اتر)

پلی برومو دی فنیل اترها اگرچه مواد ضد حریق خوبی هستند، اما در بدن به سرعت ذخیره می شوند. آزمایشات بر روی حیوانات ازمایشگاهی نشان می دهد که این دسته از مواد باعث ایجاد اختلالات زیادی در بدن می شوند. هرچند استفاده از این مواد در تولیدات خانگی تا حدود زیادی کاهش یافته اما هنوز هم حجم قابل ملاحظه ای از وسایل ما حاوی این مواد هستند.

در واقع غیر ممکن است. آنها در بسیاری از وسائل خانگی وجود دارند.

آشپزخانه/غذاخوری: مخلوط کن، اجاق های مایکرو ویو،‌ توستر و ...

اتاق خواب/ سرویسها: ملحفه و بالش های با الیاف مصنوعی،‌ فرش مصنوعی، کوسنها، سشوار، تلفن.

اتاق نشیمن: وسایل الکترونیک

( تلویزیون،‌ کامپیوتر)، فرش، کوسن و...

Phthalate

فتالاتها

این ترکیبات کاربردهای زیادی دارند. از انعطاف بخشی به مواد وینیلی گرفته تا تامین غلظت مناسب برای لوسیون ها و محلولهای مختلف در خانه.  در حیوانات آزمایشگاهی اختلالاتی رد سیستم تولید مثل حیوانات نر ایجاد می کند.  در تحقیقات اخیر، امکان پیش آمدن چنین اختلالاتی را در نوزادهای پسر تائید می کند.

تعداد کمی از شرکتهای تولید مواد بهداشتی_ آرایشی،‌از به کار بردن این مواد اجتناب می‌کنند. اما هنوز هزاران منبع استفاده کننده از آنها وجود دارد.

آشپزخانه/غذاخوری: ظرفها و بطریهای پلاستیکی، برخی  پلاستیک های نگهدارنده غذا، ظرفهای وینیلی.

اتاق خواب/ سرویسها: پرده حمام، لاک ناخن،‌شامپو،‌عطر، صابون، لوسیونها، اسپری های حالت دهنده مو،  خمیردندان،‌ برخی داروها، اسباب بازیهای وینیلی و پلایتیکی.

اتاق نشیمن: کاغذ دیواری و پرده های وینیلی،‌ خطوط داخلی برق.

نام ماده

توصیف عمومی

چگونه از آن اجتناب کنیم؟

در چه جاهایی یافت می‌شود؟

حشره کشها

برخی از انواع آن نظیر DDT به کلی ممنوع شده اند. در حالیکه بعضی‌ها مثل اترازین، به شدت کنترل و محدود می شوند. اما هنوز لیست بلندی از حشره کش های معمولی وجود دارد که برای کشتن هر چیزی، از سوسکهای خانگی گرفته تا قارچهای شگفت انگیز، استفاده می شوند. محققین آنها را با آسم، بیماریهای عصبی و مشکلات پیشرفته در سیستم ایمنی بدن، مرتبط می‌دانند.

در صورت تماس،‌ به خوبی محل تماس را با آب بشوئید. در محوطه های کشاورزی، محوطه خانه را با تمیز کردن مداوم و تهویه مناسب، ‌سالم نگه دارید.

صابونهای ضد باکتری، گلهایی که از باغ آورده می شوند. خود محیط باغ یا باغچه.

PFA 

در تهیه پوشش های ضد خراش و ضد لکه استفاده می شود. سالها در بدن باقی می مانند. شرکت 3M  ، یکی از انواع آن به نام پرفلورواکتان سولفونات (PFOS ) را که در سرتاسر محیط جهان پراکنده شده بود،‌از محصولات خود خارج کرد. یکی دیگر از ترکیبات آن، اسید پر فلورو اکتان است. (PFOA ) که هنوز در پارچه ها و تهیه ظروف نچسب استفاده می‌شود. در غلظت زیاد باعث بروز سرطان در حیوانات شده است.

نمی توان از آنها اجتناب کرد. در هوا،‌ آب، غذا وجود دارند.

آشپزخانه/ غذاخوری: ظروف نچسب.

اتاق نشیمن: پارچه های لوازم منزل( مبل و...)

نام ماده

توصیف عمومی

چگونه از آن اجتناب کنیم؟

در چه جاهایی یافت می‌شود؟

PCB

زمانی پلی کلرو بی فنیل ها، مواد شگفت انگیز به حساب می‌آمدند. آنها در سرد کننده های معمولی و به عنوان عایق در سیستم های الکتریکی کاربرد دارند. خاصیت دوست داشتنی آنها یک وجه تاریک هم دارد: آنها در طبیعت خیلی کند تجزیه می‌شوند و در بدن انباشته می‌گردند. باعث تخریب کبد و ایجاد سرطان در حیوانات ازمایشگاهی می شود.

امروزه استفاده از آنها ممنوع،‌ اما هنوز رایج است. ماهی یا گوشت شکار از مناطق آلوده را مصرف نکنید!

آشپزخانه: ماهی و گوشت شکار آلوده.

دی اکسین

مشابه PCB ها، دی اکسین ها هم حاصل فعالیتهای صنعتی هستند.  آنها در نواحی آلوده، وارد زنجیره غذایی می‌شوند و در گیاهان و چربی حیوانات، جمع می‌شوند. سرطان و نقص عضوهای مادرزادی از تاثیرات این ماده است.

از گوشت چرب و نواحی آلوده ‌ی شناخته شده، پرهیز کنید.

آشپزخانه: گوشت چرب، محصولات لبنی، ماهی.

/ 0 نظر / 19 بازدید